Okei, rasked aastad, mida saatsid hilisöised ärkamised, lastehaigustega tegelemine, haiguslehed, kallid lasteaiad ja esimesed koolipäevad, on möödas. Tundub, et su lapsest on kasvanud üle öö teismeline ja kui sa oled mõelnud, et nüüd on ees rahulikum aeg, oled eksinud.
Võiksid end valmistada radikaalseteks muutusteks ja vältimatuteks (perekondlikeks) konfliktideks – neid lihtsalt ei saa vältida. Ent teismeiga ei ole sulle kunagi nii raske, nagu see on „peategelastele”.
Suru hambad risti ja aita oma lapsel kasvada küpseks ja vastutustundlikuks inimeseks.
HANGI INFOT
Loe raamatuid ja artikleid teismelistest ja teismeea aastatest. Mida rohkem tead, seda lihtsam on selleks valmistuda.
ÄRA VÄLDI „TUNDLIKKE” TEEMASID
Seks, narkootikumid … need on tundlikud teemad, ent on oluline rääkida nendest oma teismelisega. Ausalt.
Vasta tema küsimustele kehalistest muutustest, naiste ja meeste erinevustest, kuid ära pommita teda informatsiooniga; on piisav, kui vastad tema küsimustele.
Kui su laps hakkab rohkem oma välimusele tähelepanu pöörama, võid küsida küsimusi nagu: „Kas sa oled märganud oma keha muutusi?“, „Kas tunned end imelikult?“, „Kas sa oled mõnikord kurb ilma selge põhjuseta?“…
Räägi riskidest, mis su last ohustavad. Mida varem hakkad avatult suhtlema, seda paremad võimalused on avatud suhtluse säilimiseks ka tulevikus. Kui suhtled oma teismelisega, ei ole niivõrd oluline, mida sa ütled, kuivõrd kuidas sa seda teed.
Eelkõige pead välja uurima, mida su teismeline tunneb ja mõtleb.
ÄRA VÕITLE EKSPERIMENTEERIMISE PERIOODIGA
Sa pead teadma, et teismelised ei taha oma imelike soengute ja jubedate riietega eakaaslaste heakskiitu, vaid nad soovivad ka oma vanemaid šokeerida. Seepärast on parem lasta neil teha ajutisi, kahjutuid asju ja pigem suunata energia võitlemiseks tõeliste muutustega, nagu näiteks suitsetamine, alkohol, tätoveeringud jne.
ÕPETA OMA TEISMELISELE VASTUTUSTUNNET
See käib koristamise ja muude kodutööde ning pereasjade kohta. Vali ülesanded, mida su teismeline peab tegema, ent astu samm eemale ja lase tal ülesandeid omaette täita. On suur võimalus, et ta teeb seda teisiti kui sina, ent lase tal eksperimenteerida.
ÄRA HÜLGA OMA OOTUSI
Teismelised ei ole kunagi meiega rahul, ent tavaliselt nad mõistavad ja peavad teadma, et me kanname nende eest vaid hoolt ja ootame neilt mõningaid asju (häid hindeid, vastuvõetavat käitumist ja koduste reeglite järgimist…).
Meie ootused peavad olema realistlikud, sest niiviisi on tõenäolisem, et nad täidavad neid.
TUNNE OHUMÄRKE
Mõned muutused on puberteediaastate jaoks normaalsed, ent liiga drastilised või liiga pikaajalised muutused isiksuses võivad olla tõsise probleemi märgiks; selliste probleemide märgiks, mis vajavad professionaalide abi.
Suuna tähelepanu äärmuslikele kehakaalu kõikumistele, unehäiretele, kiiretele ja drastilistele isiksuse muutustele, järsule sõpraderingi muutumisele, koolist puudumistele, halbadele hinnetele, jutule või naljale suitsiidist, märkidele illegaalsete või kahjulike ainete tarbimisest ning seadusega pahuksis olemisele.
Kui üks või rohkem sellistest käitumistest kestab pikema perioodi vältel, võib see olla märgiks tõsisest probleemist.
AUSTA OMA TEISMELISE PRIVAATSUST
Turvalisuse huvides pead sa muidugi alati teadma, kus su teismeline on, mida ja kellega teeb, ent mitte iga detaili. Teismelise tuba ja telefon peaksid olema tema oma asi. Ära oota, et su teismeline jagaks sinuga mõtteid, tundeid ja tegusid.
JÄLGI MIDA SU TEISMELINE INTERNETIS VAATAB, LOEB, JÄLGIB JA KELLEGA TA SEAL SUHTLEB.
Sa võid vabalt selles suhtes piiranguid seada, sest internet on küll hariv, ent ka ohtlik.
SEA SELGED JA VASTUVÕETAVAD REEGLID
Magamamineku aeg peaks olema kooskõlas teismelise vanusega: sa ei saa oodata temalt magamaminekut peale õhtust multifilmi. Tutvusta talle tagajärgi, mis teda ootavad, kui nta reegleid rikub ja jää selle juurde alati. Reegleid pidevalt muutes ja kohandades ei võta su teismeline sind tõsiselt ega hakka su autoriteeti austama.
TEISMELINE VAJAB TEATUD HULKA VABADUST
Nad ei pea osalema igal pereüritusel või -reisil. Ja ära solvu, kui nad ei veeda kogu oma aega sinuga.
SÜÜTUNNE ON TERVISLIK
Lase teismelisel, kes teeb midagi valesti, tunda end süüdi ja sellest midagi õppida.
NÄITA HEAD EESKUJU
Rohkem kui sõnad, avaldavad teismelise moraalsete ja eetiliste mõõtude kujunemisele mõju su teod. Kui tal on olnud hea eeskuju lapsepõlvest, on parem võimalus, et ta ei võta hiljem vastu halbu otsuseid.
ÄRA KARISTA TEDA, KUI OLED VIHANE
Enne kui teda karistama hakkad, pead maha rahunema ja ootama, kuni oled valmis vastu võtma sobiva otsuse.
KOHTLE OMA TEISMELIST AUSTUSEGA
Suuna teda positiivsete ja kasulike otsuste poole.
ANNA OMA TEISMELISELE RUUMI EKSPERIMENTEERIMISEKS
Teismelised peavad õppima olema iseseisvad ja sa pead laskma neil seda teha. Teatud piirini muidugi. Jälgi ja juhenda neid, ent ära mine iga detaili peale närvi.
LASE OMA TEISMELISEL ISESEISVALT OMA TEGEVUSTE ÜLE OTSUSTADA
Samal ajal talle teada andes, et sa oled alati valmis teda abistama. Sellise käitumisega annad sa teada, et aktsepteerid teda kui isiksust ja oled valmis andma talle võimaluse.
Teismeline peab mõistma su emotsioone tundega, et oled temas kindel.
Pea regulaarseid vestluseid oma ootustest ja arvamusest hinnete, tegevuste, sõprade, sotsiaalsete olukordade jne kohta. Ja ole oma väljendustes selge. Niiviisi saab su teismeline aru, kuidas käituda.
Eelkõige: ole tema jaoks alati olemas. Ole huvitatud oma teismelisest, räägi temaga igapäevastest asjadest ja ära oleta, mida ta tegi. Las tema räägib ja sina kuulad.
allikas: dormeo.ee