Räägime küll suitsetamisest loobumisest, ent sama plaani saab edukalt järgida ka teiste tubakatoodete puhul.
Ettevalmistusperiood –
kaks nädalat enne loobumist:
- Ära suitseta muu tegevusega samal ajal, vaid võta selleks eraldi aeg. Näiteks, kui oled harjunud autoroolis suitsetama, siis edaspidi peata suitsetamiseks auto ja välju autost.
- Ära kasuta puhkehetke kodus või tööl suitsetamiseks, tee seda hiljem eraldi.
- Aseta sigaretid, välgumihklid, tuhatoosid ebaharilikesse paikadesse. Tee endale kodus suitsetamisvabad piirkonnad ja laienda neid järjest!
- Kirjuta üles põhjused, miks sa tahad suitsetamisest loobuda.
- Palu pereliikmetel ja sõpradel sinu läheduses mitte suitsetada või loobuda suitsetamisest üldse koos sinuga. Hea motivaator on vastastikune leping.
- Määra lõpetamiseks kindel kuupäev, valmistu selleks tõsiselt ja pea tähtajast kinni.
- Ära karda abi küsida. Loobumine on palju tulemuslikum, kui teed seda koolitatud tervishoiutöötaja tähelepanu all. Pöördu abi saamiseks oma perearsti poole või otsi üles lähim loobumise nõustamise kabinet siit.
Neli esimest päeva on kõige raskemad, alljärgnevalt saad ideid ja nõuandeid, kuidas sellel ajal raskuseid ületada.
Kiusatushetkel
- Et mitte alluda suitsetava keskkonna mõjule, hoia vähemalt esialgu suitsetajatest eemale. Otsi endale mõttekaaslasi – toetajaid mittesuitsetajate seast. Hiljem, kui oled endas kindel ja uus eluviis on kinnistunud, ei mõjuta suitsetav keskkond sind, vaid sa ise suudad mõjutada teisi oma eeskuju ja hoiakuga.
- Väldi alkoholi, kohvi ja muid jooke, mida seostad suitsetamisega. Sageli satub loobunu suitsetavas seltskonnas alkoholi tarvitama ega suuda siis tubakakiusatusele vastu seista. Tavaliselt järgneb siis esimesele suitsule ka teine ja kolmas koos eneselohutusega, et küll ma järgmisel päeval jälle ilma sigaretita läbi saan, kuid enamasti tagasipöördumine ei õnnestu.
- Muuda rutiini – väldi poode, kust tavaliselt sigarette ostsid.
- Ära kunagi luba endale mõtet, et üks sigaret ei tee midagi halba – sellega satud libedale teele. Ühest suitsust algab kõik uuesti ja meeleheide on veelgi suurem, et sa ei suutnud olla piisavalt tugev. Ole endas kindel!
- Aita kehal nikotiinist kiiremini vabaneda. Tarbi palju vedelikku. Hoia klaas vett või mahla käeulatuses ja joo väikeste lonksudega. Söö puuvilju, täisteraviljatooteid ja kiudaineterikast toitu. Muuda oma toitumiskombeid – joo näites piima, see ei sobi paljude inimeste arvates kokku suitsetamisega.
- Tõsta mööbel ümber ja kaota ära lemmiksuitsunurk.
- Selle asemel, et peale sööki suitsetada, tõuse lauast ja pese hambaid.
- Hoia end tegevuses. Suitsetamisest loobumise aeg on sobiv liikumisharrastuseks nagu ujumine, sörkjooks, kepikõnd, aeroobika jm alustamiseks.
- Murra joogikõrs sigaretisuuruseks jupiks ja hinga selle kaudu õhku sisse.
- Hinga 10 korda sügavalt sisse ja välja. Hoia viimast hingetõmmet kinni kuni tiku süütamiseni. Hinga aeglaselt välja ja puhu tuli ära. Teeskle, et see on sigaret ja viska see tuhatoosi. Korda seda.
- Tee kindlaks asjad, mis tekitavad sinus isu suitsetada. Leia viis nendega toime tulemiseks.
- Pane suhu midagi muud kui sigaret – näiteks porgand, suhkruvaba närimiskumm.
- Ütle oma sõpradele ja sugulastele, et sa enam ei suitseta, siis satud suitsetades piinlikku olukorda. Maksa pereliikmele või sõbrale trahvi, kui suitsetamisega vahele jääd.
- Kui su elukaaslane suitsetab, tee ettepanek koos loobuda või vähemalt mitte suitsetada sinu läheduses.
- Ja ennekõike, ära karda otsida nõustajalt tuge, eriti rasketel hetkedel. Koos leiate kindlasti parima lahenduse.