„Vähiarstidena me tihtipeale isegi ei näe neid haigeid, kes alternatiivravi eelistavad. Tunnistame alles hilisemaid traagilisi tagajärgi ning süü- ja häbitunnet, mis selliseid otsuseid langetanud patsientidel pärastpoole tekivad,“ nentis Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog-vanemarst Kadri Putnik.
Meditsiinitöötajate tähelepanekute järgi on koroonakriis vähendanud mõnede patsientide usaldust arstide vastu, andes niimoodi hoogu juurde libameditsiinile. Lisaks kurikuulsale MMS-ile on tekkinud veel uusi moodsaid trende, mis mingisugust ravivat mõju ei avalda, aga millele kulutatakse sadu, koguni tuhandeid eurosid. Inimese tervisele tekib reaalne oht aga siis, kui pahaloomulist haigust põdev patsient otsustab päriselt loobuda tõenduspõhisest ravist.
Nii on Eesti turul kanda kinnitamas uus populaarne ja mõjuisikute hinnangul imesid tegev praktika nimega intravenoosne infusiooniteraapia. Piltlikult öeldes on tegemist protseduuriga, mille käigus tilgutatakse inimese verre suures koguses vitamiine, et tugevdada ja puhastada tema organismi. Väljaõppinud perearstid sellisest tegevusest aga lugu ei pea.
„Kõndisin mööda tänavat ja mõtlesin, et võiks midagi huvitavat proovida, hakkaks näiteks vitamiine verre süstima,“ kommenteeris perearst Piret Rospu alternatiivpraktikateni viivat mõttearengut. Rospu võttis asja lühidalt kokku: „See on ainult raha raiskamine.“
Ka füüsik ja MTÜ Skeptik asutajaliige Martin Vällik leidis, et teadusliku vaate kohaselt on väga keeruline vitamiinipuudust saada, kui süüakse enam-vähem normaalselt. „Ületarvitamise korral tulevad vesilahustuvad vitamiinid lihtsalt uuriniga välja, sellega pole probleemi,“ lisas mees.
Perearst Rospu leidis aga, et vett võiks selle veeni laskmise asemel hoopis juua ja jätta ka C-vitamiin verre nõristamata, ostes parem kaks apelsini või süües paar paprikat. „sealt saab veel igasuguseid muid tervisele kasulikke aineid lisaks,“ leidis arst. „Vitamiinisüstid veeni on aga täiesti mõttetu tegevus.“
Olgugi, et tõenduspõhine meditsiin selle protseduuri vajalikkust ei kinnita, siis õnneks ei tee vitamiinide veeni süstimine ka tõsiseid kahjusid. Peale selle, et protseduuri hinnad algavad sajast eurost. Tõeline mure on aga nende ravimitega, mis inimese tervist kahjustavad. Alles sel nädalal kurtis üks naine ühismeedias, et tema puugihammustuse lööve läheb aina hullemaks, kuigi ta ravib seda korralikult MMS-iga.
Tõenduspõhisest ravist loobujad
Meile on anonüümselt nõus oma imeravimeid tutvustama naine, kellel on hiljuti avastatud nullstaadiumis rinnavähk. Nimetagem teda Marieks. Marie on loobunud tõenduspõhisest vähiravist, kuid tarbib igapäevaselt ohtralt vitamiine, ravitsejate poolt antud lahuseid ja õlisid. Nii näiteks eksponeerib ta pakendit, mis kannab salapärast kirja LGP CLASSIC 20,5 ja mille tootjana on märgitud Little Green Pharma.
„See on raviõli, mida võtan igal õhtul keele alla, vastav prits käib ka sellega kaasas,“ rääkis Marie, kinnitades, et selline praktika aitab kaasa organismi paranemisele. Tutvustame Marie ravieelistusi ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog-vanemarst Kadri Putnikule. Tema sõnul ei ole arstidel võimalust inimesi ümber veenda, kui nad on sellised otsused kindlalt vastu võtnud. „Onkoloogidena me tihtipeale isegi ei näe neid haigeid, ainult valitud praktikate hilisemaid tagajärgi ning süü- ja häbitunnet, mis neil patsientidel hiljem kaasneb,“ nentis Putnik trööstitult.
Onkoloogi sõnul on nullstaadiumis rinnavähk sageli ravitav ainult operatsiooniga, kinnitades, et terveks saamise prognoosid on selles staadiumis õige ravi korral väga head. Marie aga loobub arstide pakutud ravist resoluutselt.
Perearst Piret Rospu sõnul leidub ühest või teisest ravist loobuvaid patsiente enamasti kõigi perearstide nimistutes. Onkoloog Kadri Putnik lisas, et koroonaajastu on selliseid hoiakuid veelgi süvendanud. „Liikuma on hakanud erinevad konspiratsiooniteooriad ja jutud, nagu arstid ei tahakski oma patsiente terveks ravida, mis aga kuidagi tõele ei vasta,“ kommenteeris Putnik alternatiivmeditsiini ringkonnas liikuvaid arvamusi.
Õnnetuse ära kasutajad
Perearst Rospu meenutas aga patsienti, kes veel päev enne vähki suremist veenis ennast ja teisi, et tuleb sellest haigusest edukalt välja. „Sellises kriitilises olukorras on inimese psüühika väga tugevalt reaalsuse tunnistamise vastu,“ osutas ta raskete haigete haprale vaimsele seisundile.
Martin Välliku sõnul on üleloomulikesse jõududesse uskumine inimestele üldiselt omane, aga see ei pea veel tähendama, et terve elu nõidu ja nende nõuandeid järgitakse. Küll aga võib juhtuda, et mingil eluhetkel on vaja teistmoodi tuge, mida saab just müstikaga raamistatud õpetuste kaudu. Ropsu sõnul kasutavad inimeste keerulisi olukordasid ära aga majanduslikult äärmiselt motiveeritud osapooled. Nad tõmbavad raskesse psühholoogilisse olukorda sattunu kiiresti enda mõjuvälja, et talle erinevaid tooteid ja teenuseid müüa.
„See on väga julm ja küüniline, mida nende inimestega tehakse,“ lausus Rospu nördinud.
Marie sõnul on vähk talt varem mitu inimest röövinud, aga arstid polevat suutnud neid kuidagi aidata. Ravitseja, kes talle õlisid ja lahusteid soovitab, olevat iseennast aga lausa mitmest vähist terveks teinud. Vähemalt on tema kliendiks saanud naine selles täiesti veendunud.
„Terve sein on tal igasuguseid diplomeid täis, kõik naturaalse meditsiini alal,“ kiitis Marie ja lisas veendunult: „Neid ravimeid, mis ta mulle annab, on ta ise juba kasutanud. Ja rinnavähist sai ta ka ise lahti.“ Kuigi alternatiivse teenuse pakkuja küsib oma abi eest kõrget hinda, ütleb Marie, et on raviga väga rahul, sest tunneb end hetkel hästi.
Mõne aasta eest uuriti USA-s Yale´i meditsiiniülikoolis ka alternatiivravi eelistanud vähipatsientide saatust. Tulemuste kohaselt surid sellised haiged juba esimese viie aasta jooksul kaks korda suurema tõenäosusega kui tavameditsiini kasutanud patsiendid. Rinna- ja soolevähi korral oli see erinevus lausa viiekordne.