Täiendus 16.10 –
Elon Musk ütles laupäeval, et tema raketifirma SpaceX jätkab oma Interneti-teenuse Starlink rahastamist Ukrainas. Muski sõnum tuli päev pärast seda, kui ta ütles, et ei saa Starlinki rahastamist endale enam lubada.
Musk kirjutas sotsiaalmeedias: “Olgu siis… kuigi Starlink kaotab endiselt raha ja teised ettevõtted saavad miljardeid maksumaksja dollareid, jätkame Ukraina valitsuse rahastamist tasuta.”
Musk ütles reedel, et SpaceX ei saa Ukrainas Starlinki lõputult rahastada. Teenus on aidanud tsiviilisikutel ja sõjaväelastel Venemaaga sõja ajal internetivõrgus püsida.
Kuigi polnud kohe selge, kas Muski meelemuutus Starlinki taas rahastama hakata oli tõsiseltvõetav, andis ta hiljem vihjeid, et see nii oli. Kui üks Twitteri kasutaja ütles Muskile “Ükski heategu ei jää karistamata”, vastas ta: “Isegi kui nii on, peaksime siiski tegema heategusid”.
Miljardär on internetis tülitsenud Ukraina ametnikega oma nn rahuplaani pärast, mis Ukraina sõnul on Venemaa suhtes liiga helde.
SpaceX pole meediale sel teemal kommentaare jaganud ja Pentagon keeldus kommentaaridest.
………
Ukraina väed on alates kevadest sõltunud Elon Muski firma SpaceX pakutavast satelliidi-internetist Starlink, aga nüüd teatas firma, et ei saa enam teenust tasuta pakkuda.
Seni on Ukrainas kasutada antud ligikaudu 20 000 Starlinki satelliidiseadet ning Musk teatas reedel, et „operatsioon on SpaceX-ile maksma läinud 80 miljonit dollarit ja ületab aasta lõpuks 100 miljonit dollarit”.
Kuid need heategevuslikud panused võivad lõppeda, kuna SpaceX on Pentagoni hoiatanud, et ta võib lõpetada teenuse rahastamise Ukrainas, kui USA armee ei maksa kümneid miljoneid dollareid kuus.
USA telekanali CNN käsutuses olevad dokumendid näitavad, et eelmisel kuul saatis Muski SpaceX USA kaitseministeeriumile Pentagonile kirja, milles teatas, et ei saa enam jätkata Starlinki teenuse rahastamist. Kirjas nõuti ka, et Pentagon võtaks üle Ukraina valitsuse ja sõjaväe Starlinki ühenduste rahastamise, mis SpaceXi väitel läheb ülejäänud aastaks maksma üle 120 miljoni dollari ja järgmise 12 kuu jooksul võib kuluda ligi 400 miljonit dollarit.
„Meil ei ole võimalik Ukrainale terminale täiendavalt annetada ega olemasolevaid terminale määramata aja jooksul rahastada,” teatas SpaceXi müügidirektor Pentagonile septembrikuus saadetud kirjas.
Pentagonile saadetud dokumentide hulgas on Ukraina sõjaväe ülema kindral Valeri Zalužnõi juulis Muskile tehtud taotlus ligi 8000 Starlinki lisaterminali saamiseks.
Eraldi Pentagonile saadetud kaaskirjas kirjutas SpaceXi jaoks töötav väliskonsultant: „SpaceX seisab siin silmitsi kohutavalt raskete otsustega. Ma arvan, et neil ei ole rahalisi võimalusi pakkuda täiendavaid terminale või teenust, nagu kindral Zalužnõi nõudis.
Dokumendid, millest varem ei ole teatatud, annavad SpaceX-i enda Starlinki sisenumbrite haruldase jaotuse, kirjeldades üksikasjalikult tuhandete Ukraina terminalidega seotud kulusid ja makseid. Samuti heidavad nad uut valgust kulissidetagustele läbirääkimistele, mis on pakkunud miljoneid dollareid maksvat sideriistvara ja -teenuseid Ukraina jaoks väikese kuluga.
Need kirjad tulid välja pärast hiljutisi teateid kekel Starlinki laiaulatuslikest katkestustest, kuna Ukraina väed üritavad riigi ida- ja lõunaosas tagasi vallutada Venemaa poolt okupeeritud alasid.
Katkestustega kursis olevad allikad kinnitasid, et need katkestused mõjutasid ootamatult kogu rinnet, nagu see oli 30. septembril. „See on mõjutanud ukrainlaste jõupingutusi sellest joonest edasi liikuda,” ütles üks katkestustega kursis olev inimene, kes rääkis CNN-iga anonüümselt. „Starlink on peamine viis, mille abil üksused lahinguväljal suhtlevad.”
Ukraina vägesid katkestuste eest ei hoiatatud, ütles teine allikas, lisades, et nüüd, kui Ukraina vabastab piirkonna, tuleb esitada taotlus Starlinki teenuste sisselülitamiseks.
Financial Times teatas hiljuti katkestustest, mis põhjustasid „katastroofilise” side katkemise, ütles Ukraina kõrge ametnik. Artiklile vastates ei vaidlustanud Musk katkestust, märkides, et lahinguväljal toimuv on salastatud.
SpaceXi ettepanek lõpetada Starlinki rahastamine tuli samal ajal kui Muski on Ukrainas süüdistatud reetmises. Musk edastas hiljuti vastuolulise rahuplaani, mille kohaselt Ukraina loobub Krimmist ning kontrollist idapoolsete Luganski ja Donetski piirkondade üle.
Pärast seda, kui Ukraina president Volodõmõr Zelensky tõstatas küsimuse, kelle poolt on Musk, vastas ärimees, et „toetab endiselt väga Ukrainat”, kuid kardab „massiivset eskalatsiooni”.
Musk väitis eelmisel kuul ka eraviisiliselt, et Ukraina ei taha praegu rahuläbirääkimisi, aga kui nad tema plaaniga kaasa läheksid, nõustuks Venemaa nende tingimustega.
„Ukraina teab, et praegune valitsus ja sõjaaegsed jõupingutused sõltuvad täielikult Starlinkist,” ütles aruteludega kursis olev inimene. „Otsus, kas jätta Starlink tööle või mitte, on täielikult ühe mehe kätes. See on Elon Musk. Teda ei valitud, keegi ei otsustanud talle seda võimu anda. Tal on see tänu tehnoloogiale ja loodud ettevõttele.”
Musk eitas teisipäeval teadet, et ta on Putiniga Ukrainast otse rääkinud. Neljapäeval, kui Ukraina minister edastas, et Starlink on Ukraina infrastruktuuri jaoks hädavajalik, vastas Musk: „Pole tänu väärt. Hea meel on Ukrainat toetada.”
Rohkem kui seitse kuud pärast sõjategevuse algust on Starlinki mõju Ukrainale raske üle hinnata. Kiievi valitsus, Ukraina väed ning valitsusvälised organisatsioonid ja tsiviilisikud on tuginenud SpaceX-i loodud erksatele, kompaktsetele ja hõlpsasti kasutatavatele seadmetele. Seda ei kasutata mitte ainult hääl- ja elektrooniliseks suhtluseks, vaid ka droonide lennutamiseks ja video saatmiseks suurtükitule parandamiseks. CNN on näinud selle kasutamist paljudes Ukraina baasides.
„Starlink on olnud hädavajalik, sest venelased on võtnud sihikule Ukraina sideinfrastruktuuri,” ütles mõttekoja Silverado Policy Accelerator kaasasutaja Dimitri Alperovitš. „Ilma selleta tegutseksid nad paljudel juhtudel pimedana.”
Kuigi Musk on pälvinud laialdast tunnustust ja tänu vastamise eest taotlustele Starlinki teenuse osutamiseks Ukrainale just sõja alguses, on tegelikkuses valdav enamus 20 000 terminalist saanud täieliku või osalise rahastamise välistelt allikatelt, sealhulgas USA valitsuselt, Ühendkuningriigilt ja Poolalt, vastavalt SpaceX-i saadetud kirjale Pentagonile.
SpaceX-i taotlus, et USA armee võtaks rahastuse üle on Pentagonis tähelepanu pälvinud, kusjuures üks kõrge kaitseametnik ütles CNN-ile, et SpaceX-il on „soov välja paista kangelastena”, samal ajal kui teised maksavad nii palju ja nüüd esitatakse arve kümnete miljonite ulatuses kuus.
Vastavalt Pentagonile saadetud SpaceX-i andmetele maksid umbes 85 protsendi Ukraina 20 000 terminali eest (või osaliselt) sellised riigid nagu USA ja Poola või muud üksused. Need üksused maksid ka umbes 30 protsendi interneti-ühenduse eest, mis SpaceXi sõnul maksab kõige arenenuma teenuse ühiku kohta 4500 dollarit kuus. Nädalavahetusel teatas Musk, et Ukrainas on umbes 25 000 terminali.
Juulis Muskile saadetud kirjas kiitis Ukraina vägede ülemjuhataja kindral Zalužnõi Starlinki üksuste „erakordset kasulikkust” ja ütles, et sõjaväe kasutuses on umbes 4000 terminali. Lahingutes hävitatakse aga umbes 500 terminali kuus, ütles Zalužnõi, enne kui ta palus kaotuste hüvitamiseks 6200 terminali Ukraina sõjaväele ja luureteenistustele ning 500 lisaterminali kuus kaotuste korvamiseks.
SpaceX teatas, et nad vastasid, et pausid Zalužnõil pöörduda kaitseministeeriumi poole.
SpaceXi müügidirektor kirjutas 8. septembril Pentagonile, et kulud on tõusnud liiga kõrgeks, lähenedes 100 miljonile dollarile. Ametnik palus kaitseministeeriumil võtta üle Ukraina uus taotlus ja jooksvad teenusekulud, kokku 124 miljonit dollarit ülejäänud 2022. aasta eest.
Kõrgema kaitseametniku sõnul ulatuvad need kulud terve aasta jooksul peaaegu 380 miljoni dollarini.
SpaceX keeldus korduvatest kommentaaritaotlustest nii katkestuste kui ka nende hiljutise taotluse kohta Pentagonile. Muski advokaat kommentaaritaotlusele ei vastanud. Kaitseministeeriumi pressiesindaja Bob Ditchey ütles CNN-ile: „Ministeerium jätkab koostööd ettevõttega, et leida lahendusi Ukraina relvajõudude jaoks, kuna need tõrjuvad tagasi Venemaa jõhkrat ja provotseerimata agressiooni. Meil pole praegu midagi muud lisada.”
Varasem USA toetus Starlinkile tuli Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Arenguagentuuri (USAID) kaudu, mis Washington Posti andmetel kulutas Ukrainas riistvarale ja teenustele ligikaudu 3 miljonit dollarit. Värskelt saadud dokumentide järgi on suurim terminalide panustaja Poola, kus makstakse peaaegu 9000 üksiku terminali eest.
USA on andnud peaaegu 1700 terminali. Teiste panustajate hulka kuuluvad Ühendkuningriik, valitsusvälised organisatsioonid ja ühisrahastus.
Palju kallim osa on aga pidev ühendus. SpaceX väidab, et on tasunud umbes 70 protsendi Ukrainale pakutava teenuse eest ja väidab, et on pakkunud kõrgeimat taset – 4500 dollarit kuus – kõikidele Ukraina terminalidele, kuigi enamik neist on sisse loginud vaid odavama 500-dollarise teenuse eest kuus.
Terminalid ise maksavad kahe Ukrainasse saadetud mudeli puhul 1500 ja 2500 dollarit, samas kui Starlinki veebisaidil olevad tavamudelid on palju odavamad ja teenus Ukrainas on vaid 60 dollarit kuus. See on vaid 1,3% maksumusest, mida SpaceXi väitel on vaja Pentagonilt.
„Võib öelda, et ta üritab valitsuselt raha saada või lihtsalt öelda: „Ma ei taha enam selles osaleda,” ütles Ukraina Starlinki taotlustega tuttav inimene. Arvestades hiljutisi katkestusi ja Muski ettearvamatust, on „Ukraina poolel mure väga suur,” ütles see inimene.
Musk on eraomandis oleva SpaceXi suurim aktsionär. Mais avalikustas SpaceX, et selle väärtus on tõusnud 127 miljardi dollarini ja ettevõte on sel aastal kaasanud 2 miljardit dollarit, teatas CNBC.
Eelmisel nädalal tabas Muski sotsiaalmeedias kriitika – sealhulgas Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski poolt – pärast seda, kui ta esitas säutsudes oma rahuplaani sõja lõpetamiseks. See hõlmaks Krimmi Venemaale andmist ja ÜRO järelevalve all olevate rahvahääletuste uuesti korraldamist neljas piirkonnas, mille Venemaa hiljuti ebaseaduslikult annekteeris.
See kordas kommentaare, mille ta andis eelmisel kuul Colorado osariigis Aspenis toimunud eksklusiivsel kinnisel konverentsil „The Weekend” (Nädalalõpp), kus Musk ütles osalejaid täis ruumis, et Ukraina peaks nüüd rahu otsima, sest neil on värsked võidud.
„See on aeg seda teha,” oli Musk öelnud, „Nad ei taha seda teha, see on kindel. Aga praegu on aeg seda teha. Igaüks otsib rahu, kui on kaotamas, kuid ei taha seda teha, kui on võitmas. Praeguseks.”
Allikas. Eestinen.fi