Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised

Algas vaktsiinikindlustuse fondist hüvitiste taotlemine

Alates 1. maist käivitus Eestis vaktsiinikindlustus ning Covid-19 vastase vaktsineerimise tõttu rasket tervisekahju saanud inimestel on võimalus taotleda haigekassast hüvitist. Tervisekahju seost vaktsiiniga hindab ravimiamet.

Vaktsiinikahju hüvitis on ühekordne väljamakstav tulumaksuvaba hüvitis inimesele, kellel on  Covid-19 vastase vaktsineerimise tagajärjel tekkinud raske tervisekahjustus. Kahjustus peab olema kestnud vähemalt neli kuud või lõppenud inimese surmaga. Tervisehäire peab olema arsti poolt dokumenteeritud. Vaktsineerimise ja tervisekahju vahel peab ravimiamet olema tuvastanud vähemalt tõenäolise seose.

“Kui nüüd mõelda vaktsiinikahju hüvitamise peale, siis tegelikult paljud neist ei kvalifitseeru, sest need on olnud lühiajalised. Allergilised reaktsioonid tekkivad ju vahetult pärast vaktsineerimist, kui see on tõsine, siis ta vajab ravi ja edaspidi inimene ei vaja enam ravi.  On mõni juhtum nõgestõve tekkimisest ajalisest seosest vaktsiiniga, kus inimene peabki jääma võtma  allergiavastaseid ravimeid,” rääkis Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla.

Tõsiseid reaktsioone on kirjeldatud 363 teatises. Ravimiameti hinnangul on nendest 75 reaktsiooni puhul seos vaktsiiniga võimalik.

“Nende hulgas on ka selliseid, mis meie mõistes on mittetõsised aga inimesele väga  häirivad,” rääkis Uusküla. “Näiteks pikaajaline liigesvalu, just õlavalud. Kas see nüüd on seotud süsteprotseduuriga  reaktsiooniga  vaktsiinist, seda me kõigil juhtudel ei tea. Kui need on kestnud üle nelja kuu, siis on võimalik, et need kvalifitseeruvad ka vaktsiinikahju hüvitamisele.  Jannseni vaktsiiniga kõige tõsisemalt seostatav  tromboosi sündroom, neid on meil  kaks juhtu. Ühel juhul ravi jätkus vähemalt aasta, see juhtum kvalifitseeruks.”

Haigekassa finantsosakonna juht Riho Peek sõnas, et taotlust koos vajalike dokumentidega on võimalik haigekassale esitada patsiendiportaali www.digilugu.ee kaudu, e-kirja teel või paberkandjal. Et enda jaoks sobiv taotlusviis leida, tuleks esmalt neil, kel ligipääs arvutile olemas, haigekassa kodulehel täita lühike küsimustik. „Pärast taotluse esitamist hindab haigekassa esmalt, kas taotlus vastab tingimustele ning edastab selle siis ravimiametile, kes hindab, kas tekkinud tervisekahju ja vaktsineerimise vahel on seos. Taotluse menetlemine võib kokku kesta kuni 150 päeva,“ selgitas ta.

Rasked tervisekahjustused on jagatud viide kategooriasse, millest igaühel on fikseeritud kindel kindlustushüvitis:

1) mõõduka raskusega raske tervisekahjustuse korral 2000 eurot;

2) keskmise raskusega raske tervisekahjustuse korral 10 000 eurot;

3) raske tervisekahjustuse korral 25 000 eurot;

4) väga raske tervisekahjustuse korral 50 000 eurot;

5) üliraske tervisekahjustuse või surma korral 100 000 eurot.

2022. aastal hüvitatakse tagasiulatuvalt COVID-19 vaktsiinide põhjustatud kahjujuhtumid, mis ilmnesid alates detsembrist 2020. Alates 2023. aastast laieneb süsteem ka muudele vaktsiinidele, sh immuniseerimiskava vaktsiinid, gripi, puukentsefaliidi ja nn reisivaktsiinid.

2022. aastal rahastatakse vaktsiinikindlustuse fondi riigieelarvest. Hüvitiste summaks on aasta lõpuni arvestatud miljon eurot.

Täpsem info vaktsiinikindlustuse kohta haigekassa kodulehel: www.haigekassa.ee/vaktsiinikindlustus.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus