Kantar Emor küsitles 14.-20. aprillini 1495 valmisealist kodanikku. Pooled vastajad küsitleti veebis ja pooled telefoni teel. Emor annab andmed nende vastajate kohta, kel oli olemas poliitiline eelistus. See muudab tulemuste esitluse võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Aprillis ei osanud oma poliitilist eelistust öelda 28 protsenti küsitletutest (märtsis 26).
Reformierakond jätkas ka aprillis erakondade populaarsustabelis kindla liidrina, samas kui valitsuspartner Keskerakond kaotas teist kuud järjest toetust, selgus ERR-i tellitud Kantar Emori küsitlusest.
Suuri muutusi võrreldes märtsikuuga aprillis Kantar Emori erakondade toetusreitingutes ei toimunud. Kõige populaarsem partei on endiselt Reformierakond, mida toetas aprillis 25 protsenti valijatest. Märtsis oli neil toetajaid 26 ja veebruaris 20 protsenti.
Teisel kohal oli parlamendiväline erakond Eesti 200, mida toetas aprillis 21 protsenti. Seda on veidi enam kui märtsikuu 19 protsenti.
Kolmandal kohal Emori küsitluses oli EKRE 18 protsendi suuruse toetusega. Sama suur oli EKRE toetus ka kuu varem, kuid näiteks eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses oli nende toetusprotsent 22.
Neljandal kohal oli Keskerakond 16 protsendi suuruse toetusega. Kuu varem oli tsentriparteil toetajaid 18 protsenti ning aasta kahel esimesel kuul 20 protsenti.
Neljale suurema toetusega parteile järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond üheksa ja Isamaa seitse protsendi suuruse toetusega. Mõlemal parteil õnnestus oma toetust kuu varasemaga võrreldes protsendipunkti võrra kasvatada.
Parlamendiväliste Roheliste toetus oli aprillis neli protsenti ehk sama palju kui märtsis.
Kahe valitsuspartei kogutoetus aprillis oli 41 protsenti (märtsis 44 protsenti), kolme opositsioonierakonna oma aga 34 protsenti (märtsis 32 protsenti).
Keskerakond jäi eestlastest valijate seas alla SDE-le ja Isamaale
Eestlastest vastajate seas on Reformierakonna toetus ligi 29, Eesti 200-l ligi 21 ja EKRE-l ligi 20 protsenti.
Keskerakonda toetas eestlastest vastajatest vaid kaheksa protsenti, millega jäädi alla nii Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale kui ka Isamaale (mõlemal üheksa protsenti).
Seevastu muust rahvusest vastajatest toetas Keskerakonda 43 protsenti, kuid ka Eesti 200 toetus oli kõrged 22 protsenti. Reformierakond seevastu kogus muust rahvusest vastajate seas vaid üheksa protsenti toetust, EKRE 12 protsenti.
Erakondade toetused regioonides
Tallinnas on populaarseim partei Keskerakond 27 protsendiga, millele järgnevad üsna võrdselt Eesti 200 ja Reformierakond toetustega 22 ja 20 protsenti. EKRE toetus Tallinna valijate seas oli ligi 14 protsenti.
Ida-Virumaal on Keskerakonna (25 protsenti), Eesti 200 (24 protsenti) ja Reformierakonna (20 protsenti) toetused üsna võrdsed.
Enim mandaate andvas Harju- ja Raplamaal on esikohal Reformierakond (26 protsenti), millele järgnevad Eesti 200 (22 protsenti) ja EKRE 19 protsenti.
Pärnumaal, Läänemaal ja suursaartel on populaarseim Reformierakond (33 protsenti) EKRE ees (24 protsenti).
Tartu- ja Jõgevamaal juhib samuti Reformierakond (27 protsenti) EKRE ees (24 protsenti), kuid kaugele maha ei jää Eesti 200 (20 protsenti).
Lõuna-Eestis juhib Reformierakond (25 protsenti), Eesti 200 (21 protsenti) ja EKRE (19 protsenti) ees.
Täpsemalt saab erakondade toetuste kohta sotsiaal-demograafilistes rühmades lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.
Allikas. err.ee