Uudised

Materjalide kallinemine tõstab ehitushindu

Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks selle aasta esimeses kvartalis võrreldes 2021. aasta neljanda kvartaliga 4,6%, võrreldes möödunud aasta sama ajaga aga 19,3%.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust otsekulude tasemel ja see jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisel võetakse arvesse eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Statistikaameti analüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit esimeses kvartalis võrreldes 2021. aasta sama ajaga eelkõige materjalide kallinemine, mis andis 86% indeksi kogutõusust. „Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 0,9%, mehhanismidele 3,1% ja materjalidele lausa 6,8%,“ täpsustas Paulus. Märtsis tõi Venemaa kallaletung Ukrainale ehituses kaasa puidu ja sellest valmistavate toodete 15,7-protsendilise ja metalltoodete 18,8-protsendilise hinnatõusu.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis võrreldes 2021. aasta neljanda kvartaliga 16,7% ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 3,1%.

Jaga
Back to top button