-0.8 C
Tallinn
Pühapäev 5. veebruar 2023
TervisViirus pääseb inimese kallale kätelt näo kaudu. Miks on näo puudutamist nii...

Viirus pääseb inimese kallale kätelt näo kaudu. Miks on näo puudutamist nii raske vältida?

Miks näo näppimine nii levinud komme on ja kuidas seda ikkagi ohjeldada?

Koroonaviiruse puhang on kaasa toonud ülemaailmse paanika. Inimesed otsivad võimalikult tõhusaid viise enda kaitsmiseks.
Mõnda aega arvasid paljud, et kõige õigem abivahend on kirurgimask. Ekspertide osutusel on märksa olulisem aga lõpetada nina, silmade ja suu puudutamine. Paljud meist on seepeale avastanud, et puudutavad oma nägu sageli ja ei suuda kuidagi sellest kombest loobuda.
Kuna näo puudutamine on üks potentsiaalseid suhtlusmehhanisme, hakkavad inimesed enda nägu puudutama juba suhteliselt varajases eas ning see kujuneb harjumuseks, mistõttu on seda keerulisem lõpetada isegi terviseohu ähvardusel.
Chapman soovitab karmuse asemel paindlikumat lähenemist. Selle asemel, et endale kinnitada „Ma ei puuduta täna avalikus kohas enda nägu üldse,“ öelge endale „Ma pean täna enda näo puudutamisest teadlikum olema.“
Üks võimalus harjumusi ümber kujundada on käes hoida ja pidevalt kasutada nn stressipalli. Samuti võib hoida käsi rinnal ristis — nii pole käed vabad ja nendega ei saa nägu puudutada, soovitab õppimist ja otsuste langetamist uuriv tunnetusteadlane Denise Cummins.


Loe pikemalt:Delfi.ee

Veel artikleid