Esmaspäev , 5 juuni 2023
Erakorralised uudised

Venemaa on Ukrainast küüditanud üle 500 000 tuhande inimese venemaale

“Paljude aastate jooksul kasutab Venemaa esimest korda isegi tuuma- ja keemiarelvi,” ütles kolmapäeval riigikogu videopöördumises Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. “Venemaa tahab vallutada kõik Euroopa riigid. Nad ei räägi sellest lihtsalt emotsioonide mõjul, vaid süsteemselt ja õpetavad ka Vene auditooriumit, et sõda naaberriikide vastu on õigustatud.”

Zelenskõi ettekande sisse juhatanud riigikogu esimees Jüri Ratas (KE) ütles, et Ukraina sõdurid ja ukraina rahvas näitab üles erakordset vaprust sõjas Venemaa agressiooni vastu. “Seejuures ei tohi me unustada, et see on ka võitlus kogu Euroopa rahu ja väärtuste eest, mistõttu tuleb meil Ukrainat igakülgselt toetada,” ütles ta. “Eesti jätkab sõjalise, poliitilise, majandusliku ja humanitaarabi andmist Ukrainale ning ma tunnustan iga Eesti inimest, kes on Ukrainat ja ukrainlasi aidanud.”

“Lugupeetud riigikogu liikmed ja Eesti rahvas, olen tänulik võimaluse eest pöörduda täna teie poole olukorras, mis viivad meid kõiki kõige pimematesse aegadesse 20. sajandil,” alustas Ukraina president oma sõnavõttu. “Kolmekümne aasta jooksul on Euroopa rahvad nautinud rahu, vabadust ja ühiseid võimalusi. Nüüd on Vene revanšism hävitanud kõik hea, mis on kümneid aastaid toiminud Euroopa rahu ja stabiilse Euroopa rahva nimel.“

Globaalsest julgeoleku turvalisusest on Zelenskõi sõnul alles jäänud vaid varemed. “Sellised varemed nagu Ukraina linnadest, mis on pommitatud puruks Vene rakettide ja õhuväe poolt,” sõnas ta. “Kõik rahvusvahelised institutsioonid peaksid meid toetama, aga nad ei ole võimelised peatama praegu Vene agressiooni.”

Ukraina president tänas oma videoläkituses Eestit ja Eesti rahvast Ukraina toetamise eest Venemaa agressiooni vastu ning märkis ka, et praegu on viimane aeg Venemaa peatamiseks. “Eesti oli esimesi, kes andis Ukrainale abi, sealhulgas relvaabi ning olen teile siiralt tänulik selle eest,” kinnitas ta.

Zelenskõi ütles, et Venemaa ei usu, et Euroopa suudab Venemaad selle sõja eest vastutusele võtta. “Venemaa loodab Euroopa killustatusele,” nentis ta. “Praegu võib kas peatada Venemaa või kaotada väga kauaks tsiviliseeritud elu,” ütles ta.

Zelenskõi toonitas, et tegema peab aga veelgi rohkem, et hoida ära Euroopa viimine tagasi 1940ndatesse aastatesse.

Euroopa Liit peaks kehtestama veelgi karmimad sanktsioonid
Zelenskõi rääkis, et Ukrainat rünnanud Venemaa on deporteerinud üle 500 000 ukrainlase. “Seda on rohkem kui elanikke Tallinnas. Neilt võetakse ära dokumendid ja telefonid, et ära hoida nende võimalus tagasi tulla või põgeneda,” lausus ta. “Lapsed võetakse ära vanematelt ja antakse adopteerimiseks Vene peredele.”

“Peame tegema rohkem, et peatada Euroopa taandumine nagu toimus 1940ndatele aastatel, kui ka teie jäite ilma oma riigist,” ütles Zelenskõi. “Kutsun teid leidma Euroopa tasandil instrumente, mis mõjuksid Venemaale ja tooks tagasi deporteeritud inimesed. Kuni Venemaa ei too tagasi neid inimesi, neid lapsi, ei tohiks ta saada mingit raha Euroopalt. Euroopa Liit peab kasutama selleks oma mõjujõudu.”

Zelenskõi hinnangul peaks Euroopa Liit selleks, et mitte anda Venemaale täiendavalt vahendeid, mida saab kasutada sõjapidamiseks, kehtestama veelgi karmimad sanktsioonid, kuna need on praegu ainus instrument, millega saab Venemaa juhtkonda mõjutada.

“Kutsun teid kaasa aitama uue sanktsioonide paketi kehtestamisele, et blokeerida kõik Vene pangad, et viiksite sanktsioonide paketti naftatarned. Vaja oleks naftaembargot kogu Euroopa Liidu tasandil,” sõnas Ukraina president.

Vene väed kasutavad tsiviilelanike vastu fosforpomme

“Juba praegu on tuhanded inimesed tapetud ja piinatud,” kirjeldas sõjakuritegusid Zelenskõi. “Vene väed on teadlikult hävitanud varjendeid, haiglaid ja toiduvarusid. Pole olemas julmust, mida Vene sõdurid pole selle sõja 49 päeva jooksul teinud.”

Ukraina president kirjeldas, kuidas Venemaa kasutab tsiviilelanike vastu fosforpomme, mis on rahvusvaheliste lepetega keelatud. “See on terror tsiviilelanikkonna vastu,” ütles ta.

Zelenskõi kutsus Eestit toetama sõjakuritegude uurimist.”Palun teil ühineda töörühmaga, mis on loodud sõjakuritegude uurimiseks,” lausus ta. “Siin on hädavajalik ka tehniline abi.”

Venemaa saab selliselt käituda Zelenskõi sõnul, kuna tunneb end karistamatult ja kasutab ära oma privileege rahvusvahelistes organisatsioonides, mille Venemaa on okupeerinud. “Venemaa juhtkond ei usu, et Euroopa suudaks Venemaa vastutusele võtta ja ta rahule sundida,” tõdes ta.
“On põhimõtteliselt oluline, et uus põlvkond Vene mõrtsukaid vastutaks ning me ei peaks neid pärast taga otsima mujal maailmas tehtud sõjakuritegude eest,” rõhutas Zelenskõi. “Ka selliste eest, mis on sooritatud Eestis, Lätis, Leedus või Poolas.”

Venemaa peetav sõda Ukrainas on Zelenskõi sõnul oht kogu Euroopale ja tsiviliseeritud maailmale. “Sõda on viinud meid olukorda, mis on võrreldav 20. sajandi kõige pimedama ajastuga ning Vene revanšism on hävitanud kõige selle hea, mis on 30 aastaga loodud, rääkis Zelenskõi.

“Olen tänulik, et mõistate, et Ukraina liitumine Euroopa Liiduga ei ole majandusküsimus, vaid julgeolekuküsimus ning vabaduse ja demokraatia garantii,” lausus Zelenskõi. “Kõik, kes on valinud enda jaoks vabaduse 20. sajandil, peavad seda hoidma ka 21. sajandil.”

Vaata ka:

Eesti annetab Palestiina põgenike abiks 80 000 eurot

Eesti annetab ÜRO Palestiina Põgenike Abi- ja Tööorganisatsioonile Lähis-Idas (UNRWA) 80 000 eurot, mis on mõeldud …