1.3 C
Tallinn
Teisipäev 31. jaanuar 2023
TervisVeenilaiendid - Mure, millega on võimalik leppida

Veenilaiendid – Mure, millega on võimalik leppida

Ida-Tallinna Keskhaigla veresoontekirurg Veronika Palmiste kinnitab, et kuigi veenilaiendid on inetu ning ebamugavust tekitav terviseprobleem, ei tähenda see 90%-l juhtudest, et inimene on raskelt haige.

Veenilaiendite tekkimine on arsti sõnul otseselt seotud geneetilise eelsoodumuse ning hormonaalse kõikumisega. Esimesed võrgud või veenimügarikud jalgadel võivad olla nähtavad juba teismeeas. Just hormonaalse kõikumise tõttu seostavad palju naised üle maailma veenilaiendite tekkimist laste saamisega. Sageli tõmmatakse raseduste ja visuaalselt koledate jalgade vahele lausa võrdusmärk.

Kirurg aitab agressiivsete meetoditega

Veresoontekirurgi sõnul on vähemalt 30%-l meist veenilaienditele pärilik eelsoodumus. “Kõige tõenäolisema eelduse elu jooksul veenilaiendite tekkeks annab sama haiguse olemasolu vanematel. Lisandunud kroonilised veenipuudulikkust soodustavad haigused, kehakaalu kõikumine ning vähene liikumine soodustavad veenilaiendite arenemist,” toob kirurg mõned põhjused veenilaiendite tekkeks.

Palmiste sõnul on veenilaiendite korral kirurgi vastuvõtule mõtet pöörduda siis, kui ollakse huvitatud nende agressiivsest korrigeerimisest – patsientide esmane soov on, et veenilaiendeid ei oleks näha.

“Ootame kirurgi vastuvõtule varem informeeritud patsiente, kelle puhul jätkame uuringutega ning pärast seda eri meetoditega korrigeerimisega. Lihtsalt veenilaiendeid näitama või sukasoovituse saamiseks ei pea kirurgi vastuvõtule minema – õnneks on meediakanalites juba piisavalt informatsiooni veenilaienditest ning kompressioonist,” tõdeb Palmiste.

Lõikuse alternatiiviks on sukk

“Veenilaiendite ulatuse väljaselgitamiseks on vajalik teha täpsustav ultraheliuuring. Kui uuringu alusel on selge, et tegemist on tõesti ainult pindmist veenisüsteemi haarava muutusega, võib ka kosmeetilistel põhjustel veenilaiendit korrigeerida. Samas on see ainult siis vajalik, kui inimene soovib seda teha rohkem kui tema raviarst,” kinnitab Palmiste, lisades, et lõikuse alternatiiviks on kompressioonsukk. “Kompressioonsukk on tõhus, kui see on jalale sobiva survega – samas peab rõhutama, et suka kandmine vajab harjumist ning järjepidevat kandmist – tegemist on ravisukaga.”

Palmiste kinnitab, et on oluline, et korrigeerimine ei jätaks inetumaid jälgi kui algne veenilaiend. “Veenilaiendit ei pea pidama probleemiks, kui jala süvaveenisüsteem on korras, kuid varikoos tekitab aastate jooksul naha toitehäire – nahk muutub õhukeseks, pruunikaks ning selle kohale võib kergelt tekkida mitteparanev haavand.”

Ka neid haavandeid põhjustavad veenilaiendid on olnud kunagi kosmeetilised süütud mügarikud jalal. “Nahakahjustuse tekkimisel ei saa enam aega tagasi pöörata ning korrigeerida ilma jälgi jätmata – kahjuks jäävad armid varasematest haavanditest ning nahale pruunid inetud laigud alles,” julgustab Palmiste aegsasti murega arsti poole pöörduma.

VEENILAIENDITE TEKKEGA SEOTUD MÜÜDID:

Kas ma tohin saunas käia, kui mul on veenilaiendid?

Pole tõestust, et saunatamine põhjustaks veenilaiendite teket. Saunast võiks hoiduda kohe pärast veenilaiendite korrektsiooni – mitte veenilaiendite taastekke vältimiseks, kuid muul põhjusel.

Kas ma tohin kõrgeid kontsi kanda?

Kõrged kontsad rikuvad küll labajala kuju ning põhjustavad pikemal kandmisel jalavalu, kuid ei ole tõestust, et need oleksid süüdi veenilaiendite tekkes.

Mul on varikoos ja ma kardan tromboosi!

Veenilaiendid ja tromboosi teke on kaks erinevat asja. Tromboos on verehüübivushäire ning patsiendi tromboosiriski hindamisega tegeleb spetsialist tromboosikabinetis. Kui inimesel on suurem risk hüübivus häireks, on veenilaiend sobiv koht tromboosi tekkeks nagu iga muu veenisüsteemi osa.

Mul on pikka aega jalgadel seismist nõudev töö.

Kuigi pidev seismine on soodustav faktor veenilaiendite edasiarengul, on võimalik oma jalgu liigutada ning kanda kompressioonsukki. Eriti neil, kel on varikoosi tekkimiseks perekondlik eelsoodumus.

Autor: allikas: Ida-Tallinna Keskhaigla

Veel artikleid