Ida-Tallinna Keskhaiglas patsiente vastu võttev veresoontekirurg Veronika Palmiste kinnitab, et kuigi veenilaiendid on inetud ja võivad aja jooksul põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, on võimalik neid aegsasti sekkudes leevendada.
Veenilaiendite teke on arsti sõnul otseselt seotud geneetilise eelsoodumuse ja hormonaalsete kõikumistega, mistõttu pole harvad juhtumid, kus esimesed veenivõrgustikud või veenimügarikud jalgadel muutuvad nähtavaks juba teismelisena. Just hormonaalsete muutuste tõttu seostavad paljud naised kogu maailmas veenilaiendite teket rasedusega. Mõnikord seatakse isegi võrdusmärk raseduste ja inetute jalgade vahel.
“Kõige tõenäolisem eeldus veenilaiendite tekkeks elu jooksul on nende esinemine vanematel. On tõestatud, et veenilaienditel on pärilik eelsoodumus, mis esineb väga suurel osal elanikkonnast, vähemalt 30% meist. Kui lisanduvad kroonilised haigused, mis soodustavad veenipuudulikkust, kehakaalu kõikumine ja vähe liikumist, siis veenilaiendite haigus areneb kiiremini,” lisab Veronika Palmiste.
Kirurg aitab agressiivsete meetoditega
Palmiste sõnul on mõistlik pöörduda kirurgi poole veenilaiendite korral, kui soovitakse agressiivset korrigeerimist, mille eesmärk on veenilaiendeid nähtamatuks muuta. “Lihtsalt veenilaiendite näitamiseks või sukkade soovituse saamiseks ei ole vaja kirurgi vastuvõtule minna,” märgib Palmiste. Ta rõhutab, et tema vastuvõtule tulevad peamiselt juba eelnevalt informeeritud patsiendid, kellele tehakse erinevaid uuringuid ja seejärel korrigeeritakse erinevate meetoditega vastavalt haiguse ulatusele. Kui uuringud näitavad haiguse ulatust, valitakse patsiendi jaoks sobivaim veenilaiendite korrigeerimise meetod. “ITK-s on saadaval nii traditsiooniline operatsioon kui ka väheminvasiivne skleroteraapia. Igasuguse tegevuse eesmärk on eemaldada nähtavad veenikomud ja hoida varikoos ehk veenilaiendite haigus kontrolli all,” selgitab veresoontekirurg.
Mis aga puudutab ultraheliuuringut veenihaiguse osas, siis Palmiste sõnul on see tõepoolest oluline uuring, mis on mitteinvasiivne ja sõltub suuresti uuringu eesmärgist ja tegija oskustest. “Veeniuuring ei ole valus ja hõlmab nii lamamist kui seismist. Korralik uuring jala varikoosi korral võtab vähemalt 20 minutit ja uuringu käigus selgitatakse patsiendile leitud tulemusi. ITK-s teostab veeniuuringut eelkõige spetsialist, kes keskendub sellele protseduurile päevas 8 tundi. Selline kogemus võimaldab kirurgil saada pädevat tagasisidet uuringu tulemustest. Ultraheliuuring on veenipuudulikkuse hindamisel jalal isegi eelistatav magnetresonantstomograafia ja kompuutertomograafia ees, sest see võimaldab hinnata veenide seisundit dünaamikas, ka siis, kui patsient seisab,” selgitab Palmiste. Muidugi on see uuring kättesaadav ka neile, kes soovivad oma veenisüsteemi kontrollida, kuigi tasulist teenust nõutakse selle korral.
“Veenilaiendid esinevad väga paljudel inimestel ja alati ei paku kõik artiklid konkreetseid vastuseid. Oma vastuvõtul kohtan sageli inimesi, kes soovivad lihtsalt veenilaiendeid näidata, kuid ei ole huvitatud nende korrigeerimisest. Tihti on selline otsus tingitud kaasuvatest terviseprobleemidest. Olen täiesti nõus, et veenide operatsioon pole mõnikord õige lahendus. Kuid samas soovivad ka need inimesed sageli teada saada, kas nende veenilaiendid on ohtlikud ja mida nad saavad teha, et olukorda kontrolli all hoida. Nagu teada, on veenipuudulikkuse kontrolli all hoidmiseks peamine meetod kompressioonravi, mis on tõestanud oma efektiivsust haiguse kontrolli all hoidmisel, lisaks nõustamist, miks nende olukord on just selline, nagu ta on,” lisab veresoontekirurg.
Varikoos areneb staadiumist staadiumisse
Varikoosil on kuus staadiumit. “Mida suurem number, seda raskem kahjustus,” selgitab Palmiste. Tavaliselt on nn veenimunake aastakümneid väike, siis hakkab see laienema, nahale tekib pruun laik sääre alumises kolmandikus ning see võib põhjustada halvasti par