Erakorralised uudised

Veebipoest jumestustooteid telliv klient võib vähemalt huulepulka valides veidi hätta jääda

Veebipoest jumestustooteid telliv klient võib vähemalt huulepulka valides veidi hätta jääda, sest puhtalt värvitooni nime põhjal ei pruugi toote toon selguda. Hispaania värviuurija sõnul on tegu tihedas konkurentsis sündinud ellujäämise taktikaga, kus punase, roosa ja pruuni pumati asemel müüakse kliendile kujutlusi julgusest, romantikast ja šokolaadist.

“Mulle näib, et võrreldes teiste tööstustega üritab kosmeetikatööstus sulle rohkem kogemust müüa,” ütleb Alicante Ülikooli inglise keele doktor Isabel Espinosa Zaragoza. Kuigi ta on uurinud värvinimede kasutust ka näiteks ehitusvärvide tööstuses, pidas ta hiljuti Tallinna Ülikoolis toimunud konverentsil ettekande just jumestuse teemal.

“Mulle näib, et võrreldes teiste tööstustega üritab kosmeetikatööstus sulle rohkem kogemust müüa.”
Täpsemalt keskendus ta huulepulkade värvitooni nimele. “Kogusin 2017. aastal kokku 2374 värvinimetust 155 kollektsioonist, mis kuuluvad 12 erineva brändi alla,” selgitab Espinosa Zaragoza. Ettekandes tutvustatud uuringus analüüsis ta keeleteadlasena seda, kuivõrd läbipaistvad on huulepulgatoonidele antud nimed. Laias laastus leidis ta, et ähmase väljendusega värvinimesid moodustasid valimist veidi üle poole.

Mis värvi on vaprus?

Isabel Espinosa Zaragoza sõnul sai tema uurimistöö alguse magistriõppekaval, kus tema eriala oligi inglise keel eri kasutuskontekstides. Oma lõputöös otsustas ta uurida inglise keelt turunduses. “Ise jumestuse tarbijana märkasin, kuidas meigitoodete värvinimed olid väga leidlikud, omapärased ja nii-öelda kastist väljas,” meenutab ta.

Doktoritöös laiendas ta teemat veelgi ja käsitleski ühe küsimusena huulepulkade värvinimede läbipaistvust. “Kui alustasin, märkasin, et mõned nimed kutsusid vaimusilmas midagi esile,” ütleb ta. Osa nimesid tõi silme ette mingi värvi, näiteks Chocolate (‘šokolaad’) pruuni või Peach (‘virsik’) virsikuvärvi. “Samas märkasin, et paljud nimed olid hägusad. Teisisõnu, nime lugedes sa ei teaks, mis värvi toode on,” seletab Espinosa Zaragosa.

“Kui alustasin, märkasin, et mõned nimed kutsusid vaimusilmas midagi esile.”
Nii vaataski ta oma valimi läbi ja märkas, et veidi üle poole ehk 52,6 protsenti nimedest olid semantilises mõttes ähmased. Näiteks võisid need viidata kindla värvita abstraktsetele mõistetele, nagu Fearless (‘kartmatu’) või Brave (‘vapper’). Samuti võis nimi viidata millelegi, mis on mitut erinevat värvi, näiteks Birthday Sprinkles (‘sünnipäeva-nonparellid’). Võis ka juhtuda, et nimi kutsus esile vale värviseose: näiteks polnud huulepulk nimega Nori roheline.

Näiteid ähmastest värvinimedest. Ülal vasakul on toon Fearless (‘kartmatu’) ja ülal paremal Brave (‘vapper’). All keskel on mitmele erinevale värvile viitava nimega toon Birthday Sprinkles (‘sünnipäeva-nonparellid’). Autor/allikas: Isabel Espinosa Zaragoza
Espinosa Zaragoza liigitas ähmaseid huulevärvinimesid ka teemakategooriate kaupa. Kõige enam ehk 28,7 protsenti ähmaseid nimesid viitas mingile omadusele või iseloomujoonele. Eelmainitud toonide Brave ja Fearless kõrval võis huulevärv kanda ka nimesid, nagu Confident (‘enesekindel’) või Elegant (‘elegantne’). “Mõte selliste nimede taga on kanda see omadus üle värvi kandjale,” sõnab uurija ja lisab, et üldjuhul pannakse värvinimeks positiivseid omadusi.

Suhteliselt võrdselt leidus koha- ja isikunimedele viitavaid värvitoone, vastavalt 14,6 ja 14,4 protsenti. Kohanimedest kasutati inglise kirjapildiga nii tänava-, linna- kui ka riiginimesid, näiteks Morocco, Tuscany, Milan või Hollywood. “Kohanimed võivad vaatajas esile kutsuda kujutluspildi mingist värvist, aga mis värvist, on väga subjektiivne,” arutleb Espinosa Zaragoza.

“Siin on tagamõte, et sa otaksid toote, sest sellel on sinu, mõne su sugulase või sulle kalli inimese nimi.”
Isikunimede puhul võis huulepumat aga kanda nimesid, nagu Natalie, Pandora, Pirate (‘piraat’) või Duchess (‘hertsoginna’). “Siin on tagamõte, et sa ostaksid toote, sest sellel on sinu, mõne su sugulase või sulle kalli inimese nimi. Või siis kannab seda nime mõni tuntud filmi- või raamatutegelane,” põhjendab uurija.

Suurtest kategooriatest neljandasse liigitas ta seksi ja romantikaga seotud nimed, mida oli kõigi ähmasnimede seas 11,9 protsenti. Kui algul eeldas ta terve rea punaste toonide leidmist, sest punane seostub armastusega, siis tegelikkuses peitsid end nimede Passionate (‘kirglik’) või Lovable (‘armastusväärne’) taga ka roosad ja pruunid toonid. “Seal oli tagamõte ära kasutada ideed, et sa muutud toote abil teiste silmis ihaldusväärsemaks. Või siis tunned, et oled justkui tootesse armunud,” meenutab ta.

Vaata ka:

OLULINE: Aastatel 2024–2025 kehtima hakkavad maksuseaduste muudatused

Tulumaks ja sotsiaalmaks Füüsilised isikud maksavad oma tuludelt tulumaksu. Palgatulu, kasu vara võõrandamisest, ettevõtlustulu ja

omniva automaadid

Alates 1. jaanuarist 2024 tõusevad Omniva pakiautomaatide hinnad

2024. aastal Tõuseb Eestis Käibemaksumäär 22%-ni ja Omniva Kohandab Pakiteenuste Hindu Alates 1. jaanuarist 2024

error: Sisu on kaitstud!