Erakorralised uudised
53813444473 c1557e9969 w

Välisminister Tsahkna Luksemburgis: Schengeni viisanõue Gruusia diplomaatiliste- ja teenistuspasside omanikele tuleb uuesti kehtestada

Välisminister Margus Tsahkna osales täna, 24. juunil Luksemburgis Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumisel, mis keskendus peamiselt Gruusiale. Lisaks arutati Ukraina sõjalist toetamist ja Venemaale agressioonisõja hinna tõstmist ning suhteid Lääne-Balkani riikidega.

„Gruusia võimud viivad riigi Euroopa Liidu kursilt eemale ning seetõttu peab Euroopa Liit olema otsusekindel,“ ütles Tsahkna. „Vähim, mis me teha saame, on peatada koheselt Gruusia valitsuse projektide rahastamine ning suunama Euroopa Liidu toetused suuremas mahus Gruusia kodanikuühiskonnale.“ Välisminister Tsahkna sõnul on olukord Gruusias äärmiselt tõsine ning Eesti toetab Euroopa Komisjoni ja Euroopa välisteenistuse esitatud valikuid edasisteks suheteks Gruusia valitsusega. „Lisaks tuleb uuesti kehtestada Schengeni viisanõue Gruusia diplomaatiliste ja teenistuspasside omanikele ning sanktsioneerida inimõiguste rikkujaid.“

Välisministrid kiitsid heaks uue, järjekorras 14. Venemaa vastase sanktsioonipaketi, kus muu hulgas kehtestatakse esimest korda piirangud Venemaa veeldatud gaasile ehk LNG-le. „Loodetavasti saame peagi vastu võtta ka Valgevene vastased sanktsioonid, sest sealt liigub palju sanktsioneeritud kaupu Venemaale. Samuti töötame selle nimel, et saaksime Venemaa vastaseid sanktsioone pikendada aasta, mitte kuue kuu kaupa,“ ütles Tsahkna.  

Ukraina ja Moldovaga liitumiskõneluste alustamine on taas elavdanud Lääne-Balkani piirkonna Euroopa Liidu väljavaateid. Välisminister Tsahkna kinnitusel on Eesti olnud alati veendunud Euroopa Liidu laienemise toetaja, kuid Venemaa agressioonisõda Ukrainas ja ulatuslik mõjutustegevus on tugevdanud laienemise julgeolekumõõdet. „Maailmal on vaja stabiilset Lääne-Balkani piirkonda, me ei saa endale lubada ühtegi halli tsooni Euroopas ja selle ümbruses,“ ütles ta.

Kõneldes olukorrast Gazas, märkis välisminister Tsahkna, et Eesti toetab USA presidendi Joe Bideni rahuplaani ja ÜRO resolutsiooni ning toonitas vajadust suurendada humanitaarabi Gaza sektoris.

Homme, 25. juunil osaleb minister Margus Tsahkna ELi üldasjade nõukogu kohtumisel ning kõrgetasemelistel kohtumistel, kus alustatakse ELi liitumisläbirääkimisi Ukraina ja Moldovaga.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Sel suvel kandideeris SEB praktikaprogrammi Youth LAB 2374 noort

Sel suvel tähistas SEB juba seitsmendat aastat, mil alustas noorte praktikaprogramm Youth LAB, mis  pakub

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Maksekeskus AS sai krediidivahendaja tegevusloa

Finantsinspektsioon andis esmaspäeval, 22. juulil Maksekeskus AS-le krediidivahendaja tegevusloa, mis annab ettevõttele õiguse vahendada tarbijale