id kaart

Vaktsineerimistõendina oleks võimalik kasutada ka ID-kaarti

Tulevast nädalast kehtiv vaktsineerimispassi nõue on tõstatanud küsimuse, kas telefonilt või paberilt näidatava QR-koodi asemel oleks võimalik kasutada ka ID-kaarti, vahendab BNS rahvusringhäälingut.

Tehniliselt on lahendus teostatav ning Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) ja sotsiaalministeerium kaaluvad, kas seda on võimalik ka õiguslikult ellu viia.

“RIA on sel teemal partneritega mõtteid vahetanud ning meie hinnangul on ID-kaardi kasutamine COVID-19 vaktsiini tõestamiseks mõistlik ja tehniliselt ka võimalik,” ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) kommunikatsioonijuht Helen Uldrich ERR-ile.
Selleks on kaks võimalust. Alates 2018. aasta lõpust väljastatud ID-kaartide tagaküljel on QR-kood, mis annab info dokumendi kehtivuse kohta. Ühe võimalusena saab sellele infole lisada ka vaktsineerimise info.

“Ehk kui telefon loeb ära QR-koodi, siis kuvab dokumendi kehtivuse info kõrval ka vaktsineerimise info,” rääkis Uldrich.

Teise võimalusena saaks infot lugeda välja kiibilt või kaardi tagaküljel olevalt ribakoodilt.

See lahendus eeldaks Uldrichi sõnul tõendi kontrollijatelt ehk ürituse korraldajatelt või kohvikupidajatelt kiipkaardi lugeja või ribakoodi lugeja olemasolu. Esimese võimaluse jaoks võib kasutada makseterminale, mida juba praegu kasutatakse laialdaselt näiteks kliendikaartide lugemisel. Ribakoodi lugemise alusel toimivad paljud piletikontrollid.

“Mõlemad variandid teeksid ilmselt inimeste elu lihtsamaks – kõigil on ID-kaart olemas ning lisapabereid või rakendusi varuma ei peaks. Meie hinnangul on ka rohkem kui 50 protsendil elanikest juba kasutusel uus, 2018. aastal väljastatud ID-kaart, mis esimese variandina kirjeldatud tehnilist lahendust võimaldavad,” rääkis Uldrich.
RIA pole aga pädev hindama võimaluste kasutamise õiguslikke mõjusid ega piiranguid.

TEHIK-u kommunikatsioonijuhi Karilin Engelbrechti sõnul on seda ettepanekut arutatud ja amet kaalub koos sotsiaalministeeriumiga selle elluviimise nii ajalist kui ka õiguslikku poolt. Praegu veel lahenduse võimalikkust nendest aspektidest kinnitada ei saa.

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 28 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on hea päev, et alustada uusi projekte või

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised