Sunday , 13 October 2024
Erakorralised uudised
candles g6b8e1541a 640

Vaktsineerimata poiss suri Lätis difteeriasse: terviseamet hoiatab puhangute eest ka Eestis

Läti arstidel ei õnnestunud päästa difteeriasse nakatunud nelja-aastast poissi, vaatamata kõikidele pingutustele, teatas Läti rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Vidzeme piirkonnast pärit poiss suri esmaspäeval, 16. septembril, lastehaigla intensiivraviosakonnas. Ta ei olnud vaktsineeritud. Poiss oli nädala jooksul väga kriitilises seisundis ning arstid teatasid juba eelmisel nädalal, et nad võitlevad tema elu eest. Haigus oli tõsiselt kahjustanud südant, neerusid ja teisi elutähtsaid organeid.

Reedel kommenteeris laste nakkushaiguste arst Inga Ziemele Läti rahvusringhäälingule, et pere ei ole muutnud oma seisukohta vaktsineerimise suhtes, nimetades pere uskumusi absurdseks.

Difteeria vastu vaktsineerimine on Lätis tasuta nii lastele kui täiskasvanutele.

Spetsialistid on kindlaks teinud kõik inimesed, kes puutusid kokku nakatunud perega, kuid seni pole uut nakatumist tuvastatud.

  1. septembril andis ka Eesti terviseamet välja hoiatuse seoses difteeria puhanguga Lätis. Möödunud nädalal sattus Lätis haiglasse difteeria tõttu neljaliikmeline perekond – kolm last ja üks täiskasvanu. Kõik nad olid vaktsineerimata.

Terviseamet rõhutab, et kuigi difteeria vastu on olemas efektiivne vaktsiin juba 1940. aastatest, on vaktsineerimise tase kriitiliselt madal, mis võib põhjustada sarnaseid puhanguid ka Eestis.

Eesti Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juht Irina Filippova kinnitab, et kuigi viimane difteeriajuhtum registreeriti Eestis 2001. aastal, on reaalne oht, et haigus tuuakse riiki sisse ja levib, kuna rahvusvaheline reisimine on levinud ja vaktsineerimise hõlmatus madal. „Difteeria kulgeb raskemalt väikelastel, mistõttu on nende vaktsineerimine eriti oluline. Kahjuks on vaktsineerimise tase kõigis vanuserühmades Maailma Terviseorganisatsiooni soovitatud 95%-st madalam. Seetõttu palume lapsevanematel kaaluda vaktsineerimise vajalikkust, sest õigeaegne otsus võib päästa nende lapse elu,“ ütles Filippova.

Filippova lisas, et Läti näide on hoiatav, kuna sealne difteeriapuhang pole harv juhtum. Aastatel 2009–2023 registreeriti Lätis 122 difteeriajuhtu, millest 10 lõppes surmaga, hoolimata sellest, et Lätis on vaktsineerimise hõlmatus kõrgem kui Eestis.

Difteeria

Difteeria on bakteriaalne nakkushaigus, mida põhjustab Corynebacterium diphtheriae bakter. See levib peamiselt piisknakkusena, st köhimise, aevastamise või otsese kontakti kaudu nakatunud inimese hingamisteede eritistega. Haigus võib mõjutada nina, kurku, hingetoru ja mõnikord ka nahka.

Difteeria peamised sümptomid on:

  • Kurguvalu
  • Neelamisraskused
  • Palavik
  • Kaela turse
  • Hallikasvalge katuga naastud mandlitel ja kurgus, mis võivad põhjustada hingamisteede ummistust

Kui bakter vabastab toksiine, võivad need kahjustada südant, neere ja närvisüsteemi, põhjustades eluohtlikke tüsistusi. Vaktsiin difteeria vastu on tõhus ja kaitseb inimesi haiguse raskete vormide eest.

Vaata ka:

Saaremaal liiklusõnnetuses hukkus inimene

Teade raskest liiklusõnnetusest laekus häirekeskusele täna kella 16 paiku, kui anti teada Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare tee 95.kilomeetril

paastekorraldajad

Häirekeskus otsib uusi päästekorraldajaid

Häirekeskus otsib 12 tulevast päästekorraldajat, kes alustavad õpet Sisekaitseakadeemias 2025. aasta jaanuarist. Peale 10 kuud