Erakorralised uudised
shutterstock 1023534823 1

Väeta aeda nende viie loodusliku kodus tehtud väetisega.

Kas su aed igatseb ahnelt toitaineid? Tee ise oma orgaaniline väetis sellest, mida leiad köögikapist, aiast või rannast.

1. Kohvipaksuväetis

Hapulembesed taimed, nagu tomat, mustikas, hortensia, magnoolia, roos ja asalea võivad mullaga segatud kohvipaksust kasvuhoo sisse saada. Tõenäoliselt aitab neid pigem lämmastik. Puista seda mulla peale enne kastmist või vala vedelikuna mullale. Kui kasutad vedelikku, leota kuus tassitäit kohvipaksu ämbritäies vees. Lase sellel 2–3 päeva seista ja siis vala rohkelt taimede ümber.

2. Banaanikooreväetis

Rohkelt kaaliumit, väävlit ja kaltsiumit sisaldavad banaanikoored on väga head õitsevate ja viljakandvate taimede jaoks. Mata lihtsalt banaanikoor taime juurte ümber ja lase laguneda. Samuti võid külmutada üleküpsed banaanid, mille oleksid muidu ära visanud, ja seejärel matta need vajaduse korral näljase taime juurde. Kui eelistad teha pritsimislahuse, leota ühte banaanikoort 2–3 päeva vees ning seejärel pritsi sellega taimi või seemikuid.

3. Munakooreväetis

Paljud panevad munakoori aeda või kompostihunnikusse. Väidetakse, et need lisavad mulda taimedele tähtsat kaltsiumit. On see tõsi? Katsed on näidanud, et käsitsi purustatud munakoored ei muutnud mulla happesust ega kaltsiumisisaldust. Seda tõdeti, kui munakoored olid kolm nädalat mullas olnud. Aga kui munakoored jahvatati väga peeneks, muutsid need mulla happesust ja lisasid mulda kaltsiumit. Munakoortes on väga palju kaltsiumit, mis on vajalik kõigi taimede rakkude heaks kasvuks. Kui su tomatitel on olnud tipumädanikku, siis on tõenäoliselt su mullas liiga vähe kaltsiumit. Võid purustada kasutatud munakoori või matta need lihtsalt mullapinna alla, aga kiiremat abi saad, kui teed pritsimislahuse.

 

Retsept:

20 munakoort
4 liitrit vett

Keeda munakoori mõni minut vees ja lase öö läbi vees seista. Sõelu ja pritsi või vala kastekannuga otse mullale.

4. Vetikad

Nii värskeid kui ka kuivatatud vetikaid peetakse suurepäraseks väetiseks. Vetikates on mineraalaineid ja need on toiduks mulla mikroobidele. Haki väike ämbritäis vetikaid peeneks ja lisa väike ämbritäis vett. Lase kerge katte all 2–3 nädalat seista. Vala mullale ja lehtedele. Kaks tassitäit on paras väikesele taimele, neli tassitäit keskmisele ja kuus suurele taimele. Katseta erinevate kogustega.

5. Äädikas

Lihtne toiduäädikas on odav ja tõhus väetis hapulembestele taimedele, nagu roosid, hortensiad ja marjad. Sega supilusikatäis äädikat nelja liitri veega. Kasuta seda lahust tavalise kastmise asemel umbes kord kolme kuu tagant. Enne mulla happesuse muutmist kontrolli selle taset. Kuigi paljudele taimele meeldib happeline keskkond, võib liiga madal pH tase olla kahjulik.

Vaata ka:

kohvi kuuslaauk

Avasta Vanavanemate Iidne Tava: Küüslauk ja Kohv

Lisage Küüslauguküüs Oma Kohvile: Avastus Vanavanematelt Päritud Vanaaja Ravim Meie vanavanemate tarkus peitub lihtsates, kuid

483788 511827088863214 1875062769 n

Söögisooda Kasulikkus Taimedele: Siit Saate Teada, Mis Juhtub, Kui Lisate Taimedele 1 tl Söögisoodat

Naatriumvesinikkarbonaat ehk söögisooda on tuntud oma mitmekülgsete kasutusvõimaluste poolest. Lisaks terviseprobleemide leevendamisele ja kodupuhastuse tõhustamisele,