Uudised

Uute autode nappus tõstis kasutatud sõidukite hinnad lakke

Uute autode kõrge hind ja pikk ootejärjekord on tõstnud lakke kasutatud autode hinna, mistõttu pole haruldane, et paari aasta eest uuena soetatud sõiduk läheb praegu kaubaks toonasest ostuhinnast kallimaltki.

Kasutatud sõidukeid müüva Nordauto tegevjuht Priit Ärmpalu rääkis ERR-ile, et teise ringi rahvaautot, mida palju tahetakse, lihtsalt ei ole. Kahe-kolme aasta eest ostetud auto, millega on sõidetud 50 000-60 000 kilomeetrit, saab maha müüa sama hinnaga, millega see osteti.

“See on täitsa tavapärane praktika,” tõdes ta. “Kui vaadata uusi autosid, siis kui inimene ostis kaks aastat tagasi auto, kukkus selle hind vanasti kohe poest välja sõites 20 protsenti, aga nüüd müüakse see maha kallimalt, kui see osteti.”

Selline olukord tekitab küll inimestes soovi oma auto maha müüa, kuid seda pärsib asjaolu, et uue asemele ostmisel on valik kesine. Mööndusi tuleb teha kas värvi, varustuse, aastaarvu või läbisõidu osas.

Nii uusi kui ka kasutatud sõidukeid müüva Auto 100 juhatuse liige Jussi Pärnpuu ütles, et kasutatud autode hinnad on tõusnud umbes 20 protsenti, nende ostmiseks kulub palju aega ja on vaja hoolega vaadata, et saaks hea kauba.

“Kuna uute autode hinnad on tõusnud ja saadavus halvenenud, siis kasutatud autot niisama lusti pärast, et tahaks vahetada, müügile ei panda,” selgitas Pärnpuu. “Enne oli ju palju emotsiooni pealt tehtud oste, et tahaks midagi muud proovida, aga nüüd on emotsiooni pealt ostmine muutunud nii keerukaks, et autot hoitakse kauem. Minu soovitus on, et kui teil on hea kasutatud auto, hoidke seda ja sõitke sellega.”

Nordauto tegevjuht tõi välja, et varem oli eestlastele omane vahetada autosid ehk liigagi tihti, paari-kolme aasta tagant, aga praegu on sõiduki kasutamise keskmine periood pikenenud ja ettevõtted, kes on harjunud autoparki sagedasti välja vahetama, ei tee seda.

See periood, kus hinnad tõusid nii kiiresti, et 10 000 euroga ostetud auto võis kaks kuud hiljem 12 000 euroga või 40 000 euroga soetatud sõiduki ühe kuu pärast 45 000 euroga maha müüa, jäi Ärmpalu sõnul eelmisesse aastasse.
Automüügiettevõtete esindajad ei usu, et hinnad langeksid. Mõneti võib olukorda võrrelda kinnisvaraturu seisuga, kus samuti kõik sisendhinnad kerkivad.

“Hinnad on nii laes, et tehingute arv võib-olla pidurdub või langeb, aga hind kindlasti kukkuma ei hakka ei kinnisvaral ega autodel. Selleks peaks midagi tõsisemat, mingi krahh juhtuma,” lausus Ärmpalu. “Pigem jääb püsima praegune kõrge tase. Seda toetab ka see, et uute autode hinnakiri kogu aeg muutub. Vaatame rahvaautot Škoda Octavia: normaalse varustusega maksis see enne 19 000 eurot, nüüd 27 000 eurot. See toetab ka kasutatud autode hinda.”

Loe edasi SIIT
Err.ee

Jaga
Back to top button