Erakorralised uudised

Uus koroonatüvi XBB1.5 levib kulutulena 

Ameerikat vallutav ülinakkav koroonatüvi XBB1.5, mida hüütakse rahva seas ka Krakeniks, levib kergesti ja murrab vaktsiinikaitsest läbi tõhusamalt kui eelmised variandid. Nüüdseks on uus viirusevariant levinud väidetavalt ka Soome.

„Euroopa haiguste ennetamise ja tõrje keskus prognoosib, et varem kui kuu aja jooksul ta vaevalt hakkab meil Euroopas liikuma, aga kindlasti jõuab ta kunagi ka Eestisse,„ rääkis Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova.

40 protsenti USA-s levivatest koroonainfektsioonidest on põhjustatud uuest XBB.1.5 tüvest. Soomes on teistest XBB-versioonidest põhjustatud nakkuste osakaal 5–10 protsenti. Sümptomid on uue tüve puhul juba tuttavaks saanud peavalu, köha ja nohu.

„Hospitaliseerimiste arvu kohta ei saa veel öelda, kas see on kasvanud või mitte, aga vähemalt surmasid ei ole lisandunud,“ märkis Sadikova.

Ravile allub raskemalt

Teatud juhtudel on uus tüvi võimeline läbi murdma isegi immuunsussüsteemi kaitsest. Teadusnõukoja esimehe Toivo Maimetsa sõnul on XBB-liini kõigil järglastel võime paljudest antikehadest eemale hoidma, kuna need antikehad viirust ei neutraliseeri.

„See tähendab, et mõned raviks kasutatavad, täpsema nimetusega monokloonsed antikehad, mida kasutatakse ka immuunprobleemide korral või pärast siirdamist, selle alamtüve puhul lihtsalt ei tööta,“ nentis Maimets. „Ka haiguse läbi põdenud inimestele töötavad seeläbi tekkinud antikehad selle tüve vastu tunduvalt viletsamini kui muidu.“

Kui seda veel tehtud pole, siis soovitab Terviseamet ennast kindlasti vaktsineerida.

„Uus viirusetüvi on ohtlik eeskätt neile, kes pole korralikult vaktsineeritud ja põhikuuri läbinud,“ rääkis Sadikova. „Samuti neile, kes pole viirust läbi põdenud. Ohuks on haigus ka inimestele, kelle immuunsussüsteem on nõrgestatud. Seepärast tuleb nende suhtes eriti tähelepanelik olla.“

Helsingi ülikooli zoonootilise viroloogia professor Olli Vapalahti tuletas meelde sedagi, et koroonaviiruse pidev muteerumine ja uute tüvede teke on igati normaalne nähtus. „Üks inimkonda püsivalt jääva ja koroonaviirusele sarnaselt nakkava viiruse ellujäämistingimustest ongi muteerumine, et immuunsusest mööda minna,“ rääkis Vapalahti. „Kõnealune viirus just nii teebki.“

Uus tüvi on omikroni tüve järeltulija

XBB.1.5 on aasta tagasi pead tõstnud omikroni tüve järeltulija. Tegemist on nn rekombinantse ehk algselt kahe veidi erineva omikroniliini kombinatsiooniga. Vapalahti sõnul avastati XBB liik, kuhu XBB1.5 variant kuulub, algselt Indiast, levides seal ja muuhulgas ka Singapuris.

Soomes pole XBB1.5 tüve põhjustatud haigust veel tuvastatud. „Seevastu teistest XBB-tüvedest põhjustatud infektsioonid moodustavad Soomes avastatud koroonajuhtumitest keskmiselt 5–10 protsenti,“ kinnitas Lapimaa haiglapiirkonna nakkushaiguste peaarst Markku Broas.

Uue XBB1.5 variandi ja sellega kaasneva haiguse ohtlikkuse kohta on Olli Vapalahti sõnul infot veel napilt. „Praegu puuduvad tõendid, mille põhjal saaks eeldada, et uuest tüvest põhjustatud haigus oleks kuidagi eriti ohtlik. Viirus nakkub oma retseptoriga paremini ja võib seetõttu levida kiiremini kui konkureerivad tüved,“ sõnas Vapalahti.

Hiina, kus leevendatakse koroonapiiranguid, ja turism, mida riigi kodanikud harrastavad, on tekitanud arutelu, kas Hiinast saabuvaid reisijaid tuleks Soomes koroona suhtes testida. Soome Tervise- ja heaoluinstituut (THL) ei ole testimist soovitanud.

Reisipiiranguid ei poolda

Vapalahti sõnul ei tundu XBB1.5 variant Hiinas oluliselt levinud olevat, kuid levinud on näiteks variandid BA.5.2 ja BF.7. Epideemia praeguses staadiumis ei muudaks Vapalahti sõnul hiinlaste Soome reisimise piiramine epideemia kulgu, sest Soomes kohtab viirust palju ja Hiinas pole praegu ühtegi varianti, mis poleks juba läänes levinud.

„Kui räägime XBB1.5 variandi levikust, siis piirangute loogika järgi tuleks pigem testida New Yorgi lendudelt tulevaid reisijaid,“ leidis Vapalahti, viidates koroonatüve laialdasele levikule USA-s. „Ma ei poolda reisipiiranguid, pigem seda, et üldiselt välditaks haigena reisimist ja jälgitaks hiinlastel leitud nakkusi,“ jätkas ta.

Markku Broasi sõnul tuleks nii Soomes kui ka mujal Euroopas kaaluda ettevaatlikkuse tarvitusele võtmist. Laialt levinud koroonaepideemia küüsis vaevelnud Hiinast pärinev teave koroona kohta ei pruugi olla ajakohane, mis põhjustab viiruse mutatsioonide osas riske. „Suured EL-i riigid nagu Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania on kehtestanud Hiinast tulevatele turistidele testieelse nõude ning sama kehtib USA kohta,“ märkis Broas. „Järgmiseks peaksid nii Euroopa Liit kui sotsiaal- ja tervishoiuministeerium kaaluma, kas testimise kasutuselevõtt oleks mõistlik.“

Allikas: Ilta-Sanomat

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Esmaspäev 20 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill) Täna tunned end energilisena ja motiveerituna. Hea päev uute

ilm scaled

4 päeva ilm: 20.05-23.05. ILM on ilus ja õhutemperatuur kuni +25°C

Esmaspäev 20 mai 2024Öösel: Selge, kohati vahelduva pilvisusega olulise ilm ja paiguti sajab hoovihma, võib