Tervis

Uus koroonalaine võib tulla juba juulis.

Koroonaviirusega nakatunute hulk Eestis on kolmandat kuud languses, nii ütleb Tartu Ülikooli uuring. Juuni kahel esimesel nädalal andis näiteks koroonaviiruse proovi 2496 täisealist. Neist osutus positiivseks 2,5 protsendi testitulemus. Nakatunutest kaks kolmandikku olid juba haiguse läbi põdenud ega olnud nakkusohtlikud, kolmandikul aga nakkusoht püsis. Hetkel on Eestis nakatunud iga 38. täisealine, mida on võrreldes maikuise uuringuga kolmandiku võrra vähem. Samuti on vähenenud haigus-tunnustega nakkusohtlike hulk. Aga mis saab sügisel ?

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhi Arkadi Popovi sõnul, peaks hoopis küsima mis saab juulis? Popov ütles, et enne sügist me peame ikka juuliga hakkama saama, sest väike nakatumiste tõus on juba olemas. „Nakatumiskordaja on kasvanud kõrgemaks, kui 1.0, aga on jäänud sinna püsima,“ lausus ta. „Suurema tõenäosusega, nagu ka siin ennustati, näeme juulis nakatunute arvude kasvu aga me näeme seda just pühade järgselt. Ning lisaks on juba haiglas rohkem inimesi ravil.“

Popov loodab väga, et selle nädala jooksul covidisse nakatumine ja hospitaliseerumine stabiliseerub ja asi rahuneb. „Aga ikkagi ollakse valmis selleks, et sügisel tekib uus nakatumiste tõus, uus laine,“ rääkis ta. „Sisuliselt võib probleemiks kujuneda just see, et hakkab langema inimeste immuunsus. Kogemus on ju olemas, isegi need, kes läbi põdenud omikroni, selle aasta kevadel, ka nende imuunkaitse ei ole enam nii tugev sügiseks. Aga ka need, kes pole veel omikroni põdenud ning kellel oli probleemiks delta-tüvi või nad on vaktsineeritud ühe või kahe doosiga, sügiseks nende immuunsus enam nii tõhus ei ole. Ja keegi veel ei tea, millised uued tüved või alatüved võivad tekkida.

Popovi soovitus on: kes veel pole tõhustusdoosi saanud ja kes kuuluvad riskigruppi, siis hiljemalt augustiks võiks neil tõhustusdoos olla tehtud. Popov räägib inimestest, kes on 60+ vanad, kellel kaasuvad haigused, aga ka alla 60 aastastest, kel samuti kaasuvad haigused, nagu suhkrutõbi, südamehaigused, kõrgvererõhutõbi, astma ning pahaloomulised kasvajad, kõik need inimesed peaksid tegema tõhustusdoosi, sügiseks.

Lõunanaabrite juures Lätis tuvastati 432 uut COVID-19 haigusjuhtu, mis on alates 30. aprillist, mil registreeriti 485 juhtu, suurim näitaja. 827-st nakatunust 442-el ei olnud vaktsineeritud või ei olnud lõpetanud vaktsineerimiskuuri ning 385 olid COVID-19 vastu vaktsineeritud.

Jaga
Back to top button