Saturday , 18 September 2021
positivethinking 850x560 1
Man lying on grass enjoying peaceful sunny day

Uuring: liiga palju vaba aega on halb

Ehkki vaba aeg on igal juhul vajalik, osutab USA teadlaste uus uuring, et üle kahe tunni päevas võib olla liiga palju. Heaolu sõltub eeskätt hoopis sellest, kuidas inimene vaba aega sisustab. Uuringul on aga ka oma kitsaskohad.
Pennsylvania Ülikooli turunduse teadur Marissa Sharif ja kolleegid analüüsisid mitme veebiküsitluse ja katsega kogutud andmeid. Nende eesmärk oli leida seoseid vaba aja hulga ja isikliku heaolu vahel, vahendab ScienceAlert.

Varasematest uuringutest on teada, et suurema õnnetundega seostuvad aja väärtustamine raha asemel ja see, kui raha kulutatakse vaba aja tekitamiseks. Sharifi uurimisrühmal tekkis aga küsimus, kas hulganisti vaba aega ikkagi teeb inimese õnnelikuks.

Ajanappus jätab iseenesest inimese enesetundele jälje. Kes ei saa piisavalt puhata, taastuda ja meelt lahutada, tunneb end peagi ületöötanuna ja stressis. Uurijate sõnul osutab nende töö, et päevade kaupa vaba aega võib samamoodi viia kehva enesetundeni. Sel juhul võib inimesel vajaka jääda produktiivsusest ja sihist, mis vähendab tema rahulolu oma eluga.

Uurijad vaatasid aastatel 2012 ja 2013 kogutud 21 700 täiskasvanud ameeriklase kohta kogutud andmeid. Neist selgus, et inimestel, kelle oli rohkem vaba aega, oli kõrgem heaolu, kuid ainult teatud piirini. Sama tulemuse andis ka teine andmestik, mis koosnes aastatel 1992–2008 kogutud 14 000 tööealise ameeriklase vastustest.

Niisiis piisab uurijate sõnul õnnetundeks ka kahest tunnist vabast ajast päevas. Ühtlasi selgus andmetest, et üle viie sisustamata tunni päevas tegi inimesed hoopis õnnetuks.

Loe edasi SIIT
Allikas. novaator.err.ee

Jaga

Vaata ka:

ILM EESTIS 455x300 1

ILM: Pühapäev 19.09 – Sajuta ilm, õhutemperatuur on -2 ..+12°C.

Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub ida- ja kirdetuul 3-9, rannikul kuni 11, …

kohus

28-aastane Erik, Pärnu maakohtus: Ma tunnistan üles, et tapsin oma EMA !

28aastase Eriku süüasja on Pärnu maakohtu Kuninga tänava kohtumajas läinud suvel juba mitmel päeval arutatud. …

pilt

PALUN JAGA! Politsei otsib Tartus kadunud 80-aastast Olegi

Politsei palub inimeste kaasabi selgitamaks Tartus kadunud 80-aastase Olegi asukohta. 80-aastane Oleg läks täna 9.30 …

F Politsei 2

LEITUD: 13-aastane Jutta läks ise koju tagasi.

Reede õhtul Tallinnas kadunud 13-aastane Jutta Amalia ilmus enne südaööd ise koju tagasi. Politsei kinnitusel …