Neljapäev , 29 veebruar 2024
Erakorralised uudised
pohmell.minuaeg

UURING: Eestlaste alkoholitarbimine tõusuteel kiire palgakasvu tõttu

Alkoholitarbimine Eestis on viimastel aastatel kasvanud, mida osaliselt seletatakse palgatõusu ja alkoholi hinna kasvu ebaproportsionaalsusega. Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Brigitta Õunmaa märkis, et alkoholitarbimine hakkas taas kasvama alates 2019. aastast, pärast aastaid kestnud langustrendi. Selle tagajärjel on tõusnud ka alkoholist põhjustatud surmade arv.

Terviseminister Riina Sikkut viitas, et alkoholi hind pole kasvanud sama kiiresti kui palgad või teised hinnad. Näiteks kui kümme aastat tagasi sai kuupalga eest osta 60 pudelit viina, siis praeguseks on see number kasvanud 90-ni. Sellest tulenevalt on riigi eelarvestrateegias planeeritud tõsta alkoholiaktsiisi järgmistel aastatel igal aastal viis protsenti. Sikkut rõhutas, et see on mõõdukas tõus, mille eesmärk on vältida alkoholi muutumist elukalliduse tõusuga võrreldes üha odavamaks.

Lisaks Eestile on ka Läti ja Soome otsustanud tõsta alkoholiaktsiisi. Lätis kasvab kange alkoholi aktsiis kaheksa protsenti ja lahjemate jookide puhul kuni 20 protsenti. Soomes on paljude alkohoolsete jookide liitrihind juba praegu peaaegu kaks korda kallim kui Eestis.

Sikkut mainis, et alkoholiaktsiisi muudatuste üle arutletakse uuesti järgmise aasta suvel, kui arutatakse uut riigieelarvet. Ta rõhutas, et mõistlik on teha järk-järgulised muudatused, et vältida ühiskondlikku vastuseisu ja negatiivseid tagajärgi.

Sotsiaalministeerium plaanib järgmisel aastal tugevdada järelevalvet alkoholimüügi üle. Alaealised saavad tihti alkoholi osta, kuna poed ei küsi dokumenti ning ka joobes inimestele müüakse alkoholi, mis on seadusega keelatud. Õunmaa tõi välja, et alkoholi füüsiline kättesaadavus on viimastel aastatel suurenenud, eriti tänu alkoholi kaugmüügile. Ta rõhutas, et tänapäeval ei ole füüsilist poodi vaja, kuna enamikus Eesti piirkondades toovad kullerid alkoholi otse koduukseni.

Ministeerium kavatseb põhjalikumalt üle vaadata Eesti alkoholipoliitikat, kaaludes muuhulgas, kas tanklad peaksid alkoholi müüma ja kui tihe võib olla alkoholi müüvate poodide paiknemine.

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

29.02.24 Ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile toimus 2 liiklusõnnetust. Juhtimiselt kõrvaldati 1 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti. Liiklusõnnetused 28.02.2024 kella

horoskoop

Horoskoop – Neljapäev 29 veebruar 2024

Sõnn (20. aprill – 20. mai): “Arutelud sõprade, partnerite ja avalikkusega on täna edukad. Keegi

error: Sisu on kaitstud!