Wednesday , 19 June 2024
covid 19 gc19f1c91c 640

Uued Covid-19 Variandid Levivad Kiiresti ja Tekitavad Muret Nakatumiste Laine Pärast

Uued Covid-19 variandid levivad üle maailma ja tekitavad hirmu suvise juhtumite tõusu ees USA-s. See on viimane märk nakkushaiguse võimest muteeruda ja potentsiaalselt ohustada kollektiivset immuunsust.

KP.2, üks mitmest niinimetatud FLiRT variandist – nimetus tuleneb variantide geneetilise koodi mutatsioonidest – on pärast esmakordset ilmumist märtsis muutunud USA-s domineerivaks koroonaviiruse tüveks, vahendab Financial Times. USA haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (CDC) andmetel moodustas KP.2 kuni 11. maini 28,2 protsenti juhtudest, kasvades märtsi lõpu 3,8 protsendilt. Samuti on KP1.1 variant kiiresti levinud, moodustades 7,6 protsenti nakatumistest.

CDC jälgib tähelepanelikult FLiRT variante – sealhulgas KP tüvesid ja varem domineerivat JN.1 tüve, mis kõik on Omicroni tüve järglased. Siiski ei ole tõendeid selle kohta, et need variandid põhjustaksid raskemaid haigestumisi.

Neli ja pool aastat pärast pandeemia puhkemist on juhtumite arv USA-s viimastel kuudel langenud rekordiliselt madalale tasemele. Kuigi paljud nakkushaiguste eksperdid ei oota haiglaravi tõusu, hoiatavad nad, et uus variantide kogum võib põhjustada suvise nakatumiste laine. Peamine küsimus on, kui tõhusad on praegused vaktsiinid uute tüvede vastu. Warwicki ülikooli viroloog Lawrence Young kinnitas, et kordussüstid pakuvad kaitset vähemalt raske haigestumise vastu.

Tennessee osariigis Nashville’is asuva Vanderbilti ülikooli nakkushaiguste spetsialist William Schaffner tõdes, et kaitse ei pruugi olla “alamvariantide vastu nii tugev”, kuna mutatsioonid on veidi erinevad antikehadest, mille oleme saanud eelnevatest nakatumistest ja vaktsineerimisest. Ta lisas, et need tõendid pärinevad laboriuuringutest ja me peame nägema, mis reaalses maailmas toimub.

USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) vaktsiinide nõuandekomisjon koguneb kuu lõpus, et arutada soovitusi järgmise talve Covidi vaktsiinide kombinatsiooni kohta. Koosolek lükati edasi, et koguda rohkem andmeid uusimate tüvede kohta.

Maailma Terviseorganisatsioon teatas, et FLiRT variante on tuvastatud 14 Euroopa riigis ja ka Iisraelis. Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus märkis, et kuigi Covidi aktiivsus püsib madalal tasemel, on avastamiste arv mõnes riigis tõusnud.

Ühendkuningriigi terviseametnikud teatasid, et mitmed FLiRT tüved ringlevad Ühendkuningriigis madalal tasemel, kuid mõned näivad suurenevat. Professor Paul Hunter Ida-Anglia ülikoolist märkis, et haiglaravi tase on stabiilne ja kuigi juhtumite arv on veidi suurenenud, ei oodata olulist nakatumiste kasvu.

Hunter lisas, et kuigi FLiRT variandid ei ole oma olemuselt nakkavamad kui varasemad tüved, võivad neil olla väikesed eelised immuunsuse osas, eriti nõrgenenud immuunsusega populatsioonides, mis võib aidata haiguse levikule kaasa.

Vaata ka:

53802136714 b38b2342e4 c

Transpordiameti hüdrograafid leidsid tundmatu laevavraki

Transpordiameti hüdrograafiaosakond avastas eelmisel nädalal Läänemerest Liivi lahest Ruhnu lähistelt uue senitundmatu laevavraki. Hüdrograafiaosakonna juhataja

USA aukonsulid 1

Välisminister Tsahkna USA aukonsulitele: olete oluline täiendus meie diplomaatilisele võrgustikule

Välisminister Margus Tsahkna kohtus täna, 19. juunil Eesti aukonsulitega Ameerika Ühendriikides, et tutvustada Eesti välispoliitika