Reede , 9 juuni 2023
Erakorralised uudised

USA rannavalve teatas: arvatav Vene luurelaev liikus Hawaii lähedal

USA rannavalve teatas, et jälitab Havai ranniku lähedal rahvusvahelistes vetes arvatavat Vene luurelaeva olukorras, kus Washingtoni ja Moskva vahel on Venemaa sõja tõttu Ukrainas jätkuvalt kõrgendatud pinged.

„Viimastel nädalatel on USA rannavalve jätkanud Hawaii saarte ranniku lähedal Vene laeva jälgimist, mis arvatakse olevat luureteabe kogumise laev,” edastas rannavalve USCG pressiteates.

Rannavalve märkis, et olukord pole ebatavaline, kuid jälgib seda tähelepanelikult. „Kuigi välisriikide sõjaväelaevad võivad rahvusvaheliste tavaseaduste kohaselt vabalt USA majandusvööndist (EEZ) läbi sõita, on välisriigi lipu all sõitvaid sõjalaevu sageli täheldatud tegutsemas ja luusimas neljateistkümnenda rannavalvepiirkonna reageerimispiirkonnas,” seisis teates.

See ei ole esimene kord, kui arvatavad Venemaa luurelaevad on USA ranniku lähedal sõitnud. 2019. aastal täheldati USA kaguranniku lähedal Vene luurelaeva tegutsemist kahe USA ametniku sõnul CNN-ile „ebaturvalisel viisil”.

Lõuna-Carolina ja Florida rannikul seilanud Vene seirelaeva Viktor Leonovi tegevus tunnistati ohtlikuks, kuna see ei kasutanud halva nähtavuse puhul tulesid ega reageerinud kaubalaevade püüdlustele suhelda, et vältida võimalikku õnnetust.

USCG edastas, et „jätkab kooskõlastamist kaitseministeeriumi partneritega, pakkudes infot välismaiste laevade liikumise ja tegevuse kohta ning tagades vajalikku kohalolekut, et kindlustada rahvusvahelisi merendusnorme.”

Vaata ka:

Euroopa suplusvee kvaliteet on endiselt kõrge

Täna avaldatud iga-aastase suplusvee aruande kohaselt vastas enamik Euroopa supluskohtadest 2022. aastal Euroopa Liidu kõige …