2.2 C
Tallinn
Pühapäev 2. aprill 2023
UudisedUngari lükkab taas Soome ja Rootsi liitumist NATO-ga edasi

Ungari lükkab taas Soome ja Rootsi liitumist NATO-ga edasi

Ungari ähvardab taas viivitada Soome ja Rootsi NATO liikmelisuse ratifitseerimisega, vahendab Reuters.

Ungari võimulolev parempoolne partei Fidesz soovib parlamendi istungi ja seetõttu ka NATO ratifitseerimisdokumentide käsitlemise järgmisest nädalast hilisemale kuupäevale edasi lükata, ütles opositsioonilise Demokraatliku Koalitsiooni saadik Ágnes Vadai teisipäeval sotsiaalmeedias.

Vadai ütles Facebookis, et sai peaministri asetäitjalt Zsolt Semjenilt kirja, milles Semjen ütles, et Fidesz ja kristlikud demokraadid soovivad järgmisel esmaspäeval algava parlamendi istungi edasi lükata. Kirjas soovitab peaministri asetäitja parlamendil lükata istung edasi 27. märtsil algavale nädalale.

Rootsi Aftonbladeti tsiteeritud Ungari ajalehe HVG andmeil katkestab parlament järgmisel nädalal kogu tegevuse. Varem teatas Ungari, et otsus liikmelisuse ratifitseerimise kohta tuleks teha 21. märtsi paiku.

Edasilükkamise põhjuseks on Ungari läbirääkimised Euroopa Komisjoniga. NATO ratifitseerimisi ei mainita peaministri asetäitja kirjas üldse. Komisjon külmutas Ungarile antava abi, kuni riik hakkab ellu viima reforme õigusriigi põhimõtete tugevdamiseks ja korruptsiooni väljajuurimiseks.

Ungari parlament ega Fidesz pole väidet NATO ratifitseerimiste edasilükkamise kohta veel kommenteerinud. Fideszil on Ungari parlamendis selge enamus.

Ungari eesotsas peaminister Viktor Orbániga on koos Türgiga ainuke sõjalise liidu NATO liikmesriik, kes pole veel Soomet ja Rootsit allianssi vastu võtnud.

Ungari suhtumine Soome ja Rootsi liikmelisusesse on viimastel kuudel olnud kõikuv.

eestinen.fi

Veel artikleid