Erakorralised uudised
kohus

Üle 2000 investori pöördus miljonite tagasisaamiseks Eesti kohtusse

Aasta tagasi selgus, et Eestis registreeritud ühisrahastusportaali Envestio omanikud on miljonite investoritelt kogutud eurodega põgenenud – nüüd pöörduvad enam kui 2000 investorit Eesti kohtusse, kirjutab Postimees.

 

Investorid maksis aasta lõpus ära Eesti kohtus veel siinse kohtuajaloo ühe suurima deposiidi 200 000 eurot, et pankrotimenetlus ei raugeks. “Ja et takistada skeemis kasutatud ühingutest varade väljakantimist,” ­ütles kannatanuid esindav Magnussoni vandeadvokaat Denis Piskunov Postimehele.

 

 

2014. aastal registreeriti Lätis Envestio, portaal hakkas tööle aga 2017. aastal. 2018. aastal kandis Anton Kaletin Eesti äriregistrisse Envestio SI OÜ. Sellega hakkas tööle investoritele võimsat tootlust lubav ühisrahastusportaal, mis kogus raha näiliselt eri riikides käigus olevate projektide jaoks.

“See oli klassikaline Ponzi skeem,” ütles Piskunov. Uute investorite rahaga maksti esimestele intresse, et jätta mulje, nagu oleks kõik korras.

 

 

Rohkem kui 2000 investorit, neist suur hulk Hispaaniast, Saksamaalt ja Itaaliast, pöördusid aga Eesti politsei ja Magnussoni advokaadibüroo poole. Kohtukulude tasumiseks korraldasid investorid ühisrahastuskampaania.

Advokaadi sõnul on tema klientidel nõudeid 15 miljoni euro jagu ning eesmärk on saada tagasi enamik rahast.

Piskunov märkis, et mõnikümmend tuhat eurot on arestitud Malta ja Läti panga­kontodel, kuid suurem osa rahast on kõrvale toimetatud. Ta tõi välja, et ühisrahastuses liikus oluline osa rahast väljamõeldud projektidele ja firmadele, kus mitte mingisugust tegevust ei toimunud. “Absoluutne võitja oli ülekannete puhul SEB,” nentis advokaat.

Envestio endiste investorite hinnangul ei toimunud pankades mitte mingisuguseid rahapesu tõkestamise protsesse. SEB ja Swedbanki seotus probleemsete ülekannetega tekitas huvi ka Rootsi telekanalis SVT-s, kelle arupärimise peale vastasid pangad, et tegid, mida oskasid.

 

 

Raha liikus ühingutele Hiinas, Bulgaarias, Ungaris, Tšehhis, Poolas ja Maltas. Suurem osa võeti Piskunovi hinnangul hiljem tõenäoliselt sularahana välja.

Kuid ligikaudu kolmandik Envestio projektidest on seotud Läti firmadega, millest osa kas tegutseski päriselt või oli neil vähemalt mingit tagatiseks olevat vara. Nende vastu advokaadid pöördusidki – kuigi Envestio oli registreeritud Eestis ja ettevõtte pankrotiasja menetletakse Eesti kohtus, oli Lätis tegutsevate äridega tarvis kohe tegeleda, et sealt vara välja kantima ei hakataks.

“Meie tegevusplaan oli selline: võtame ette need, kellelt on midagi saada. Deposiiti kantud rahaga sai alustatud mitu hagi- ja pankrotiasja Lätis päriselt tegutsevate firmade vastu, kellel on vara,” rääkis Piskunov.

 

 

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Laur kinnitas Postimehele, et ühisrahastusplatvormi Envestio suhtes alustas büroo kriminaalmenetlust, mille käigus on tuvastatud, et mõned Envestio lehel reklaamitud projektid, kuhu kutsuti inimesi raha panustama, olid võltsid, kuid kõik täpsemad asjaolud on selgitamisel.

Laur märkis, et Eesti on teinud rahvusvahelist koostööd ka Läti politseiga ning menetluse käigus uuritakse ka võimalikke seoseid eri ühisrahastusplatvormide vahel, kuid praegusel hetkel ei saa kinnitada, et need on omavahel seotud.

Allikas. BNS

Vaata ka:

mees 1

Sa ei ole üksildusele määratud: kuidas leida leevendust “kroonilise vallalise sündroomile”

Paljud inimesed tunnevad end mingil hetkel oma elus vallalisena ja see on täiesti normaalne. Siiski

jonathan j castellon be8AmxavYp8 unsplash

Kohtingul enesekindla mulje jätmine: 5 lihtsat nippi

Esimesel kohtingul enesekindla mulje jätmine võib tunduda keeruline, aga ära muretse! Siin on 5 lihtsat

error: Sisu on kaitstud!