Neljapäev , 21 september 2023
Erakorralised uudised
Ukraina

Ukraina kõrge võimukandja: Vastupealetung võib alata

Ukraina on valmis alustama oma kauaoodatud vastupealetungi Vene vägede vastu, ütles üks riigi kõrgeimaid julgeolekuametnikke intervjuus BBC-le.

Oleksi Danilov ei soovinud kuupäeva nimetada, kuid ütles, et rünnak president Vladimir Putini okupatsioonivägede territooriumi tagasivõtmiseks võib alata „homme, ülehomme või nädala pärast”. Ta hoiatas, et Ukraina valitsusel „pole õigust teha vigu”, sest see on „ajalooline võimalus”, mida „me ei saa kaotada”.

Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretärina on Danilov president Volodõmõr Zelenski de facto sõjakabineti ülem. Tema intervjuu BBC-le katkestas president Zelenski telefonisõnum, mis kutsus ta kohtumisele, et arutada vasturünnakut.

Intervjuu käigus kinnitas ta ka, et mõned Wagneri palgasõdurid taganevad Bahmuti linnast, sõja seni veriseima lahingu paigast, kuid ta lisas, et nad „koonduvad ümber veel kolme asukohta” ja „see ei tähendaa, et nad lõpetavad meiega võitlemise”.

Danilov ütles ka, et on „absoluutselt rahulik” seoses sellega, et Venemaa hakkab Valgevenesse tuumarelvi paigutama, öeldes: „Meie jaoks pole see mingi uudis”.

Ukraina on vastupealetungi kavandanud juba mitmeid kuid. Kuid ta on soovinud võimalikult palju aega vägede väljaõpetamiseks ja sõjavarustuse vastuvõtmiseks lääneliitlastelt.

Vahepeal on Vene väed oma kaitset ette valmistanud.

Kaalul on palju, sest Kiievi valitsus peab näitama Ukraina rahvale – ja lääneliitlastele –, et suudab Venemaa liinidest läbi murda, tõhusa sõjalise ummikseisu lõpetada ja osa oma suveräänsest territooriumist tagasi vallutada.

Danilov ütles, et relvajõud alustavad rünnakut siis, kui komandörid on arvutanud, et „sellel hetkel on meil võimalik saavutada parim tulemus”.

Küsimusele, kas Ukraina relvajõud on pealetungiks valmis, vastas ta: „Oleme alati valmis. Samamoodi, nagu olime valmis igal ajal oma riiki kaitsma. Ja see ei ole aja küsimus.”

„Peame mõistma, et seda ajaloolist võimalust, mis on meile – Jumala poolt – meie riigile antud, ei saa me kaotada, et saaksime tõeliselt iseseisvaks suureks Euroopa riigiks.”

Ta lisas: „See võib juhtuda homme, ülehomme või nädala pärast.”

„Oleks imelik, kui ma nimetaksin selle või nende sündmuste alguskuupäevi. Seda ei saa teha… Meil ​​on oma riigi ees väga vastutusrikas ülesanne. Ja me mõistame, et meil pole õigust vigu teha.”

Danilov lükkas ümber väited, et vastupealetung on juba alanud, öeldes, et „Vene juhtimiskeskuste ja Venemaa sõjatehnika lammutamine” on olnud Ukraina relvajõudude ülesanne alates eelmise aasta 24. veebruarist – kuupäevast, mil Venemaa invasiooni alustas.

„Meil pole selle sõja ajal olnud ühtegi vaba päeva,” ütles ta.

Ta kaitses Ukraina armee otsust võidelda Bahmutis nii mitu kuud – lahing, mis on maksnud paljude sõjaväelaste elu.

„Bahmut on meie maa, meie territoorium ja me peame seda kaitsma,” ütles ta. „Kui hakkame lahkuma igast asulast, võib see jõuda meie läänepiirini, nagu Putin sõja esimestest päevadest peale tahtis.”

Ta ütles, et „meie kontrollime vaid väikest osa linnast ja tunnistame seda. Kuid peate meeles pidama, et Bahmutil on selles sõjas suur roll.”

Küsimusele, kas Wagneri palgasõdurid lahkuvad, vastas ta: „Jah, see juhtub. Aga see ei tähenda, et nad lõpetavad meiega võitlemise. Nad hakkavad rohkem keskenduma teistele rinnetele… nad koonduvad ümber kolmele

Eestinen.fi

Vaata ka:

klf5031

Isamaa algatas eelnõu maakoolide elujõu säilitamiseks

Neljapäevasel Riigikogu istungil andis Isamaa fraktsiooni liige ning mitmekordne haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas üle …