HUGO.legal meeskonna poole pöördus tallinlane Ruslan ning rääkis loo, kuidas ta möödunud aasta varakevadel California reisi eest tasus ette 10 000 eurot ning jäi piirangute kehtestamise tõttu sellest summast justkui ilma – ei hotell ega ka lennufirmad ei olnud nõus talle raha tagastama 7 kuud. Siis aga avastas ta interneti foorumist võimaluse, mis kogu ettemakstud raha talle tagasi tõi. Võtmesõnaks on siin protsess nimega chargeback ning seda võimalust saavad kasutada kõikide pankade kliendid üle maailma kui nad sellest võimalusest vaid teaksid.
Seoses koroonapiirangutega on ilmselt paljud puutunud kokku probleemiga – kuidas juba tasutud teenuste eest, mida kasutada ei saanud, raha tagasi saada. Ruslani kogemus näitab, et ette tasutud summasid teenuse pakkujate käest otse tagasi saada on keeruline ning juristi palkamine kohtusse minemiseks liialt kulukas. Samuti on kulukas näiteks lennuhüvitisfirmade kaudu hüvitise saamine, kuna 30% tasutud summast jääb teenustasuna vahendavale ettevõttele. Ruslani sõnul oli ka panga kaudu kaardimakse vaidlustamise ehk chargeback protseduuri alustamine omajagu ajakulukas pusimine, kuid kindlasti tasub see end ära. Sama protseduur aitab ka juhul, kui näiteks internetist tellitud kaup kohale ei jõua.
Ruslan Gogin usub, et väga suur enamus inimestest ei ole sellisest võimalusest teadlikud ja pangad pole arusaadavalt ka väga huvitatud sellele võimalusele reklaami tegema. “Chargeback võimalust saavad kasutada kõikide pankade kliendid, kellel on Mastercard või Visa pangakaart, sõltumata sellest, kas tegemist on deebet- või krediitkaardiga, kuid sellest võimalusest teavad paraku vähesed. Mina võin omast kogemusest öelda, et tegemist on väga hea võimalusega tasutud summad tagasi saada enda nö kodupanga kaudu. Siiski on ka see protsess tavainimese jaoks piisavalt keeruline ning nüansirohke, minul näiteks võttis see aega 2 nädalat.
Seejärel pöördusingi HUGO meeskonna poole – olin teadlik, et nad on ehitanud mitmeid õigusroboteid ning nägin ka chargeback protsessi puhul võimalust pangaga suhtlust roboti abil lihtsustada, et teistel sarnases olukorras olevatel inimestel oleks kiirem ja lihtsam võimalus enda rahad tagasi saada. Ja ei läinudki kaua aega, kui nad olid ehitanud valmis õigusroboti, mis inimese eest kõik vajalikud toimingud pangaga suhtlemisel ära teeb ja seda täiesti tasuta. Usun, et minu kogemusest võib kasu olla väga paljudele ning enam ei pea inimesed 7 kuud enda raha tagasi nõudma, nagu mina seda tegin,” lisas Gogin.
Tänasest tööd alustanud HUGO Chargeback õigusroboti abil saavad inimesed lihtsa vaevaga vaidlustada kaardimakse juhul, kui näiteks tellitud kaup pole nendeni jõudnud või nad pole teenust saanud kasutada ning teenusepakkuja ei ole nõus tasutud summat tagastama. Tehingu suurusel ei ole vahet – robot aitab tagasi saada nii 30 eurose kui ka 3000 eurose summa. Chargeback õigusrobot abistab inimesi tasuta.
Chargeback õigusroboti kaardimaksete vaidlustamiseks leiab siit: www.hugo.legal/oigusrobotid
Kuidas toimub kaarditehingu vaidlustamise protsess ehk chargeback?
Esmalt tuleb ühendust võtta kaupmehega või teenuse pakkujaga, kelle kaup või teenus tellijani ei jõudnud või kasutada ei saanud (näiteks koroonapiirangute tõttu). Kui kaupmehega ei õnnestu kokkuleppele jõuda, on võimalus kaarditehing vaidlustada enda panga kaudu ning just seda chargeback õigusrobot teebki.
Vaidlustada saab kuni 3 kuud tagasi toimunud tehinguid või kui teenuse osutamine (nt majutus) pidi toimuma viimase 3 kuu jooksul. Üksikute eranditena saab vaidlustada ka vanemaid tehinguid.