Uudised

Toivi Maimets esitleb peaministrile teadusnõukoja uut meeskonda

«Meil on ettepanekud peaministrile valmis,» ütles Toivo Maimets. «Kõigest, mis puudutab koosseisu, kuuleb loomulikult esimesena peaminister,» lisas ta. Teadusnõukoja uus juht Toivo Maimets kinnitas Postimehele, et pani kokku valitsust koroonakriisi ajal nõustava meeskonna uue koosseisu, keda tutvustab sel nädalal ka peaministrile.

Maimets lubas, et veel sel nädalal kuuleb avalikkus kõigest lähemalt, vahendab BNS.

Riigikantseleist kinnitati möödunud nädalal Postimehele, et teadusnõukojas on esindatud viroloogiline, immunoloogiline ja haiglate toimimise eksperditeave, kuid täpne koosseis alles selgub.

Postimehele teadaolevalt kuulub uude meeskonda koroonaviiruse seireuuringute juht Ruth Kalda. Lehe andmetel on Krista Fischer lubanud aidata prognoosidega, kuid tema teadusnõukojaga ei liitu. Veel on teada, et Maimets on suhelnud PERH-i ülemarsti Peep Talvinguga.

23. detsembril sai avalikuks, et peaminister Kaja Kallas on teinud Tartu Ülikooli rakubioloogia professorile Toivo Mai­metsale ettepaneku asuda teadusnõukoja juhi kohale ning vahetada selles ametis välja viroloog Irja Lutsar. Peaminister selgitas muudatust nõukoja liikmete väsimusega, viimast aga asjaosalised ise ei kinnitanud. Poliitiliste allikate väite peale, et peaministrile ei meeldinud nõukoja liikmete suhtlus meediaga, ütlesid viimased aga, et neile pole midagi sellist öeldud.

«Teadusnõukoda on praeguses koosseisus töötanud juba pea kaks aastat ning liikmed on pidanud panustama rohkem ja kauem, kui keegi mullu märtsis pandeemia algusaegadel üldse oskas ette kujutada. See kõik on tulnud teadusnõukoja liikmete põhitöö arvelt ning olen neile kõigile nende pingutuse ja pühendumuse eest väga tänulik,» lausus Kallas.

Ta selgitas, et pidev pandeemia eesliinil olemine on väsitav. «Seetõttu oleme otsustanud anda teadusnõukoja senistele liikmetele väljateenitud puhkuse ja võimaldada neil keskenduda oma põhitööle. Teadus- ja tõenduspõhine otsustamine on valitsusele oluline ja seetõttu teadusnõukoda kindlasti jätkab, uuest aastast uues koosseisus,» lisas Kallas toona.

Samal päeval tuli ilmsiks, et tervise- ja tööminister Tanel Kiik polnud oma sõnul teadusnõukoja laialisaatmisest teadlik.
Teadusnõukoja kutsus 20. märtsil 2020 kokku tollane eriolukorra valitsuskomisjon. Nõukoda kogub ja analüüsib eksperdiinfot ning esitab valitsusele oma seisukohad.

Teadusnõukoja soovituste põhjal on kokku lepitud riskitasemete mõõdikud ja nende näiduvahemikud iga riskitaseme kohta, samuti käitumissuunised koroonaviiruse leviku piiramiseks vastavalt riskitasemele.

Teadusnõukoja roll on konsultatiivne, piirangute kohta teeb otsused valitsus. Koja tööd koordineerib riigikantselei.

Jaga
Back to top button