Uudised

Toidukaupade hind on viimase kümne aasta kõrgeim ja tõusevad jõudsalt edasi

Toidukorvi hind on konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul viimasel aastal viis protsenti tõusnud ja pole viimase kümne aasta jooksul nii kallis olnud. Tuleval aastal ootab ees vähemalt sama suur hinnatõus.

Josing tõi pikemas plaanis rääkides välja, et Euroopas ollakse väga odava toiduhinnaga harjunud ning seadis kahtluse alla, kas see peaks nii olema.

Kuigi toiduhind moodustab neljandiku perede väljaminekust, võiks loomade heaolule ja keskkonna temaatikale mõeldes see osakaal Josingu arvates isegi suurem olla: “Järsku siis hoiame muudelt kuludelt kokku: päris palju läheb peredel alkoholile, meelelahutusele, sidekuludele.”

“Selge on see, et toiduhinna tõus ei ole veel läbi,” ütles Josing ja täpsustas, et mitmete asjade hind tõuseb järgmise aasta alguses veelgi, kuna hinnamuutus jõuab Eestisse viitega.

“Kõige rohkem on tõusnud maailmas õlitoodete hinnad, teraviljahinnad on tõusnud ja see omakorda mõjutab liha hinda,” loetles ta.

Kuigi toiduhinnad on viimase kümne aasta kallimad, on mõni asi Josingu sõnul ka odavamaks läinud, näiteks sidekulud. “Vahest mõned piimatooted odavnevad, mõni asi, näiteks leib, on suhteliselt stabiilne,” lisas ta.

Toidukorvi hind sõltub palju ka perede tarbimisharjumustest ja on väga individuaalne sõltuvalt sellest, kas ostetakse rohkem tooraineid või valmistoitu. Ka pakendamata kartulid ja viilutamata juustud-vorstid on tihtipeale soodsamad.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga
Back to top button