Tervis

Terviseamet: omikrontüvi on Eesti vallutanud ja Eestis on ka uus BA.2 tüvi juba.

Terviseameti nädala ülevaatest selgub, et Covid-19 haigestumus on suures kasvutrendis – omikrontüvi on saanud Eestis domineerivaks ning selle tüvega nakatunute haiglaravi vajadus on selgelt kasvamas, vahendab BNS.

Terviseameti andmetel on viimase kahe nädalaga haigestumus kasvanud keskmiselt 72 protsendi võrra kõikides maakondades. Kõige suurem juurdekasv oli Saaremaal 125 protsendiga, Ida-Virumaal 111 protsendiga ja Hiiumaal 94 protsendiga.

«Haigestumise kasv jätkub. Hospitaliseerimist arvestava riskimaatriksi järgi on koroonaviiruse leviku riskitase punane ehk väga kõrge,» märkis amet.

Nakatumiskordaja R on praegu 1,4 juures, vaheapeal oli see tõusnud peaaegu 1,5-ni.

Võrreldes eelmise nädalaga kasvas ka viimase seitse päeva keskmine hospitaliseeritute arv, keskmiselt 19,3 protsendi võrra. Terviseameti hinnangul on sel nädalal oodata nakatumise kasvu jätkumist ning võib tulla ka üle 8000 nakatunuga päevi. Amet prognoosib nädalaga üle 45 000 nakatunu.

Terviseameti täiendavate analüüsidega leidis kinnitust, et osa seni deltatüveks peetud proovidest on omikrontüve alatüübid (BA.2).
«Seega on omikrontüve osakaal ringlevatest tüvedest ca 97–98 protsenti. Sekveneerimise andmetele tuginedes saab järeldada, et omikrontüvega seotud haiglaravi vajanud inimeste arv on ka selgelt kasvutrendis,» selgitas terviseamet.

Detsembrist 2021 kuni jaanuarini 2022 sekveneeritud 46 hospitaliseeritud patsiendi proovidest oli 36 deltatüvi ehk ligi 78,3 protsendil. Alatest jaanuarist sekveneeritud 54 hospitaliseeritud patsiendi proovidest oli seitsmel deltatüvi ehk ligi 13 protsendil.

Terviseameti andmetel tuvastati eelmisel nädalal 1450 gripijuhtu, mis teeb haigestumine kasvuks 13 protsenti. «Gripiviiruse levik on laialdane. Kõige rohkem haigestuvad 10–15-aastased koolilapsed, moodustades 45 protsenti kõikidest haigestunutest,» märkis terviseamet oma ülevaates.

Gripi haigestumus hakkas möödunud nädalal kasvama tööealiste seas, moodustades 44 protsenti. Kuni nelja-aastased lapsed ja vanemaealised patsiendid moodustavad viis protsenti haigestunutest.

Gripi puhul kehtib Covid-19-le sarnane leviku dünaamika: esmalt haigestuvad koolilapsed, seejärel väikelapsed ja täiskasvanud ning kaheäkolme nädala järel vanemaealised, kes vajavad ka kõige sagedamini haiglaravi.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse esialgsetel andmetel vajas eelmisel nädalal haiglaravi 12 gripiviirusega patsienti. Hooaja algusest on täpsustatud andmetel hospitaliseeritud gripi tõttu 83 patsienti.

Jaga
Back to top button