terviseamet

Terviseamet: Jansseni vaktsiini kõikidele soovijatele ei jagu

Terviseamet: Jansseni vaktsiini kõikidele soovijatele ei jagu

Koroonaviiruse uue laine kartuses otsivad vaktsineerimata inimesed kiiresti mõjuvat kaitset. Kõige kiiremini immuunsust pakkuvat ühedoosilist Jansseni vaktsiini aga kõigile soovijatele ei jagu.

Valitsuse teadusnõukoja liige psühholoog Andero Uusberg selgitab, et vaktsineerima saab innustada inimesi, kui see teha võimalikult lihtsaks. Näiteks võib osadele inimestele takistuseks olla vajadus teha ka teine süst. Samas hoiatab Uusberg, et vaktsiinide omadusi võrreldes ei pruugi teada saada, milline on inimeste eelistus.
“Näiteks mingil kummalisel kombel on Eestis Pfizeri vaktsiin omajagu populaarsem kui Moderna. Kui tegelikult vaadata nende vaktsiinide kahe doosi ajakava, siis Modernaga saab täiskaitse palju kiiremini. Moderna kahe süsti vahe on lühem kui Pfizer kuus nädalat. Paljud inimesed ei ole ilmselt tänaseni teadvustanud, et Modernal on see eelis,” ütles Uusberg.

“See demonstreerib minu jaoks seda, et vaktsiinide konkreetsed omadused: üks doos, kaks doosi, erinevad ooteajad, nende mõningane efektiivsuse erinevus – need võivad rolli mängida, aga kui me tahame mõista inimese otsust, siis on oluline aru saada, et mängivad rolli ainult need tegurid, mis on inimese mõttemaailmas parasjagu esil,” selgitab psühholoog.

Siiski on ainult ühte süsti nõudev Jansseni vaktsiin nõutud just kiiresti tekkiva immuunsuse tõttu. Kuna vaid ühe süsti tegemine on ka logistiliselt lihtsam, kasutatakse Jansseni vaktsiini näiteks kodustel vaktsineerimistel ja teistel väljasõitudel, ütleb haigekassa juhatuse liige Maivi Parv. Tarneraskuste tõttu vaktsineerimiskeskused Jansseni vaktsiini ei paku.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Vaata ka:

horoskoop

Horoskoop – Teisipäev 28 mai 2024

Jäär (21. märts – 19. aprill): Täna on hea päev, et alustada uusi projekte või

euroopa liit

Komisjonid keskenduvad avalikul istungil Eesti huvidele Euroopa Liidu järgmises eelarves

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ja rahanduskomisjon arutavad täna kell 13.30 algaval avalikul istungil, millised