Friday , 17 September 2021
terviseamet

Terviseamet: Jansseni vaktsiini kõikidele soovijatele ei jagu

Terviseamet: Jansseni vaktsiini kõikidele soovijatele ei jagu

Koroonaviiruse uue laine kartuses otsivad vaktsineerimata inimesed kiiresti mõjuvat kaitset. Kõige kiiremini immuunsust pakkuvat ühedoosilist Jansseni vaktsiini aga kõigile soovijatele ei jagu.

Valitsuse teadusnõukoja liige psühholoog Andero Uusberg selgitab, et vaktsineerima saab innustada inimesi, kui see teha võimalikult lihtsaks. Näiteks võib osadele inimestele takistuseks olla vajadus teha ka teine süst. Samas hoiatab Uusberg, et vaktsiinide omadusi võrreldes ei pruugi teada saada, milline on inimeste eelistus.
“Näiteks mingil kummalisel kombel on Eestis Pfizeri vaktsiin omajagu populaarsem kui Moderna. Kui tegelikult vaadata nende vaktsiinide kahe doosi ajakava, siis Modernaga saab täiskaitse palju kiiremini. Moderna kahe süsti vahe on lühem kui Pfizer kuus nädalat. Paljud inimesed ei ole ilmselt tänaseni teadvustanud, et Modernal on see eelis,” ütles Uusberg.

“See demonstreerib minu jaoks seda, et vaktsiinide konkreetsed omadused: üks doos, kaks doosi, erinevad ooteajad, nende mõningane efektiivsuse erinevus – need võivad rolli mängida, aga kui me tahame mõista inimese otsust, siis on oluline aru saada, et mängivad rolli ainult need tegurid, mis on inimese mõttemaailmas parasjagu esil,” selgitab psühholoog.

Siiski on ainult ühte süsti nõudev Jansseni vaktsiin nõutud just kiiresti tekkiva immuunsuse tõttu. Kuna vaid ühe süsti tegemine on ka logistiliselt lihtsam, kasutatakse Jansseni vaktsiini näiteks kodustel vaktsineerimistel ja teistel väljasõitudel, ütleb haigekassa juhatuse liige Maivi Parv. Tarneraskuste tõttu vaktsineerimiskeskused Jansseni vaktsiini ei paku.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

Pfizeri vaktsiin

Portugali arst võttis sõna laste vaktsineerimise vastu: oma lapsi ja lapselapsi ta vaktsineerida ei luba

Tunnustatud Portugali arst ja endine presidendikandidaat Fernando Nobre võttis sõna Portugali otsuse vastu lasta üle …

istock 000011686797small

Gripivaktsiin jõudis Eestisse

Ravimiameti teatel jõudis gripivaktsiini esimene tarne uueks gripihooajaks Eestisse. Tänavu tuleb Eestisse suurem kogus gripivaktsiini …

13074736t1hd2da

17.09 Ööpäevaga tuvastati 532 uut covid-19 haiget, suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest.

17. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 154 inimest. Kokku on haiglas 174 …

karmen joller

Perearst Karmen Joller: Hooldekodudes ja tervishoiuasutustes peab personal olema 100% vaktsineeritud ja seda peaks sätestama seadus.

Uudiseid lugeda on viimasel ajal päris hirmus: vaktsineeritus Eestis on madal ja tekivad üha uued …