Neljapäev , 18 aprill 2024
Erakorralised uudised
istock 000011686797small

Teismelised peavad pikalt oma vaktsineerimise aega ootama

Teismelised peavad pikalt oma vaktsineerimise aega ootama

Kuigi riik teeb pingutusi, et inimesi vaktsineerima saada, põrkavad teismeliste vanemad olukorrale, kus broneerima asudes pakub süsteem esimest vaba aega kümmekonna päeva pärast. Planeerimise teeb keeruliseks ka jäik süsteem, mis näeb ette, et teine süst tuleb saada samas kohas, kus esimene.

Pfizer/Biontechi vaktsiin on ainus, mida 12-15-aastastele süstida tohib. Et aga pered tahavad suvel puhkusereisile minna ning paljud naaberriigid nõuavad vaktsineerimist või negatiivset koroonaproovi, et karantiinist pääseda, on kõige lihtsam kaitsepookimine ette võtta. Kuigi üleskutsed minna vaktsineerima kõlavad iga päev, pole see siiski alati nii kiire ja muretu teekond, kui ehk eeldaks.

Eesti teatas otsusest teismeliste vaktsineerimisega alustada kaks nädalat tagasi, 14. juunil, digiregistratuur avati 12-15-aastastele aja broneerimiseks 17. juunist. Sellegipoolest õnnestus esimestel kiirematel saada vähemalt Tallinnas vaktsineerimisaeg alles kümmekond päeva hilisemaks. Nõnda ei olegi teismelisi veel kuigi palju vaktsineerida jõutud.



Esmaspäevase seisuga on kogu Eesti peale vaktsineeritud 1918 teismelist ehk neli protsenti kogu 12-15-aastaste vanusegrupist.

Üle poole vaktsineerituist elab Tallinnas ja Harjumaal, kus nädala alguseks oli vaktsineeritud 1022 teismelist (3,87 protsenti). Siiski osakaalult on enim teismelisi vaktsineeritud Tartumaal – 9,41 protsenti. Võimalik, et nad alustasid vaktsineerimist lihtsalt varem, mitte kümnepäevase lõtkuga.

Tartumaale järgnebki Harjumaa, seejärel Põlva- ja Valgamaa 2,1 protsendiga. Hiiumaal aga pole seni veel ühtki 12-15-aastast noort vaktsineeritud.

Tõrge kahe registratuuri vahel

Ka esmaspäeval teismelisele vaktsineerimisaega panna üritades pakub digilugu esimest vaba aega Harjumaal 6. juulisse, samas kui vaktsineerimiskeskustes on patsientide read hõredad.

Samal ajal kinnitab vaktsineerimise töörühma kommunikatsioonijuht Gea Otsa, et üle Eesti on saadaval 6000 vaba aega. Need on muidugi kõik vabad ajad, mitte üksnes Pfizeri süsti ajad, mis 12-15-aastastele lubatud.

“Võib vaadata, kas on varasemat vaba aega teise maakonda, aga siis tuleb ka teiseks doosiks sinna minna,” soovitas Otsa.

Pisut hiljem selgub, et ERR-i päring on toonud ilmsiks tõrke digiregistratuuris – Sõle spordikeskuses vaktsineerimist korraldava Fertilitase registratuuri ja riikliku digiregistratuuri vahel on ilmnenud viga, mis varasemaid aegu lihtsalt ei kuva. Fertilitase enda kodulehelt saab aga väidetavalt juba ka varasemaks vaktsineerimisaega broneerida. Digiviga läks parandamisele.

“Siin peab veidi selgitama digiregistratuuri põhimõtet: tegemist ei ole eraldiseisva registratuuriga, vaid süsteemiga, mis teeb päringuid raviasutuste registratuuridesse,” selgitas Otsa.



Teist aega ise muuta ei saa

Suvisel ajal on inimestele oluline paindlikkus. Kahe vaktsiinidoosi vahe peab olema kuus nädalat. See tähendab, et kui teismeline saab esimese vaktsiinidoosi näiteks juuli algul, on uue doosi aeg augusti keskel. Siis kestab endiselt koolivaheaeg, nii et noor ei pruugi siis samas linnaski olla, kus esimest doosi saades.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Vaata ka:

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

18.04.2024 Ööpäeva liiklusinfo ja õnnetused

Eile toimus 1 liiklusõnnetus. Juhtimiselt kõrvaldati 8 alkoholi või narko tarvitamistunnustega sõidukijuhti. Liiklusõnnetused 17.04.2024 kella

minuaeg.com uudised

Riigikogus algab arutelu tuumaenergia kasutuselevõtmisest

Riigikogu arutab tänasel istungil keskkonnakomisjoni algatatud olulise tähtsusega riiklikku küsimust „Tuumaenergia kasutuselevõtmise vajadus ja võimalused

error: Sisu on kaitstud!