Uudised

Teet Kalmus: Põhjalik ülevaade mis hetkel (15.03.2022) Ukrainas toimub.

Vahendame Teet Kalmuse arvamust/artiklit

Tänane kokkuvõte Ukrainaga seotud sündmustest (15.03).
Minu jaoks kõige huvitavam on Hiinaga seotud temaatika. USA luure, kes tegi suurepärast tööd sõjale eelnenud perioodil, andis teada, et neil on olemas info, nagu oleks Venemaa küsinud Hiina käesti nii sõjalist kui majanduslikku abi. USA võimendas sõnumit, mis seadis Hiina äärmiselt ebameeldivasse olukorda. Eile kohtusid USA ja Hiina esindajad, aga peale kohtumist olid USA poole hinnang selline, et Hiina siiski võib Venemaa soovi täita.

Muidugi tuleb silmas pidada ka seda, et Aasia kehtivate arusaamade kohaselt käitus USA liiga sirgjooneliselt ja pealetükkivalt, ka tuleb vaadata eelnenud perioodi, kus USA oli tõstnud just Hiina oma nn peavaenlaseks maailmas ning eks oli Hiina lähenemine Venemaale ka natuke kantud USA enda varasemast tegevusest. Väidetavalt olevat Venemaa küsinud eeskätt droone ja ka lahingumoona, aga selles osas on problemaatilisem, sest standardid ei pruugi kattuda. Lisandub ka Aasia geopoliitiline mõõde, kus nii Lõuna-Korea, Jaapan ja eeskätt Taivan tunnevad suurt muret Hiina ambitsioonide kasvamise üle antud regioonis.

Venemaal näeb Hiina samas ajaloolist võimalist panna käpp peale Venemaa strateegilistele majandusharudele ehk siis nafta- , gaasi, metalli- ja puidutööstustele, lisaks huvitab neid ka viljakasvatus. Moskvas ettevõtjad juba kibedalt nendivad, et praeguste arengute jätkudes peavad nad selgeks õppima nii hieroglüüfid kui mandariini keele. Eks siis paistab, mis arengud ees on, sanktsioonide hirmus Hiina ettevõtted USA vastu minna ei julge, samas riigi tasandilt ei ole Hiina selline käitumine välistatud, aga eks see üritatakse teha nende jaoks võimalikult ebameeldivaks ning erinevalt Venemaast ei saa Hiina riskida oma elanike elujärje halvenemisega.

Ukraina sõjas on kätte jõudnud natuke vaiksem periood. Venemaa armee üritas tormijooksuga võtta Mariupoli, aga lõppes see nende jaoks täieliku krahhiga. Vangivõetud sõdurite hulgas oli ka inimene, kes oli sõtta tulnud Venemaa propaganda mõjul, mingit sõjalist ettevalmistust tal polnud, oli antud automaat ja näidatud suund kätte, et rünnake. Järgi jäi laibameri ja palju hävitatud tehnikat. Väidetavalt oli Ukraina armee teinud operatsiooni Melitopolisse, kus hävitati kümneid ja kümneid ühikuid soomustehnikat, mis olid kokku kogutud ühele platsile. Hetkel on olemas Ukraine armee info, ehk tuleb päeva peale sellele kinnitust ka mujalt. Kui see peaks tõele vastama (ja väga suure tõenäosusega vastab), siis oleks see juba teiseks sarnaseks operatsiooniks seal piirkonnas, varem hävitati Hersoni lähedal korraga kümneid Venemaa armee helikoptereid.

Need operatsioonid on selgeks signaaliks mõnedele kohalikele inimestele, keda Venemaa armee niiväga soovib kohalikku võimu juhtima. Aga näiteks Melitopolis leiti opositsiooni ridadest ainult üks inimene, kes nõustus okupatsioonivõimudega koostööd tegema ning ta on üle Ukraina juba kurikuulus kui Frau Gauleiter. Näis, kaua ta seda tööd teha saab.
Huvitavat infot laekub Valgevene linnadest Gomelist ja Mazyrist, kus ollakse hädas Venemaa armee sõdurite surnukehadega. Neid olevat nii palju, et statsionaarsed ja mobiilsed krematooriumid ei saa hakkama ning nii maetakse sõdureid viimases hädas ühishaudadesse. Haiglad on täis haavatuid sõdureid. Kohalike sõnul on laipasid täis Kamazid olnud hea heidutusvahend, takistamaks Valgevene armee sõttaminemist .

Ukraina armee palus inimestel mitte postitada videosid lennukite ja helikopterite allatulistamisest, sest sealt võib vastane saada informatsiooni, mida pole vaja teada. Ka ei kommenteeri nad vähimatki väeosade manööverdamise kohta. Idas ja lõunas on neil siiski vaja nüüd rohkem kontrarünnakuid teha, et mitte lasta vaenlasel oma eesmärke seal piirkonnas saavutada – need oleksid siis Mykolaivist läbimurre Odessa suunas ning idas oleva väegrupeeringu kottivõtmine. Tänasel päeval on näha, et Ukraina armee enesekindlus kasvab iga päevaga ja see on hea märk.

Minu käest on küsitud, et mis teema on selle inimeste evakueerimise pideva ebaõnnestumisega. Mingit saladust siin pole, see on Venemaa armee teadlik käitumine – läbi lubaduste tekitada inimestes lootus, aga kui lubadust mitte täita, siis on neil lootus, et viha saavad enda kaela linnade kaitsjad ning kokkuvõttes langeb võitlusmoraal ning siis on lihtsam linnasid ära võtta. Ebainimlik – jah, aga selline see tänapäeva Venemaa armee ongi, kus nad on “kõige osavamad” distantsilt elumajade pommitamisel ja inimestele kannatuste tekitamisel. Venelase käsul tapavad venelased venelasi, kes oleks midagi sellist osanud oodata, aga just nii see on, sest kõige rohkem on siiani pihta saanud peamiselt venekeelse elanikkonnaga linnad.
Propagandasõjast ka natuke. Šenderovitši sõnul on Venemaal propagandamasin, mis on täiuslikkuseni välja arendatud ning mida kadestaks ka Goebbels. Aastakümnete pikkune ajupesu riigi kontrolli all olevates telekanalites on andnud suurepärase tulemuse ning tänasel päeval on asjad jõudmas lõppfaasi – telekanalid on täidetud nüüd peamiselt sõjateemaliste propagandasaadetega ning väga arvestatav osa elanikkonnast toetab seda nn erioperatsiooni. Veel. Venemaal on veel viimasena lahti Youtube, aga selle kinnipanemine on ka vast veel ainult loetud päevade küsimus. Et miks ta siiani lahti on? Sest see on venemaalaste jaoks ülipopulaarne meelelahutuskanal (kasutajaid väidetavalt 80 miljonit) ning mingi meelelahutus peaks inimestel olema, aga nüüd saab ka see lõbu varsti läbi. Siis jääbki järgi ainult üks küsimus – kas on lootust, et külmkapp võidaks teleka? Lähimal ajal veel mitte.
USA erukindral Ben Hodges’i sõnul on Venemaa võimeline sõdima veel 10 päeva, peale mida nad peavad lõpetama sõja aktiivse faasi. Niikaua peab Ukraina veel vastu pidama.
Au Ukrainale!

Allikas. Facebook: Teet Kalmus

Jaga
Back to top button