Erakorralised uudised
piim

Teadlased kummutasid lehmapiimaga seotud müüdid

Lehmapiima on seostatud tugevate luude ja hea tervisega, kuid teadlased seadsid senised teadmised kahtluse alla.

Harvardi teadlased analüüsisid üle 100 teadusuuringu andmeid ning avaldasid väljaandes New England Journal of Medicine raporti, millest selgus, et piimatoodete tarbimise ja tugevate luude vahelise seose kohta puudub adekvaatne teaduslik alus.

Inimesed on pea ainus liik imetajaid, kes tarbivad kogu elu vältel teise loomaliigi piima. Samuti on inimesed peaaegu ainsad, kes tarbivad regulaarselt piima ka täiskasvanuna. Rinnapiimas leiduvad mineraalid, toitained ja hormoonid on vajalikud beebi arenguks ja kasvuks samamoodi nagu lehmapiimas leiduvad mineraalid ja kasvuhormoonid on vajalikud vasika arenguks ja kasvamiseks. Vahe seisneb selles, et lehmapiimas leiduvad mineraalid ja hormoonid (naissuguhormoonid progestiin ja östrogeen) on sellises koguses, et nende abil kasvab suureks ligi 400 kilogrammine loom ning seetõttu ei pruugi lehmapiim olla sobilik toiduaine inimestele.
Arvestada tuleb sellega, et tänapäeval leidub lehmapiimas rohkem kasvuhormoone ja suguhormoone – progestiini ja östrogeeni – seetõttu, et piimatööstuse toodangu tagamise otstarbel on enamik lehmi sagedamini tiined.
Teadlased korraldasid uuringu, milles osales pea 100 000 keskealist täiskasvanut ning selgus, et iga lapsepõlves päevas tarbitud klaasitäie piimaga suureneb luumurdude risk meeste seas üheksa protsenti. Lisaks arvavad teadlased, et liigne piimatoodete tarbimine suurendab meestel eesnäärmevähi riski ja naistel emakavähki. Samas viitavad mõne uuringu tulemused sellele, et piim võib kaitsta pärasoolevähi eest. Teadlased hoiatavad, et piimatoodete vähivastased omadused esinesid vaid neil inimestel, kelle toitumine oli pigem ebatervislik.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Valitsus andis Riigikogu ees ametivande

Valitsus andis täna Riigikogu ees ametivande ja astus ametisse. Suulise ametivande andis peaminister Kristen Michal

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Transpordiameti ja Politsei- ja Piirivalveameti Pärnu jõe ühisreid tuvastas mitmeid rikkumisi

Transpordiameti väikelaevade üksuse inspektorid tegid koos Politsei- ja Piirivalveameti veepatrulliga eelmisel laupäeval Pärnu jõel ühisreidi