Tervis

Teadlased hoiatavad: vihmavesi ei ole enam joodav

Stockholmi ülikool ja Zürichi tehnoloogiainstituut avaldasid uurimuse, mille kohaselt ei ole maakera vihmavesi enam joogikõlbulik, vahendab Iltalehti.

Laialdaselt kasutatavaid PFAS-aineid võib leida igapäevastes toodetes, nagu pakendid, pannid või isegi suusamääre ja mittesüttiv sisustuskangas. Enamus selliseid ühendeid jõuab aga inimese organismi toiduga.

Uuringud näitavad, et PFAS-i ained on levinud nii laialt, et vihmavesi pole enam kusagil Maa peal joomiseks ohutu.

Nüüd ütlevad teadlased, et perfluoroalküülkemikaalid ehk PFAS-ained on looduses nii laialt levinud, et isegi vihmavesi pole enam puhas. Vihmavees sisalduvad ühendite kogused kujutavad terviseriski neile, kes seda joogiveeks koguvad.

BBC teatas aasta alguses, et PFAS-i ainete hulk Inglismaa kraanivees on mitmel pool ületanud Euroopa ohutuspiiranguid. Inglismaal ja Walesis on piirväärtused Euroopaga võrreldes veidi kõrgemad.

Terviseriske pole suudetud täielikult tõestada, kuid paljud teadlased usuvad, et need suurendavad vähiriski, põhjustavad viljatust ja lastel arenguhäireid. On teada, et ühendid ei lahku organismist kergesti, loodusest rääkimata ning need kogunevad toiduahela tippu.

Inimestel akumuleeruvad ühendid verevalkudesse, neerudesse ja maksa ning neist ei ole lihtne vabaneda

Jaga
Back to top button