Sunday , 24 October 2021
vaktsiin

Tartu Ülikooli professor Andres Merits: Eakatele tuleb kolmanda doosi manustamisega alustada võimalikult kiiresti.

Meritsa sõnul tuleks eakatele kolmanda doosi manustamisega alustada võimalikult kiiresti. Praeguseks pole tema hinnangul kahtlust, et
1.Tõhustusdoosiks ei ole vaja vaktsiini delta või muule tüvele kohendada. Pfizeri doos on sama kui algsel doosil, Modernal kaks korda väiksem.

2.Tõhustusdoos tõstab antikehade hulka võrrelduna teise doosi järgse ajaga. Tõus on suurem vanematel inimestel. Kaks doosi Pfizerit andis alla 55-aastastele umbes kaks korda parema immuunvastuse, kuid üle 65-aastatele kolmanda doosiga vahe kadus st neutraliseerivate antikehade hulk mõlemas grupis oli väga sarnane.
3. Tõhustusdoosi järgne antikehade hulk on palju suurem teise doosi järgsest hulgast ja vahe on mitmekordne, näiteks Pfizeri kolmanda doosi saanutel 11 korda.
4.Päriselu andmed näitavad, et ligi 100-kordne vahe (võrrelduna tõhustusdoosi-eelsele ajaga) tõstab kaitset nakatumise ja haigestumise eest vähemalt viis korda, tõenäoliselt kümme või enam korda ehk tasemeni 95 protsenti, kuid nüüd juba delta tüve vastu.
5.Efekt tõhustusdoosist on palju kiirem kui algse vaktsineerimise puhul. Täiendav kaitse saadakse vähem kui kahe nädalaga.
6.Tõhustusdoosi kõrvalefektid on samad või väiksemad kui teisel vaktsiinidoosil.
Alar Irsi sõnul on kolmas annus praegu kõne all
*immuunpuudulikel, kes võivad esmase seeria jaoks vajada kahe asemel kolme annust, et adekvaatne kaitse saavutada. Neil pole see nn tõhustusdoos, vaid esmase vaktsineerimise osa,
*x kuud pärast vaktsineerimist tõhustusdoosina, kui epidemioloogilistest andmetest on näha, et raske COVID-i esinemine/hospitaliseerimine hakkab täielikult vaktsineeritutel sagenema või hakkab sagenema teatud tunnustega (vanus, kaasuv tõbi vmt) täielikult vaktsineeritutel.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

covid 19 g007cb2996 640

Teadlane: vaktsiinid viirust välja ei sureta, kuid hoiavad ära raske haigestumise

Eesti noorte teaduste akadeemia liige Tuul Sepp kirjutab, et praeguse koroonaviiruse Delta tüve puhul vaktsiinid …

Screenshot 2021 10 24 at 14.18.48

Viies liiklusõnnetuses kaotas elu kaks ja sai viga kolm inimest

Teedel ja tänavatel juhtus ööpäeva jooksul viis tõsisemate tagajärgedega liiklusõnnetust, milles suri kaks ja sai …

Screenshot 2021 10 24 at 14.13.47

Ööpäevaga lisandus 1787 nakatunut ja suri seitse inimest

Viimase ööpäeva jooksul suri seitse eakat patsienti ja 9137-st analüüsitud testitulemusest 1787 osutusid positiivseiks. Positiivse …

gripp

OLULINE: Gripp jõudis Eestisse

Laupäeval registreeriti terviseametis selle aasta esimene gripijuhtum. Kui kahel eelneval aastal jäi gripilaine sisuliselt olemata, …