Wednesday , 24 July 2024
Erakorralised uudised
Nomme Rahu kirik Rene Riisalu

Tartu rahu aastapäev Nõmme Rahu kirikus

2. veebruaril tähistame Tartu rahu sõlmimise 104. aastapäeva. Nõmme Rahu kirikus toimub kell 18 sellele pühendatud mälestuspalvus.

„Tartu rahu on üks Eesti Vabariigi sümbolitest. Esivanemate võitlus oli edukas ning võõrväed löödi meie maalt välja. Meenutame selle rahu sepistajaid,“ sõnas Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri. „Tänada tuleb ka kõiki meie tänaseid rahu tagajaid – kaitseväelasi, kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid ning päästjaid ja politseinike. Inimesi kes provokatsioonidele ei allu ja vaatavad mõtlikult ajalukku ning entusiastlikult tuleviku suunas,“ lisas Kuri.

Tartu rahu aastapäev on Nõmme jaoks oluline tähtpäev, on ju Nõmme Rahu kirik nime saanud just Tartu rahu mälestuseks.

Nõmme Rahu kiriku hoone ehitas Nikolai von Glehn 1901. aastal tööstushooneks, kus tegutses valukoda. 1905. aastast on seal peetud luteriusu teenistusi ja 1913 kinkis Glehn hoone kogudusele. 1918. aastal ehitati hoonele juurde torn ja 1923. aastal muudeti interjööri.

30. märtsil 1924 pühitseti Nõmme evangeelne luterlik kirik tolleaegse õpetaja Anton Eilarti initsiatiivil Tartu rahu mälestusele ja sellest ajast kannab ta nime Nõmme Rahu kirik. Seda nime kandis ta läbi terve okupatsiooniaja, ka siis kui Vabadussõja mälestusmärke hävitati ja Tartu rahu mainimine ei olnud lubatud.

Peale Eesti taasiseseisvumist algatas Nõmme seltsitegelane Elvi Pirk  tava tähistada Tartu rahu sõlmimise aastapäeva Nõmme Rahu kirikus piduliku jumalateenistusega. Iga aasta küünlapäeval kogunetakse, et meenutada neid kaugeid sündmusi ning mälestada kõiki, kes erinevatel aegadel on andnud elu Eesti elu ja tuleviku eest.

Mälestusteenistusel kõnelevad Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri, ajaloolane Leho Lõhmus ja Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander. Muusikalist vahepala pakub ooperikvartett.

Vaata ka:

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Valitsus andis Riigikogu ees ametivande

Valitsus andis täna Riigikogu ees ametivande ja astus ametisse. Suulise ametivande andis peaminister Kristen Michal

Blue Breaking News YouTube Channel Art

Transpordiameti ja Politsei- ja Piirivalveameti Pärnu jõe ühisreid tuvastas mitmeid rikkumisi

Transpordiameti väikelaevade üksuse inspektorid tegid koos Politsei- ja Piirivalveameti veepatrulliga eelmisel laupäeval Pärnu jõel ühisreidi