Sunday , 28 November 2021
european union g244e42d52 640

Tarbija rahakotti lisandub lähiaastail kaks uut maksu

Keskkonnaministeeriumis on ette valmistamisel kaks jäätmevaldkonna eelnõu, mille mõju juba mõne aasta pärast tarbija rahakotti võib jõuda. Lisaks kahele uuele maksule tõusevad ka mitmed varasemad ladestustasud.

Üks neist on hiljuti ERR-is teemaks tõusetunud ühekordsetele toidupakenditele lisanduv 50-sendine maks, teine plastpakendijäätmete saastetasu ja hüppeliselt kasvav tasu segaolmejäätmete tekitamise eest.

EL-i ühekordse plasti direktiiv paneb liikmesriikidele kohustuse vähendada oluliselt ühekordsete plastist toidupakendite ja joogitopside tarvitamist. Eesmärgi saavutamiseks mõeldi keskkonnaministeeriumis välja 50-sendine lisatasu iga ühekorrapakendi eest, millega inimene kulinaarialetist või kohvikust valmistoitu ning kiirtoidukohast karastusjooki või tanklast kohvi kaasa ostab, sõltumata materjalist.

“Lisaks minimaalse hinna kehtestamise nõudele on eelnõuga ette nähtud, et sellistele ühekordselt kasutatavate pakenditele tuleb müügikohas tarbijale pakkuda korduskasutatavat alternatiivi. Seega oleks tulevikus tarbijal võimalik valida, kas soovib kasutada ühekordselt kasutatavat pakendit ja selle eest lisatasu maksta või valida korduskasutatav alternatiiv ning lisatasu mitte maksta,” ütleb keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.
Kaupmehed on selle algatuse peale juba häält tõstnud, pidades üksnes kulinaarialeti toodetele karbitasu kehtestamist ebaõiglaseks, mis selle niši välja suretab, kuivõrd 95 protsenti ühekorrapakenditest tuleb igalt poolt mujalt ehk tööstustest, täites nendega näiteks salati- ja vorstiletid, siis on keskkonnaministeerium võtnud sammu järelemõtlemiseks tagasi.

Plastpakendid täiendava maksu alla

See viibki teise seaduseelnõu juurde, mis keskkonnaministeeriumis valmimas on ja puudutab nii segaolmejäätmeid kui ka plastpakendeid.

Ministeeriumil on plaanis tõsta ohtlike ja tavajäätmete ladestustasu ning kehtestada uus tasuliik – plastpakendijäätmete saastetasu. Ohtlike jäätmete ladestustasu tõuseks eelnõu kohaselt 29,84 euro pealt tonnist 60 euroni tonnist, olmejäätmete ladestustasu aga 90 euroni tonnist.

Plastpakendijäätmetele saastetasu kehtestamine on aga osa laiemast muutusest, mis ei tulene mõnest eurodirektiivist, vaid on seotud Eesti tegevusprogrammiga.
“Kindlasti on iga inimene ise märganud, et enamik tema tekkivast prügist on plastpakend. Ja seda tihti ilma ilmselge hügieenilise faktori vajaduseta. Selles on EL kehtestanud nii sihtarvud ringlussevõtule ja edaspidi kogutakse liikmesriikidelt EL.i eelarvesse rahastust vastavalt sellele, kui palju plastpakendit
ringlusse võetakse. Süsteem sarnaneb teatud määral CO2 heitega seotud meetmetega. Euroopa Liidu tasandil on nüüdseks kokku lepitud, et iga liikmesriik peab maksma ringlusse võtmata plastpakendijäätme igalt kilogrammilt EL-i ühiskassasse 80 senti. Ehk mida rohkem jääb Eestis plastpakendijäätmeid ringlusse võtmata, seda rohkem tuleb Eestil Euroopa Liidu eelarvesse maksta,” selgitab Heinla.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Jaga

Vaata ka:

soome

Täna pühapäeval jõustuvad Soomes karmimad restoranipiirangud

Restoranides lõpeb alkoholi müük kell 17, välja arvatud juhul, kui nad nõuavad oma klientidelt koroonapassi.   Valitsus …

reis

Iisrael keelab enamikul välisturistidel riiki sisenemise

Iisrael keelab seoses koroonaviiruse uue tüve levikuga enamikul välisturistidel riiki sisenemise, vahendas laupäeval väljaanne Haaretz. …

lumi

OLULINE: Ilmateenistus andis kogu Eestile pühapäevaks tiheda lume-ja jäitevihma saju esimese taseme tormihoiatuse. Teed on väga libedad.

28.11 Lumesadu jätkub. Saartel ja rannikualadel tuiskab. Põhja-Eestis suureneb hommikul jäiteoht! Hommikul ja päeval sajab …

90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o scaled

28.11 Ööüäeva liiklusinfo ja õnnetused.

Eelmise ööpäeva jooksul tabati 2 narko- ja 16 alkoholi tarvitamistunnustega mootorsõiduki juhti. Liiklusõnnetused 27.11.2021 kell …