sinine taiskuu redtent

Täna öösel näeb taevas „sinist kuud“

Alustuseks tuleb kohe ära öelda, et „sinine kuu“ on siiski jätkuvalt kollane või juhul kui ongi sinine, võib olla kindel, et tegu on fototöötluse või silmamoondusega.

Tänane täiskuu ei erine küll oma värvi poolest ning sõna blue (sinine) sõna kuu ees tähistab juhtumit, kus täiskuu ilmus taevasse sama kalendrikuu jooksul kaks korda.

 

Kuutsükkel on ligikaudu 29 ja pool päeva, kalendrikuud aga 28-31 päeva pikad. Nii ei tulegi kuigi sageli ette, et ühes kalendrikuus saab nautida täiskuud kahel korral.

Esimesena märgitakse „sinise kuu“ mõistet juba aastal 1528, kus selle all peetakse silmas juhtumas midagi „pärast 12ndat korda“ ehk üliharva või pigem üldse mitte. Sellise etümoloogia on „sinisele kuule lahti kirjutanud Kanada folklorist Philip Hiscock.

 

Selle mõiste võttis uuesti kasutusele harrastusastronoom James Hugh Pruett kui avaldas 1946. aastal 3. märtsil ajakirjas Sky & Telescope magazine artikli, kus selgitas, et kui aastas on täiskuu taevas iga kuu kohta korra ning ühes kuus kahel korral, siis seda nn 13. kuud tähistaks tema „sinise kuuga“. Nii hakatigi iga taolist „lisakuud“ nimetama siniseks.

 

 

Selge ilma korral näete täna taevas hoopis sellist kuud, mis on originaalpilt “sinisest kuust”. Tema “sinist” ehk fototöödeldud koopiat võite näha loo juures oleval pildil.

 

68158ACDA856E5B5B349C6FEE2D1D9CCBA89C79AAF687BADFE779F98A5C47FC0

 

 

Astronoomias kasutatakse terminit sinine kuu (blue moon) kajastamaks harvaesinevat nähtust, mis ilmneb keskmiselt igal teisel või kolmandal aastal, kui ühes kalendrikuus on näha kahte täiskuud. Erinevates maades ja erinevatel aegadel on seda nähtust ka erinevalt nimetatud. Praegu kasutatakse üldiselt kokkulepitud terminit blue moon, seda aga mitte kuu sinise värvuse tõttu. Täiskuul endal on täiesti tavaline tuhkhall värvus. Nimetus lähtub hoopis ingliskeelsest idiomaatilisest väljendist once in a blue moon.

Oxfordi inglise keele sõnaraamatu järgi on väljend algselt pärit 1528. a vanasõnast: If they say the moon is blue, / We must believe that it is true. (Kui nad ütlevad, et kuu on sinine, / peame uskuma, et see on tõsi.) 19. sajandil levis selle baasil fraas until a blue moon, mis tähendab «mitte kunagi».

Eriti haruldane on aga nähtus, kui kuu tõepoolest paistab sinisena. Metsatulekahjud ja vulkaanid paiskavad tuhka ja tahma kõrgele atmosfääri, kus need ühinevad veepiiskadega. Sellised tahmunud vihmapiisad võivad rännata tuhandeid kilomeetreid ümber maakera ning on just õige suurusega hajutamaks kuuvalgust nõnda, et kuu paistabki optilise efekti tõttu sinine. Ajaloost on teada, et 1883. aastal, pärast Krakatau vulkaani purset, näis kuu värvus sinakana üsna pikka aega.

Ameerika põlisrahvastel on tegelikult iga kalendrikuu täiskuule antud oma nimi. Üks variant nimedest on järgnev:

Jaanuar: Hundi kuu
Veebruar: Lume kuu
Märts: Ussikese kuu
Aprill: Roosa kuu
Mai:Lille kuu
Juuni:Maasika kuu
Juuli: Isaslooma kuu
August: Tuura kuu
September: Lõikuse kuu
Oktoober: Jahimehe kuu
November: Kopra kuu
Detsember: Külm kuu

Vaata ka:

TYT 3513

Tartu Ülikooli teadlased avastasid uue ravimikandidaadi agressiivse ajukasvajaga võitlemiseks

Glioblastoom on täiskasvanutel kõige sagedasem halvaloomuline ajukasvaja, mis on äärmiselt agressiivne ja kiire kuluga. Tartu

suhkur

Riigikogu rahanduskomisjon saatis magusamaksu eelnõu esimesele lugemisele

Riigikogu toetas oma tänasel istungil magusa joogi maksu seaduse eelnõu ja saatis selle esimesele lugemisele.

error: Sisu on kaitstud!