istock 000011686797small

Täna algab koroona vastu vaktsineerimine

Eestis algab pühapäeval koroonavastane vaktsineerimine – alustatakse Ida-Virumaa, Tallinna ja Tartu haiglate ning kiirabide ja perearstikeskuste meedikutest, tulevast nädalast aga on kavas vaktsineerimisega järk-järgult juba üle Eesti liikuda.

 

Vaktsineerimise eesmärk on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada koroonast põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist, teatas sotsiaalministeerium.

 

„Ootasime kogu aasta toimivaid Covid-19 vaktsiine, et pöörduda tagasi võimalikult harjumuspärase elu juurde. Vaktsineerimisega alustamine tähistab koroonaviiruse pandeemia lõpu algust. Samas teame, et olukord ei parane üleöö,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Me ei tohi kaotada valvsust, vaid peame jätkama kõigi viiruse tõkestamise reeglite järgimist – pesema käsi, hoidma distantsi, püsima haigena kodus ja kandma siseruumides maski kuni oleme üheskoos viiruse leviku kontrolli alla saanud.“

Koroona vastu vaktsineerimine on vabatahtlik ja algaval aastal kõigile inimestele tasuta. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastastele ja selliste diagnoosidega inimestele, kes võivad enda tervise tõttu koroonat raskemini põdeda. Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses vaktsiine, võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.

 

„Vaktsineerimisega kaitsevad meedikud mitte ainult iseennast, vaid ka oma lähed

asi  ja patsiente. See puudutab näiteks eakaid vanemaid ja vanavanemaid, kelle puhul COVID-19 haigus võib kulgeda raskelt, vajada pikaajalist haiglaravi või lõppeda sootuks saatuslikult,“ ütles Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Le Vallikivi. „Kaitseme ennast vaktsineerides ka oma patsiente, kellel on kindlasti julgem perearstikeskust külastada, teades et arstid ja õed on vaktsineeritud – samuti annab see inimestele kindlustunde, et vaktsiin on tõhus ja ohutu.“

 

Eesti on praeguseks ühinenud ravimitootjate AstraZeneca, Jannsen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTechi, Curevaci ja Moderna vaktsiinide eelostulepingutega. AstraZeneca lepinguga soetab Eesti koroonavaktsiini circa 660 000 inimesele, Jannsen Pharmaceutica NV lepinguga circa 300 000 inimesele, Pfizer/BioNTechi lepinguga circa 300 000 inimesele, Curevaci lepinguga circa 330 000 inimesele ja Moderna lepinguga circa 117 000 inimesele. Lisaks on Euroopa Liidu ühishankes vaktsiinitootja Sanofi, kelle lepinguga on Eestil võimalik liituda hiljem, ja Novavax, kellega on Euroopa Komisjonil läbirääkimised veel käimas.

Allikas. BNS

Vaata ka:

Paeva sonum

Päeva Sõnum: Neljapäev 20 juuni 2024.

Usalda oma intuitsiooni ja sisemist häält. Täna on päev, mil avada ennast uutele võimalustele ja

ILM

ILM: Neljapäev 20.06 – Kohati võib hoovihma sadada, sooja kuni +22°C.

Öösel: Lääne poolt alates pilvisus hõreneb. Öö hakul sajab Ida-Eestis kohati hoovihma. Puhub valdavalt lääne-