skyler gerald nYgkStQeJVo unsplash

Täna 1.10.23 on Rahvusvaheline kohvipäev

Kohvi mõju tervisele on uuritud laialdaselt ja selle kohta on leitud nii positiivseid kui ka negatiivseid tulemusi.

Positiivsed mõjud

Kohvi on seostatud mitme positiivse tervisemõjuga, sealhulgas:

 • Madalam risk II tüüpi diabeedi tekkeks. Mitmed uuringud on näidanud, et kohvi tarbimine võib vähendada II tüüpi diabeedi riski.
 • Madalam risk Parkinsoni tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Parkinsoni tõve riski.
 • Madalam risk Alzheimeri tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Alzheimeri tõve riski.
 • Madalam risk maksahaiguste tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada maksahaiguste riski, sealhulgas maksatsirroosi ja maksavähi riski.
 • Madalam risk Parkinsoni tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Parkinsoni tõve riski.
 • Madalam risk Alzheimeri tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Alzheimeri tõve riski.
 • Madalam risk maksahaiguste tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada maksahaiguste riski, sealhulgas maksatsirroosi ja maksavähi riski.
 • Madalam risk kolorektaalse vähi tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada kolorektaalse vähi riski.
 • Madalam risk Parkinsoni tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Parkinsoni tõve riski.
 • Madalam risk Alzheimeri tõve tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada Alzheimeri tõve riski.
 • Madalam risk maksahaiguste tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada maksahaiguste riski, sealhulgas maksatsirroosi ja maksavähi riski.
 • Madalam risk kolorektaalse vähi tekkeks. Kohvi tarbimine võib vähendada kolorektaalse vähi riski.
 • Paranenud vaimne jõudlus. Kohvi tarbimine võib parandada vaimset jõudlust, näiteks keskendumisvõimet ja mälu.
 • Vähem väsimust. Kohvi tarbimine võib vähendada väsimust.
 • Paranenud füüsiline jõudlus. Kohvi tarbimine võib parandada füüsilist jõudlust.
john schnobrich ydju9gb6fiI unsplash jpg

Negatiivsed mõjud

Kohvi on seostatud ka mõne negatiivse tervisemõjuga, sealhulgas:

 • Südame rütmihäired. Kohv võib suurendada südame rütmihäirete riski.
 • Unetus. Kohv võib raskendada uinumist ja magama jäämist.
 • Ärrituvus. Kohv võib põhjustada ärrituvust.
 • Kõhulahtisus. Kohv võib põhjustada kõhulahtisust.
 • Kõrvetised. Kohv võib põhjustada kõrvetisi.

Kokkuvõte

Kohvi mõju tervisele on keeruline ja sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kohvi tarbimise kogusest, kohvi valmistamise meetodist ja inimese individuaalsest tundlikkusest kofeiini suhtes. Üldiselt võib mõõdukas kohvitarbimine olla tervisele kasulik, kuid liigne tarbimine võib põhjustada negatiivseid tervisemõjusid.

Mõõdukas kohvitarbimine

Täiskasvanud võivad tarbida kuni 400 mg kofeiini päevas. See on võrdne umbes nelja tassi kohviga.

Kofeiini liigtarbimine

Kofeiini liigtarbimine võib põhjustada järgmisi sümptomeid:

 • Ärrituvus
 • Peavalu
 • Südamepekslemine
 • Unetus
 • Kõhulahtisus
 • Kõrvetised

Kui kohvi tarbimine põhjustab negatiivseid tervisemõjusid, on soovitatav kohvitarbimist vähendada või lõpetada.

Kohv: Ajalugu, Kultuur ja Mõju

Kohv on rohkem kui lihtsalt jook. See on globaalne nähtus, mis ulatub aastatuhandete taha ja mõjutab kultuure, majandust ning inimeste igapäevaelu.

Ajalugu

Kohvi ajalugu on sama rikas ja keeruline kui jook ise. Usutakse, et see pärineb Etioopiast, kus legendi kohaselt avastas noor karjane nimega Kaldi kohvitaimede ergutavad omadused. Kaldist alates levis kohv Araabia poolsaarele ja sealt edasi Euroopasse ning ülejäänud maailma.

Kultuur

Kohv on olnud keskne paljudes kultuurides. Euroopas, eriti Itaalias, mängib kohv olulist rolli sotsiaalses suhtluses. Kohvikud on muutunud kogukondade kogunemiskohtadeks. Samuti on kohv oluline osa Ladina-Ameerika ja Lähis-Ida kultuurist.

jessica lewis 54rPId b9k unsplash jpg

Majandus

Kohv on oluline kaubanduslik kaup, mõjutades miljonite inimeste elusid üle maailma. Suurimad tootjamaad, nagu Brasiilia ja Vietnam, sõltuvad suuresti kohvieksportist. Samal ajal on kohvitööstusel ka pime pool, kus väikeste talunike töötingimused ja tasud pole alati õiglased.

Mõju

Lisaks sellele, et kohv on üks enim tarbitud jooke maailmas, on sellel ka mitmeid tervisega seotud eeliseid ja riske. Mõõdukas kohvi tarbimine võib aidata parandada kognitiivseid funktsioone ja vähendada teatud haiguste riski. Samas võib liigne tarbimine põhjustada unehäireid ja teisi terviseprobleeme.

Kokkuvõte

Kohv on palju enamat kui ergutav jook. See on kultuuriline ja majanduslik jõud, millel on sügavad juured ja lai mõju. Olgu see esimene hommikune tass või pärastlõunaline espresso, kohv on jätkuvalt osa meie ühiskondlikust kangast, tuues meid kokku ja ergutades meie mõtteid.

Suuremad kohvitootjamaad

Suuremad kohvitootjamaad on Brasiilia, Vietnam, Colombia, Indoneesia ja India, kus toodetakse kokku umbes 70% kogu maailma kohvist. Brasiilia on maailma suurim kohvitootja, toodetuna umbes 30% kogu maailma kohvist. Vietnam on teine suurim tootja, toodetuna umbes 17% kogu maailma kohvist. Colombia on kolmas suurim tootja, toodetuna umbes 8% kogu maailma kohvist. Indoneesia on neljas suurim tootja, toodetuna umbes 7% kogu maailma kohvist. India on viies suurim tootja, toodetuna umbes 6% kogu maailma kohvist.

Igapäevane kohvi tarbimine

Iga päev juuakse maailmas umbes 2,25 miljardit tassi kohvi. See tähendab, et iga inimene joob keskmiselt umbes 2,25 tassi kohvi päevas. Kõige rohkem kohvi tarbitakse Ameerika Ühendriikides, kus iga inimene joob keskmiselt 4,4 tassi kohvi päevas. Järgnevad Norra (4,2 tassi päevas), Soome (3,7 tassi päevas) ja Rootsi (3,4 tassi päevas). Eestis juuakse keskmiselt 2,5 tassi kohvi päevas.

Eestis tarbitud kohv

tim foster BeDY9KuP0sI unsplash jpg

Eestis tarbitakse kõige rohkem Soome, Itaalia ja Rootsi päritolu kohvi. Võib tunduda uskumatu, aga ka Eestis toodetakse kohvi. Ei, kusagil Haanja küngaste vahel pole salajasi kohviistandusi. Nii Eestis kui Soomes on jahe kliima, kus kohvitaim ei kasva, aga keegi meist ei joo otse puu otsast korjatud kohviuba. Enne kohvimasinasse jõudmist ubasid töödeldakse ja seda saab teha ka külmades ja niisketes riikides.

Kohvipäev

Kohvipäeva tähistatakse üle maailma 1. oktoobril. Rahvusvaheline kohviorganisatsioon (ICO) asutas kohvipäeva 2015. aastal, et edendada kohvikultuuri ja teadlikkust kohvi tootmise kohta.

Millal on kõige õigem aeg kohvi joomiseks?

Uuringud on näidanud, et hommikune kohvijoomine on energiaandjana tõhusam kui päevane. See on tingitud sellest, et hommikul on kehas vähem kofeiini, nii et kofeiini mõju on märgatavam.

Kofeiini mõju

Kofeiin on stimulant, mis toimib kesknärvisüsteemile. See suurendab ärkvelolekut, parandab keskendumisvõimet ja vähendab väsimust. Kofeiini mõju kestab tavaliselt umbes 4-6 tundi.

Kofeiini sisaldavad joogid

Kohv on kõige kofeiinirikkam jook. 100 grammis kohviubades on umbes 1,1% kofeiini. See tähendab, et 100 grammis kohvis on umbes 11 mg kofeiini.

Teised kofeiini sisaldavad joogid on tee, energiajoogid ja koola. Tee sisaldab umbes 30-40 mg kofeiini 100 grammis. Energiajoogid sisaldavad umbes 30-100 mg kofeiini 100 grammis. Koola sisaldab umbes 10-30 mg kofeiini 100 grammis.

Kofeiini ohutus

Kofeiin on üldiselt ohutu, kui seda tarbida mõõdukalt. Täiskasvanud võivad tarbida kuni 400 mg kofeiini päevas. See on võrdne umbes nelja tassi kohviga.

Siiski võib kofeiini liigtarbimine põhjustada kõrvaltoimeid, nagu ärrituvus, unetus, närvilisus ja peavalu.

Vaata ka:

horoskoop tahemargid 1

Tervise ja Heaolu Horoskoop – Teisipäev 18 juuni 2024

Tervise ja Heaolu Horoskoop: Teisipäev, 18. juuni 2024 Jäär (21. märts – 19. aprill) Täna

horoscope 2

3 tähemärki, kellel tuleb teisipäeval 18.06.24 hea päev ja 3 tähemärki, kellel mitte nii hea

Tähemärgid, kellel võib tulla mitte nii hea päev teisipäeval, 18. juunil 2024 Vähk (21. juuni