Tallinna Kiirabi töötajad tahavad peaarst Raul Adlase jätkamist
Tallinna Kiirabi töötajad saatsid esmaspäeval Tallinna linnapeale Mihhal Kõlvartile pöördumise, milles soovitakse peaarst Raul Adlase jätkamist. Ühtlasi seatakse sellega kahtluse alla Eesti kiirabi töötajate ametiühingu pöördumine, milles süüdistatakse Raul Adlast töötajate tagakiusamises, diktaatorlikus juhtimisstiilis jt rikkumistes. Vaid kolme päevaga on töötajad andnud üle 200 toetusallkirja, allkirjade andmine jätkub.
Tallinna Kiirabi tõstatab ühtlasi küsimuse end Eesti kiirabi töötajate ametiühinguks nimetava, vaid kaks kuud tegutsenud MTÜ tegevuse eetilisusest ja nende esindusfunktsioonist.
Pöördumises Tallinna linnapeale on märgitud, et avaldus Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase tagasikutsumiseks ja umbusalduse avaldamiseks on kallutatud ja ühepoolne ning ei esinda mitte kuidagi enamiku asutuse töötajate arvamust, veel vähem kogu Eesti kiirabi töötajate arvamust. Tallinna Kiirabis on kokku 540 töötajat, kellest viieteistkümnele on edastatud töölepingu lõpetamise teavitus seoses nende sooviga end mitte vaktsineerida COVID-19 vastu.
“Erakorralise töö eripäraks on see, et kui valvesse tuleb nakatunud töötaja, on tal risk teisi kolleege nakatada ülikõrge, hoolimata kõikide isikukaitse vahendite kasutamisest. Samas on teada tõsiasi, et vaktsineeritud inimestel on viiruskoormus võrreldes vaktsineerimata inimestega ligikaudu 1000 korda väiksem,” seisab pöördumises.
“Seetõttu on praeguses olukorras Tallinna Kiirabis töötamise eeltingimuseks CÓVID-19 vastu vaktsineerimine, millega tagatakse patsiendi ohutus ja kiirabiteenuse jätkusuutlik osutamine. Kiirabi on loodud selleks, et päästa elusid, mitte vastupidi.”
Senistest nakkusohtlikemate COVID-19 viiruse delta- ja pead tõstva gammatüve olukorras on pöördumise autorite sõnul loomulik, et erakorralise meditsiini töötajad teeksid kõik endast sõltuva, et mitte ise muutuda ohuks patsiendi tervisele. “Sama oluline on hoida koroonaviirusse haigestumast ka kiirabi töötajaid endid. Ei tohi unustada ka, et viimase viiruspuhangu kõrghetkel oli Tallinna Kiirabil tavapärasest 100-150 väljakutset päevas rohkem, mis tähendas kõikidele meie töötajaile nädalaid ja kuid võimete piiril töötamist,” tõdesid kiirabitöötajad.
“Eelnevalt lähtudes tõstatame küsimuse, miks kiirabitöötajate ametiühing võitleb selle eest, et erakorralises meditsiinis võivad tegutseda vaktsineerimata inimesed, kes on potentsiaalselt kõrgemaks ohuks nii patsientidele kui kaastöötajate tervisele ja selle pandeemia puhul ka elule. Ühtlasi soovime avalikku selgitust, millel põhineb on end Eesti kiirabi töötajate ametiühinguks nimetava ja vaid kaks kuud tegutsenud mittetulundusühistu liikmete esindusõigus teha avaldusi kõigi Eesti kiirabitöötajate nimel.”
Allkirjade andmine peaarsti toetuseks algas selle nädala esmaspäeval ning Tallinna linnapeale saadeti Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase toetuseks avaldus, kus kirjeldatakse muuhulgas ka tema avatud juhtimisstiili ning panust ja pühendumist nii asutuse kui ka Eesti kiirabi arengusse.
Raul Adlase juhtimisel on Tallinna Kiirabi tõusnud Eesti suurimaks tegijaks kiirabimaastikul. Kogenud kiirabiarstina on dr Adlasel erakordne suutlikkus kriisiolukorras operatiivselt tegutseda ja leida kiireid lahendusi. Seda näitas ilmekalt 2020. aastal alguse saanud COVID-19 pandeemia, millest tulenevad väljakutsed suutis Tallinna Kiirabi meeskond kiiresti vastu võtta ning edukalt toime tulla.
Tallinna Kiirabi:
Töötajate arv: 540
Kiirabibrigaadide arv: 23
Tugikeskusi: 8
Patsientide arv aastas: 100 000