Wednesday , 26 January 2022
gay

Tallinna kesklinnas rullus lahti uhke hiiglaslik vikerkaarelipp, toetamaks gay noori, kes puutuvad koolis kokku pideva kiusu ja diskrimineerimisega.

Täna kattis Tallinna Teatri väljakut ligi 300 m2 suurune vikerkaarelipp, millega avati Solarise keskuses LGBT+ õpilaste kogemustest rääkiv näitus, et avaldada toetust noorte võrdsele ja hoolivale kohtlemisele ühiskonnas ja koolis.

Lisette Sivardi ja Karl Joonas Alamaa koostöös valminud teos “Õmblusteta 10.jaanuar” ehk ligi 300 m2 suurune vikerkaarelipp valmis erinevatest kangajääkidest, sümboliseerides pilti ühiskonnast, kus kedagi ei jäeta kõrvale.

“Tervik ei pea olema ilus ja ühetaoline, vaid peab eelkõige püsima koos ning teineteist täiendama ja toetama. Teos nõuab võrdsust ja hoolimist kõikidele inimestele ning teeb seda viisil, mis tõmbab tähelepanu ja esitab küsimusi,” selgitasid töö autorid.

Värviline lipp tõmmati aktsioonikorras kümnete inimeste abil Teatri väljakul lahti ning inimeste koostöö sealjuures oli oluline osa teose tähenduslikkusest. “See lisas lipule kui sümbolile juurde reaalsete inimeste jõu ning panuse,“ ütlesid Sivard ja Alamaa.

Eesti LGBT Ühingu tegevjuhi Kristel Rannaääre sõnul on tegemist Eesti ühiskonnas piisava tähelepanuta jäänud murekohaga: “Meie eesmärk on rohkem tähelepanu tuua, et LGBT+ noored puutuvad koolis kokku pideva kiusu ja diskrimineerimisega. Seda nii enda soolise eneseväljenduse, seksuaalsuse kui ka sooidentiteedi tõttu. Õpilased peaksid saama end vastavalt oma soovile väljendada, rahus elada ja õppida. Kartmata, et nende füüsiline või vaimne heaolu seetõttu kannataks.”

2018. aastal viidi Eesti LGBT Ühingu eestvedamisel läbi Eesti esimene LGBT+ koolinoorte uuring, kus selgus paljude õpilaste igapäevaelu kurb reaalsus. Näiteks on 68% LGBT+ õpilastest viimase aasta jooksul kogenud vaimset vägivalda oma soolise eneseväljenduse tõttu ja 57% vastanutest on vaenulikke kommentaare kuulnud lausa oma õpetajatelt. Samuti on 66% LGBT+ õpilaste kohta levitatud kuulujutte.
Šokeerivad näited noorte koolielust ja kiusamisest jõudsid Eesti avalikkuseni novembris, kui kampaania avas noorte päris lood ja kogemused koolist. Selleks, et kool oleks kõikide jaoks turvaline koht ning LGBT+ õpilased ei peaks kartma oma heaolu pärast, toob LGBT+ kogukond anonüümsed koolilood, uuringu tulemused ja uskumatuna kõlava statistika Solarise keskuses avatud näitusel kõikide huvilisteni.

Näitusel on väljas ka kogukonnaga tihedalt seotud kunstnike Vira Takinada ja Karl Joonas Alamaa just selleks sündmuseks loodud originaalteosed.

Näitus jääb avatuks kuni 30. jaanuarini.

Skype Picture 2022 01 10T12 09 47 624Z
Jaga

Vaata ka:

mikk

OLULINE: Ringkonnakohus mõistis Lihula tulistajale Mikk Tarrastele eluaegse vangistuse

Tallinna ringkonnakohus muutis Pärnu maakohtu süüdimõistvat otsust karistust puudutavas osas, mõistes Mikk Tarrastele (33) 20 …

kaja kallas 90185653

Kaja Kallas: Kiirtest ei kaitse mitte kedagi nakatumise eest ja neid tagasi ei tooda

Peaminister Kaja Kallase sõnul lähtub valitsus teadusnõukoja soovitusest ning kiirteste alternatiivina vaktsiinipassile lähiajal tagasi ei …

covid19 triniti scaled

Advokaat Paul Keres: valitsus rikub põhiseadust, kui jätkab seniste piirangutega ja teadusnõukoda on ühekülgne.

Valitsus rikub põhiseadust, kui jätkab seniste piirangutega, kuigi koroonaviiruse omikroni tüve tulek on olukorda kardinaalselt …

Tanel Kiik Foto Scanpix Kristjan Teedema

Tanel Kiik: Märtsi lõpuks peab olema vaktsineeritud 80% , 12+ elanikkonnast.

„Võttes arvesse uute tüvede kiiret levikut ja just vaktsineerimata vanemaealiste väga suurt riski sattuda haiglaravile, …