Uudised

TÄIENDATUD: Venemaal pääses tele otse-eetrisse ajakirjanik sõjavastase plakatiga, kuhu oli inglise keeli kirjutatud “No War”. “Vremja” otsesaatesse sõjavastase plakatiga ilmunud naine on kadunud

Täiendus kell 14.15 – “Vremja” otsesaatesse sõjavastase plakatiga ilmunud naine on kadunud
Vene riigitelevisiooni tähtsaima uudistesaate “Vremja” otse-eetrisse sõjavastase plakatiga ilmunud naine on kadunud, teatas opositsiooniline väljaanne Meduza.

Telejaama Pervõi Kanal töötaja Marina Ovsjannikovaga ei ole juba kümme tundi ühendust saadud, ütles advokaat Danil Berman Meduzale. Algul teatati, et Ovsjannikova viidi Moskva Ostankino rajooni politseijaoskonda, aga politseinike kinnitusel naist seal ei ole, vahendas Ukrainskaja Pravda.

Ovsjannikova ilmus “Vremja” otsesaates uudistediktori selja taha plakatiga, millele oli vene keeles kirjutatud “Ei sõjale. Peatage sõda. Ärge uskuge propagandat, nad valetavad teile” ning inglise keeles “Venelased sõja vastu”.
Enne tele-eetrisse tungimist sotsiaalmeediasse postitatud videos rääkis Ovsjannikova, et peab sõda Ukrainas kuritegelikuks ning seda, et tal on häbi töötada Kremli propaganda huvides.

“Mul on häbi, et ma olen lubanud tele-ekraanil valetada. Mul on häbi, et olen lubanud venelased zombideks muuta,” rääkis ta. “Me vaatame vaikides seda ebainimlikku režiimi,” lisas Ovsjannikova.

Ta kutsus venelasi üles protestima sõja vastu, öeldes, et ainult nende võimuses on see hullus peatada. “Ärge kartke midagi, nad ei saa kõiki meid vangi panna,” ütles Ovsjannikova oma videopöördumises.

Ukraina sadamalinnast Odessast pärit Ovsjannikova isa on rahvuselt ukrainlane, ema venelanna.

Ostankino telekeskuse turvatöötajad pidasid Ovsjannikova kinni juba esmaspäeva õhtul ning öösel viidi ta sealt ära, kuid naise edasine asukoht on teadmata. Politseijaoskondi läbi helistanud inimõiguslased politseist teda ei leidnud.
Ovsjannikovi advokaat Pavel Tšikov ütles teisipäeval, et politsei algne uurimine ei anna alust tema kliendi kinnipidamiseks või vangistamiseks, edastas BBC.

Ovsjannikovi kinnipidamise aluseks võib olla hiljuti jõustunud uus seadus, mis keelab Venemaa sõjategevust Ukrainas nimetamast sõjaks või invasiooniks või avaldama muud ametliku versiooniga vastuollu minevat infot sõja kohta Ukrainas. Ehkki maksimaalne karistus sellise rikkumise eest oleks 15 aastat vangistust, võiks Tšikovi hinnangul Ovsjannikovat ähvardada 30 000 kuni 60 000 rublane (umbes 300–600-eurone) trahv.

Teisipäeva ennelõunal ilmus Ovsjannikova sotsiaalmeediakontole Twitteris teade, milles ta ütleb, et ei kahetse oma tegu ning tema advokaadi sõnul võib teda ähvardada viie- kuni kümneaastane vangistus. Pisut hiljem ei olnud postitus enam nähtav.

————————————————-
Eile esmaspäeva õhtul oli Vene televisiooni 1. kanali ehk Pervõi Kanali uudistesaates Vremja vahejuhtum, kus otse-eetris oli ajakirjanik sõjavastase plakatiga.

Plakatil oli inglise keeles kirjutatud „Ei sõjale. Venelased on sõja vastu.” ja vene keeles: „Peatage sõda. Ärge uskuge propagandat. Siin teile valetatakse.”

Ajakirjanik näitas uudistesaate ajal saatejuhi Jekaterina Andrejeva selja taga plakatit ja hakkas siis karjuma.

Plakatiga oli otse-eetris Pervõi Kanali toimetaja Marina Ovsjannikova. Pärast saadet teatati, et telekanal uurib, kuidas selline asi sai juhtuda.

Enne tele-ekraanile minekut avaldas Ovsjannikova sõjavastase pöördumise. Ta ütles, et see, mis praegu Ukrainas toimub on kuritegu. Ja Venemaa on agressor. Toimuva eest lasub vastutus ainult ühe inimese südametunnistusel ja see inimene on Vladimir Putin.

Ovsjannikova märgib pöördumises, et tema isa on ukrainlane ja ema on venelanna. Nad polnud kunagi vaenlased. See on justkui sümbol, mis näitab, et tuleb koheselt peatada vennatapusõda. Meie vennasrahvad suudavad veel rahus elada, ütles ta.
Naine märgib, et kahjuks on ta viimastel aastatel töötanud Pervõi Kanalis ja tegelenud Kremli propagandaga. Ta tunnistab, et tal on selle pärast häbi. Häbi selle pärast, et on lasknud edastada valet televisiooni kaudu. Häbi selle pärast, et on lasknud sombistada vene inimesi.

Naine tunnistab, et vaikiti 2014. aastal, kui kõik see algas. Ei mindud miitingutele, kui mürgitati Navalnõid. Lihtsalt vaadati pealt selle ebainimliku režiimi tegevust. Nüüd on venelastest eemale tõmbunud terve maailm. Isegi 10 põlvkonda venelaste järeltulijaid ei suuda seda vennatapusõda heaks teha.

„Ainult meie, mõtlevad ja targad vene inimesed suudame selle mõttetuse peatada. Minge miitingutele. Mitte midagi ei juhtu. Nad ei saa kõiki meid vangi panna.”

Jaga
Back to top button