Teisipäev , 27 veebruar 2024
Erakorralised uudised
mopeedauto

TÄIENDATUD: Varsti peab mopeedauto juhil olema juhiluba

Majandusministeerium plaanib saata sügisel kooskõlastusringile eelnõu, mille järgi tohiks mopeedauto rooli istuda vaid juhiloaga. Liikluses on mopeedautosid juba praegu üha vähem, sest aasta tagasi hakkas kehtima tehnoülevaatuse kohustus.

Eesti teedel vurab praegu 2600 registreeritud roller- või mopeedautot. Uute sõidukite maaletooja, Camex Kaubanduse tegevdirektor Kaido Veensalu ütles, et üldiselt eelistatakse Eestis osta odavaid kasutatud mopeedautosid.

“Uute autode koguarv on Eestis väga väike teiste autodega võrreldes. Põhiliselt tuuakse Euroopas kasutatud autosid, mis on tihtipeale avariilised ja ära triigitud ja siis müüakse odavalt. Sellega on hinnavahe uutega olemas,” selgitas ta.

Eelmisel suvel muutus tehnoülevaatus kohustuslikuks ka mopeedautodele ning statistika järgi on praeguseks ülevaatuse läbinud umbes pooled registreeritud sõidukitest.

“Tõeliselt räbalad autod on teedelt kadunud, mida enam rahaliselt ei kannata remontida,” sõnas Veensalu.

Õigus maksimaalselt 45-kilomeetrise tunnikiirusega mopeedi rooli istuda algab 14. eluaastast ning selleks tuleb omandada vähemalt AM-kategooria juhiluba. Veensalu sõnul ongi mopeedautod kõige populaarsemad noorte seas.

“Tallinnas võib öelda, et vanemad ostavad endale vabadust, nagu nad ise naljatamisi ütlevad. Aga tavaliselt noortele, kes käivad koolis, käivad trennides. See teeb elu palju lihtsamaks,” rääkis Veensalu.

Mopeedautot eelistavad aga ka need enne 1993. aastat sündinud inimesed, kellelt juhiluba praegu ei nõuta.

“Praegu on liikluses teatud seltskond isikuid, kellel ei pruugi olla üldse mingeid liiklusalaseid teadmisi. See on ohukoht. Statistika on ka näidanud, et mopeedautodega juhtunud õnnetustest suurema osa panevad toime isikud, kes on sündinud enne 1993. aastat, ja 80 protsenti nendest on isikud, kellel ei ole mitte ühegi kategooria juhtimisõigust,” selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi veondus- ja liiklustalituse juhataja Margus Tähepõld.

Ministeerium valmistab ette eelnõu, mis vanuse erisuse kaotaks ning muudaks juhiloa kõigile kohustuslikuks.

“Me oleme planeerinud, et seadus jõustuks järgmise aasta suvel, aga antakse ka üleminekuaeg, et kõigil, kel täna on mopeed või mopeedauto, ei muutuks juhtimine võimatuks. Üleminekuaeg on arvestatud viis aastat, mille jooksul nad peaksid selle juhtimisõiguse omale taotlema, et edasi sõita,” selgitas Tähepõld.

 

10.11.2022 Mopeedautode turg on aina aktiivsem, üheks põhjuseks asjaolu, et teatud vanusest alates pole nendega sõitmiseks juhiluba vaja. Majandusministeerium ja riigikogu majanduskomisjon leiavad, et seda tuleks muuta.

Mopeedsõiduk, millega ei tohi ületada kiirust 45 km/h, maksab tänapäeval juba sama palju, kui mõni harilik sõiduauto. 

Nagu tavalisel autolgi on ka mopeedil rool, käigukang ja pidur, kuid liiklusseaduse järgi ei ole enne 1993. aastat sündinud inimesel mopeedauto või rolleri juhtimiseks eraldi juhtimisõigust vaja.

“Kui ta on tegelikult normaalne, toimiv ühiskonnaliige, siis ongi tore, et ta saab sellega sõita. Võib-olla on ta natuke vanem inimene, ta ei lähe enam lube tegema, aga tal on vaja maasektoris jõuda poodi. Positiivselt vaadates, ega mopeedauto ise ei ole ju halb asi. Lihtsalt kuna Eestis on see siiani olnud täielik metsik lääs, siis loomulikult leitakse võimalus, kuidas seda ära kasutada,” kirjeldas Autogeeniuse peatoimetaja Tarmo Tähepõld.  

Majandusministeerium näeb praeguses seaduses puudust ning plaanib AM-kategooria sõiduki juhtimist puudutavaid nõudeid täpsustada.

“Mõttes on meil, et ta teeb siis kasvõi selle AM-kategooria kehtiva juhiloa, mis eeldab 12 teooriatundi, 12 sõidutundi autokoolis. Kui see läheks sellisel viisil, nagu meie seda siin planeerime, siis antaks ka üsna pikk üleminekuaeg, et seda juhtimisõigust taotleda,” ütles majandusministeeriumi veondus- ja liiklustalituse juhataja Margus Tähepõld.

Seaduse ülevaatamise vajadust kinnitab ka riigikogu majanduskomisjon.

“Minu meelest on põhimõttelisem küsimus, kuidas nende mopeedautode juhtimine suhestub üldisesse juhtimisõigusesse ja tervisenõuetesse. Kas on nii, et kui mõni juhtimisõigus peatatakse, kas inimene läheb sujuvalt, kui tal joobes juhtimise pärast õigus võetakse ära, istub sujuvalt mopeedautosse, mis tänapäeval juba oluliselt ei erine autost. Omal ajal mopeedid olid ikka midagi muud, kui seda kõike kavandati,” rääkis riigikogu majanduskomisjoni esimees Kristen Michal.

Mõnevõrra on mopeedautode kasutamine juba karmistunud. Hiljemalt tuleva aasta 1. jaanuariks tuleb sõidukile teha tehnoülevaatus. Sellega seoses on varuosade müüjatel rohkem tööd.

“Müük on kasvanud kindlasti, umbes 20 protsenti äkki,” rääkis rollerautode müügiesindaja Joonas Kröönström. “Soomest tulevad jah üldjuhul sellised enam-vähem lõpuni kasutatud, sinna on kindlasti ka vaja tugevalt raha alla panna. Nad on odavamad, aga samas tuleb ka remonti teha,” kirjeldas ta.

Mopeedsõiduki juhiloa saab praegu teha alates 14. eluaastast ning ekspertide sõnul ei teegi noored liiklejad nii palju õnnetusi. Ka statistika näitab, et 80 protsenti mopeedidega juhtunud õnnetustest põhjustavad enne 1993. aastat sündinud inimesed ehk need, kes praegu juhtimisõigust ei vaja.

Err.ee

Vaata ka:

minuaeg.com uudised

Nii enne- kui õigeaegselt sündinud laste oluline riskitegur insuldi kujunemisel on ema rasedusaegne kuse-suguteede põletik

Kuigi insult loote- ja vastsündinueas on harv, esineb seda sagedamini kui üldiselt arvatakse. Tartu Ülikoolis

minuaeg.com uudised

Välisminister Tsahkna alustab Genfis Eesti ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks saamise kampaaniat

Täna, 27. veebruaril viibib välisminister Margus Tsahkna visiidil Genfis, kus esineb sõnavõtuga ÜRO Inimõiguste Nõukogu

error: Sisu on kaitstud!