Erakorralised uudised
malle kobin

TÄIENDATUD: Malle Kobini ei taha vangi minna ja kaebas vangistuse edasi

TÄIENDATUD: Malle Kobini ei taha vangi minna ja kaebas vangistuse edasi

Oma kasulaste väärkohtlemise eest vangi mõistetud Malle Kobini kaitsjad vaidlustasid tema vangistuse edasi lükkamata jätmise Tallinna ringkonnakohtus.

Täiendatud:13 mai

Pärnu maakohus tegi kolmapäeval määruse, millega jättis kasulaste väärkohtlemise eest vangi mõistetud Malle Kobini taotluse vangistuse täitmisele pööramise edasilükkamiseks rahuldamata. Kobin peab minema kuuekuulist vangistust kandma 7. päeval peale kohtumääruse jõustumist. Samas on tal võimalik kolmapäevane maakohtu määrus vaidlustada 15 päeva jooksul.




Prokuröri hinnangul sõltus Kobini taotluse lahendamine sellest, kas teda on võimalik vanglas ravida. Kuivõrd vangla vastusest selgus, et süüdimõistetu ravimine on vanglas võimalik, leidis prokurör, et Kobini kaitsja taotlus ei ole põhjendatud ja tuleb jätta rahuldamata, vahendab BNS.

Kohus selgitas määruses, et seadus annab võimaluse kaaluda vangistuse täitmisele pööramise edasilükkamist seoses haigestumisega, kui teda ei ole võimalik vanglas ravida.




Vangla on vastuses kohtule kinnitanud, et Kobinile eelnevalt määratud ravi on võimalik tagada vanglas kohapeal. Seega leidis kohus, et ei esine kriminaalmenetluse seadustikus ettenähtud alust, mille puhul on võimalik kohtul kaaluda Kobini suhtes vangistuse täitmisele pööramise edasilükkamist.

Malle Kobin esitas 7. mail maakohtule taotluse vangistuse tähtaja edasi lükkamiseks tervislikel põhjustel kahe kuu võrra. Kobin oleks pidanud vanglasse ilmuma 11. mail.

Aprilli alguses ei võtnud riigikohus vandeadvokaat Aivar Ennoki kaebust arutusele, mistõttu jõustus Kobini süüdimõistmine.

Mullu detsembris otsustas Tallinna ringkonnakohus, et Kobinile maakohtus mõistetud nelja aasta ja kuue kuu pikkusest vangistusest tuleb tal vanglas ära kanda kuus kuud.




Pärnu maakohus mõistis mullu 24. augustil Kobini süüdi omastamises, alaealistelt seadusliku aluseta vabaduse võtmises ja nende kehalises väärkohtlemises ning karistas teda nelja aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega. Ringkonnakohus leevendas mõnevõrra tema karistust.

Kobinit süüdistati kuritegude toimepanemises viie 9-17-aastase kasulapse suhtes. Talle heideti ette nende korduvat käe ja jalaga löömist ning nende erinevatesse ruumidesse sulgemist viiest minutist kuni mitme päevani.

Ebaseadusliku vabaduse võtmise paragrahvi alusel süüdistati naist ka selles, et ta sundis lapsi karistusena seisma 12 tundi või kauemgi ühe koha peal. Peale selle heideti Kobinile ette tema juurest ära kolinud täisealise noore jalgratta, arvuti ja muude asjade omastamist.

Malle Kobin kohtus end üheski kuriteos süüdi ei tunnistanud. Ta kinnitas, et ei ole kedagi lastest löönud, tema käsul pole keegi pidanud karistusena tunde püsti seisma ning samuti ei ole ta kelleltki ruumi sulgemisega vabadust võtnud. Omastamise süüdistust selgitas ta asjaoluga, et noor, kes tema juurest ära kolis, varastas temalt raha, mistõttu hoidis ta asju läbirääkimiste ajal enda juures.

2013. aastal pärjati Kobin aga aasta ema tiitliga, kuid tänavu aprillis võttis naisliit temalt selle tiitli ära.

Pärast süüdimõistva otsuse jõustumist võttis president Kersti Kaljulaid Kobinilt ära talle 2014. aastal antud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi.




Malle Kobin tegi kasulaste elu tõeliseks põrguks ning pideva hirmu all elamine mõjus neile niivõrd rängalt, et alguses ei julgenud nad pikka aega kestnud väärkohtlemisest rääkida isegi politseiuurijatele, kuna kartsid, et nad saadetakse Kobini juurde tagasi.

Laps pidi seisma köögis püsti 12 tundi järjest, kella viiest õhtul kuni kella viieni hommikul, põhjuseks oli meloni valesti lõikamine.




Kui prill-laual oli kuseloik või tilgad, siis oli karistuseks ämbriga õues hädal käimine,» rääkis kasulaps.

Ühel kasulapsel oli nutitelefon, mida ta tohtis kasutada vaid siis, kui Kobin oli kodus. Laps jäi telefoni salaja kasutamisega vahele.

«Malle Kobin kutsus ta oma tuppa, meid kamandas ta õue. Kuulsin toast suurt kisa, nägin, kuidas ta jooksis toast välja ja hoidis endal kahe jala vahelt kinni, nagu poisid hoiavad, kui keegi neid munadesse lööb. Ta nuttis ja silmad olid märjad, ma pole kunagi varem näinud, et ta nutaks. Kobin oli talle öelnud, et kui ta veel oma telefoni võtab, siis Malle lõikab noku maha.

Loe edasi SIIT

President Kersti Kaljulaidi otsusega võetakse kasulaste väärkohtlemise eest vangi mõistetud Malle Kobinilt talle 2014. aastal antud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärk.




Kobin peab ordeni tagastama presidendi kantseleile.

Teenetemärkide seaduse § 13 lõike 1 punkt 1 järgi võib president otsustada teenetemärgi ära võtta, kui on jõustunud kohtuotsus, millega isik on süüdi mõistetud tahtliku kuriteo toimepanemises.

Riigikohus ei võtnud kaebusi menetlusse ning sellega on süüdimõistev otsus, mis saadab Kobini kuueks kuuks trellide taha, jõustunud.

Kolme kannatanut esindanud Silver Reinsaar palus riigikohtul tühistada ringkonnakohtu otsuse osas, millega Kobin vabastati maakohtu mõistetud nelja aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse täielikust reaalsest ärakandmisest. Ringkonnakohus otsustas nimelt, et kohe kuulub ärakandmisele kuus kuud ja ülejäänud karistus on tingimisi viieaastase katseajaga. Kannatanute esindaja palus maakohtu määratud karistuse jõustamist.



Tallinna ringkonnakohus jättis esmaspäeval muutmata 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobini süüdimõistmise oma kasulaste väärkohtlemises, kuid muutis talle mõistetud karistust.

Kobini kaitsjad Aivar Ennok ja Alar Salu taotlesid 67-aastase Kobini õigeksmõistmist või tema karistuse kergendamist, kuid ringkonnakohus leidis, et maakohtu otsus tuleb süüdimõistmise osas jätta muutmata, kuid mõistis varasema kogu ulatuses vangistuse nüüd täitmisele osaliselt.

Ringkonnakohtu otsuse kohaselt tuleb Kobinil nelja aasta ja kuue kuu pikkusest vangistusest kohe ära kanda kuus kuud ning karistuse ülejäänud osa ehk neli aastat jäi tal kanda tingimisi viieaastase katseajaga.



Augusti lõpus mõistis Pärnu maakohus Kobini süüdi omastamises, alaealistelt seadusliku aluseta vabaduse võtmises ja nende kehalises väärkohtlemises ning karistas teda nelja aasta ja kuue kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Kobinile arvati süüks kuritegude toimepanemist viie 9-17-aastase kasulapse suhtes. Talle heideti ette nende korduvat käe ja jalaga löömist ning nende erinevatesse ruumidesse sulgemist viiest minutist kuni mitme päevani. Ebaseadusliku vabaduse võtmise paragrahvi alusel süüdistati naist ka selles, et ta sundis lapsi karistusena seisma 12 tundi või kauemgi ühe koha peal. Peale selle heideti Kobinile ette tema juurest ära kolinud täisealise noore jalgratta, arvuti ja muude asjade omastamist.

Malle Kobin kohtus end üheski kuriteos süüdi ei tunnistanud. Ta kinnitas, et ei ole kedagi lastest löönud, tema käsul pole keegi pidanud karistusena tunde püsti seisma ning samuti ei ole ta kelleltki ruumi sulgemisega vabadust võtnud. Omastamise süüdistust selgitas ta asjaoluga, et noor, kes tema juurest ära kolis, varastas temalt raha, mistõttu hoidis ta asju läbirääkimiste ajal enda juures.

Juunis taotles prokurör Indrek Kalda kohtuvaidluses 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobinile laste väärkohtlemise eest reaalset vanglakaristust. Kobini kaitsja leidis kohtuvaidluses, et naine tuleks kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

26. mail alanud kohtuprotsess toimus Pärnu maakohtus kannatanute eraelu kaitseks kinniste uste taga.

Viie lapse väärkohtlemises süüdistatav Malle Kobin end kuritegudes süüdi ei tunnista.

Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi on Kobin aastatel 2016–2019 korduvalt löönud viit 9–17-aastast kasulast nii käe kui jalaga. Väidetavalt sundis Kobin karistusmeetmena lapsi seisma ühe koha peal tunde.



Kasulapsed elasid Kobini juures Hiiumaal perekodus asendushooldusteenuse lepingu alusel.

Kriminaaluurimine käivitati mullu augustis, kui sotsiaalkindlustusamet tegi kuriteoteate.

Loe ka:  Aasta ema: „Kahetsen, et need rasked lapsed oma koju võtsin.“

Loe ka:   Aasta ema Malle Kobin mõisteti kasulaste väärkohtlemise tõttu pikaks ajaks vangi.

Vaata ka:

Geiro

Politsei otsib 29-aastast Geirot

Politsei palub abi leidmaks 29-aastast Geirot, kellega oli lähedastel viimane kontakt eile õhtul Lähedased andsid

kaerauad

Kriminaalpolitseinikud pidasid Narvas kinni kelmuses kahtlustatava 49-aastase Maksymi

11. aprillil pidasid PPA Ida prefektuuri kriminaalpolitseinikud Narvas kinni 49-aastase mehe, keda kahtlustatakse kelmuse kaudu

error: Sisu on kaitstud!