2.3 C
Tallinn
Esmaspäev 30. jaanuar 2023
TervisSuurem osa multivitamiine ja toidulisandeid on raharaisk.

Suurem osa multivitamiine ja toidulisandeid on raharaisk.

Valdav enamik vitamiine, toidulisandeid ja dieete ei aita ennetada südamehaigusi ega vähendada suremust, selgub ligi miljonit inimest haaranud kliiniliste katsete koondanalüüsist. Ühtlasi napib põhjapanevat tõestusmaterjali nii nende kasulikkuse kui ka kahjulikkuse kohta.
“Ma ei kannaks Vahemere ja madala rasva sisaldusega dieete teatud inimrühmade puhul veel maha, kuid mul pole enam lootust, et multivitamiinid ja mineraalid võiksid neid toidulisandina võttes kasulikud olla. Tervetel inimestel on nende peale raha raiskamine mõttetu,” leidis koondanalüüsi juhtivautor Safi Khan, Lääne-Virginia Ülikooli meditsiinidotsent ERR Novaatorile antud intervjuus.
Vastilmunud analüüsi raames võttis ta kolleegidega ette 277 eelneva kliinilise katse ja 24 sekkumisega saadud tulemused. Kokku haarasid need ligi 992 000 inimest. Erinevalt inimeste lihtsal jälgimisel põhinevatest uuringutest võimaldavad öelda kliinilised katsed midagi kindlamat nähtavate seoste põhjuslikkuse kohta. Näiteks võib olla vähem soola söövate inimeste suremus väiksem nii väikese soolatarbimise kui ka nende teiste tervislike eluviiside tõttu.
Eriti toidusedeli muudatuste puhul ei pruugi selguda lõplik tõde aga isegi hoolikalt kontrollitud katsetes. “Plaani järgi oma normaalset toitumist jätkavad isikud võivad üritada katse mõjul oma harjumusi muuta. Samal ajal ei pruugi uut dieeti katsetavad isikud sellest lõpuni kinni pidada. Lisaks mõjutab toidusedel inimeste tervist mitmete aastate vältel. Nende hinna tõttu kestavad katsed tavaliselt palju vähem aega,” nentis Susan Jebbs, Oxfordi Ülikooli toitumise ja rahvatervise professor, kes polnud analüüsiga seotud.

Loe edasi: https://novaator.err.ee
Foto.freestocks.org@freestocks

 

Veel artikleid