Uudised

Suri Eesti luuletaja, proosakirjanik, tõlkija, dramaturg ja stsenarist Mats Traat

Meie seast lahkus 85-aastasena Eesti luuletaja, proosakirjanik, tõlkija, dramaturg ja stsenarist Mats Traat (23.11.1936-27.06.2022).

Traat alustas oma loominguteed luulega, algul oli tema luules esiplaanil kodumaateema, hiljem on ta viljelnud filosoofilist, loodus- ja isamaaluulet. Proosateoste põhiteemad on eestlaste saatuse kujutamine maaelu ajaloo kaudu ja inimese teisenemine muutuvas ajas. Tema tuntumad romaanid on “Tants aurukatla ümber” (1971), “Inger” (1975) ja “Puud olid, puud olid hellad velled” (1979), tuntumad luulekogud on “Kandilised laulud” (1962) ja “Kassiopeia” (1968).

Traadi teoseid on ka korduvalt tõlgitud võõrkeeltesse: tema luuleraamatuid on ilmunud bulgaaria keeles kolm, hindi ning läti keeles kaks , soome ja vene keeles neli. Luuletsükleid on ilmunud prantsuse, saksa, hollandi, norra, rootsi ja esperanto keeles, samuti paljudes toonase Nõukogude Liidu rahvaste ning Ida-Euroopa keeltes.

Proosa ja luule kõrval on ta kirjutanud ka mitu filmistsenaariumit, nende hulgas näiteks “Ukuaru” (1972) ja “Sügis” (1990).

Jaga
Back to top button