aiatood

Sügisesed aiatööd

Sügis on suurepärane aeg aiatöödeks, et aed tulevaks talveks ette valmistada. Hea uudis on see, et suvekuumus on läinud ning aiatöid on üldiselt meeldivam teha. Praegune hea töö annab tulemusi kevadel, kui sinu elu aias taas tärkab. Sinu abistamiseks oleme koostanud nimekirja kõige olulisematest sügishooaja aiatöödest.

AIATÖÖ NR. 1. SÜGISKORISTUS
Sügis on parim aeg, et teha aed puhtaks kõikidest ebameeldivatest ja ebavajalikest asjadest ning et anda sellele kõik vajalik, et kevadel taas õitsele puhkeda. Esmalt pead püsikutelt, roosidelt ja põõsastelt eemaldama haiged ja mahakukkunud lehed. Nii vähendad putukate arvu ning võimalust, et sinu taimed mõne ebameeldiva haiguse külge saaksid.

Kui su aias on puid, on sügis õige aeg, et kuivanud oksad ära lõigata ja lehed kokku riisuda. Soovitame surnud lehtedest ja muudest jääkidest komposti valmistada – nii saad oma taimedele parima loodusliku väetise, lisaks ei pea sa muretsema, kuhu kogu biolagunev prügi panna.

AIATÖÖ NR. 2. VÄETAMINE
Sügis on ka õige aeg, et aeda väetada – kuid mitte kõike! Väeta ainult mulda, milles kasvavad püsikud, põõsad ja puud. Ole ettevaatlik, et sa okstele ja tüvedele liiga palju väetist ei paneks, sest see võib suurendada ebameeldivate taimehaiguste riski.

Kui meie ülaltoodud nõuandest kinni pead, saad väetisena kasutada oma komposti. Nii säästad väärtuslikku raha ja aega, lisaks annad taimedele järeleproovitud looduslikku väetist, mis ei sisalda ühtegi küsitavat koostisosa.

AIATÖÖ NR. 3. ISTUTAMINE
Sügis on aasta viimane aeg, mil saad aias edukalt taimi istutada ja ümber istutada. Istuta taimed, mida soovid alles jätta soovitud kohta ümber; kasta neid kindlasti aeg-ajalt, kui vihma pole piisavalt sadanud.

Mida sügisel istutada saab? Geofüüte, puid, põõsaid ja mõningaid püsitaimi. Oktoober on selleks ideaalne kuu, sest see võimaldab taimedel enne talve tulekut kohaneda. Hea mõte oleks katta nad kaitsva kilega, et äsja istutatud taimed külma ei saaks. Võid istutada ka külmakindlaid püsikuid – võimaluse korral tee seda novembris, et nad saaks enne talve tulekut tugevasti juurduda.

AIATÖÖ NR. 4. KÜLVAMINE
Suurem osa külvamistöödest tehakse ära kevad- ja suvekuudel, kuid mõnd seemet saad külvata ka nüüd. Need tärkavad, kui talv on möödas, ja võimaldavad sul varakevadel süüa kodus kasvatatud köögivilju.

Mida sügisel külvata saab? Lehtkapsas, herned, oad, spargel, sibul ja küüslauk peaks kindlasti talvekülma üle elama. Võid külvata ka erilist talvist kapsast ning nautida seda vaid mõni kuu hiljem.

AIATÖÖ NR. 5. MURU
Kui oled oma aias kasvava muru üle uhke, siis on sügis just õige aeg, et uut muru külvata, sest pinnas on praegu väga niiske. Lihtsalt vaata, et see püsiks piisavalt niiske ja peagi võid lõõgastuda oma koduaia rahulikus keskkonnas.

Pead ka sobiva muruseemne välja valima. Igasugune seeme ei sobi, sest enamik neist on mõeldud külvamiseks kevadel või suvel. Kuid tänane turg pakub ka talviste muruseemnete laia valikut, nii et sa leiad kindlasti just sinule sobiva muru. Head külvi!

Vaata ka:

Ukraina

Ukrainas avati Eesti aukonsulaat

Täna, 27. märtsil avati Ukrainas Žõtomõri oblastis Eesti aukonsulaat, et tihendada Eesti ja Ukraina vahelist

taroskoop minuaeg.com

Taroskoop – Neljapäev 28 märts 2024

Vabandust, ma ei tahtnud solvata. Mul on hea meel teha horoskoobid kõikidele 12 tähemärgile. Jäär

error: Sisu on kaitstud!