Wednesday , 1 December 2021
woman g7c9edac63 640

Stress? Kuidas pingelisel perioodil “ellu jääda”? Apteekri nipid.

Stress ja unetus. Apteeker jagab oma nippe stressi maandamiseks ja une soodustamiseks. Vitamiinid, ravimtaimed, elustiil toitumine stressi vastu.

1. Stressi leevendamiseks planeeri enda jaoks aega. Planeeri aeg kalendrisse.
On oluline mitte lasta töö- ja elukorraldusmuredel mitte üle pea kasvada. Nüüd, veel rohkem kui muidu, on oluline leida enda jaoks aeg, et püsida värske ja positiivne.
Kui lased kodu eest hoolitsemisel ja töötamisel muutuda kurnavaks kohustuseks, jääd stressi alla ägama ja võid kindel olla, et esimene külmetushaigus pole kaugel.
Nii tööl kui kodus oled kõigile paremaks toeks terve ja lõbusa, mitte haige ja pahurana.
Apteeker teab, et koormuse kasvades tuleb seda meelekindlama teadlikkusega võtta kasvõi jõuga see aeg, mil lubada endale lõõgastumist.

Hea nipp! Vähemalt üks õhtupoolik nädalas pühenda oma lemmiktegevusele

Hea juhtnöör on tagada endale vähemalt üks üdini nauditav õhtupoolik nädalas, olgu selleks siis lemmikhobiga tegelemine, kultuuriürituse külastamine, ilusalongis poputada laskmine või mis iganes muu pilgu särama paneb.
Nürida saega järjekindlalt töö uhamine on vähem produktiivne kui võtta aeg maha, ketti teritada ja sama tööga kiiremini ja hõlpsamalt hakkama saada.
Samamoodi teab apteeker, et kõigepealt tuleb hoolitseda stressi maandades omaenda teravuse eest, sest nii lahendad igapäevaseid väljakutseid tõhusamalt kui nürilt muudkui edasi pressides.

2. Stressirikkal perioodil pühenda erilist tähelepanu tervislikule toidule

Tervislik eluviis on alati oluline, aga vajab erilist tähelepanu stressirohkel ajal.
See, mida sööd ja kuidas oma keha kohtled, väljendub otseselt selles, kui teotahtelisena end tunned.
Apteekrid vaatavad sellisel ajal esmajärjekorras üle enda toidulaua.

 • Hoolitseme, et meie kodumenüüs ei sätiks end sisse rutiin ja sööme iga päev võimalikult erinevaid asju, et tagada kõikvõimalike erinevate mikrotoitainete kättesaamine. Taldrikusse tõstame peamiselt kirju laadungi aedvilju, liha tuleb juurde ainult mõnel korral nädalas ja ka siis eelistame pigem kala.
 • Saiale eelistab tervisest pakatav apteeker täisteraleiba ja magusaisu leevendab puuviljadega.
 • Hoiame silma peal, et keha saaks mitu korda nädalas kätte pähkleid ja seemneid.

3. Liikumine aitab stressi maandada

Järgmiseks veendub erksana püsiv apteeker, et keha saab piisavalt liikumist.
Linnaelanikel on varnast võtta ühistransport – igapäevane peatusesse ja peatusest sihtkohta kõndimine annab võrrelduna autosõiduga päris palju samme.
Kui peatus jääb töölt või kodust kaugemale ning sinna jõudmiseks peab paarkümmend minutit kõndima, siis seda tervislikum!
 • Tõsisema vaimse koormusega toimetulekuks võetakse ette ka tõsisem füüsiline treening, näiteks hommikujooks, jõusaal või rühmatrenn. Ka kõige kiiremal perioodil planeeri oma nädalaplaani treeningtunnid. Treenigusse investeeritud aeg tuleb Sulle tagasi produktiivsusena.

Peaasi, et päev ei mööduks ühelt istmelt teisele potsatades – paigalolek kurnab ja kulutab oma ebaloomulikkuses inimest, kelle keha on juba ürgaegadest kujunenud välja igapäevaseks liikumiseks.

4. Lühike uneaeg ei too ajavõitu

Kolmandaks hoolitsevad raudse tervisega apteekrid enda une eest. Uni on kõige vägevam vahend väsimuse vastu ja kui unetunde napib, jääb väsimus saatma ka ärkvelolekut.

Linnaelanikel on varnast võtta ühistransport – igapäevane peatusesse ja peatusest sihtkohta kõndimine annab võrrelduna autosõiduga päris palju samme.
Kui peatus jääb töölt või kodust kaugemale ning sinna jõudmiseks peab paarkümmend minutit kõndima, siis seda tervislikum!

 • Tõsisema vaimse koormusega toimetulekuks võetakse ette ka tõsisem füüsiline treening, näiteks hommikujooks, jõusaal või rühmatrenn. Ka kõige kiiremal perioodil planeeri oma nädalaplaani treeningtunnid. Treenigusse investeeritud aeg tuleb Sulle tagasi produktiivsusena.

Peaasi, et päev ei mööduks ühelt istmelt teisele potsatades – paigalolek kurnab ja kulutab oma ebaloomulikkuses inimest, kelle keha on juba ürgaegadest kujunenud välja igapäevaseks liikumiseks.

Väsinud inimene on lohakas, tusane ja kergesti haigestuv ning seda ei saa apteeker endale lubada. Iga apteeker teab ise, mitu unetundi on tal vaja, et end hommikul erksana tunda ja läheb magama nii vara, kui selleks vaja.

Kuidas kiiremini uinuda?

 • Kergemini uinumise nimel on nutikas vältida ekraaniga seadmete voodisse toomist ja lugeda enne magamajäämist hoopis raamatut.
 • See, kes und hindab, lülitub juba enne voodisse minekut rahulikuma režiimi peale, pannes käima näiteks aeglase muusika ja mõnuledes sooja duši all.

5. Unetus ja ravimtaimed
Üldiselt ei ole töö koju kaasa võtmine hea mõte, aga apteeker on natukene erand, sest tema koduriiulil seisab tõenäoliselt nii mõnigi töölt kaasa toodud purgike.
Need, kellel uni hoolimata eelmainitud abivõtetest õhtul tulla ei taha, võivad leida abi rahustava toimega ravimtaimeteest või kontsentreeritud kuivtabletist.

 • Palderjan,
 • meliss
 • humal

– on mõned tüüpilised taimed, mida kasutatakse une parandamiseks.

 • Kui need jäävad nõrgaks, siis Eestis on erinevalt mõnest teisest riigist käsimüügis saadaval ka melatoniin – loomulik kehaomane unehormoon.
 • Mõni inimene leiab abi ka magneesiumist, eriti juhul, kui tema und segavad öised jalakrambid.

Loe ka neid:

6. Väsimus vitamiinipuudusest?

Kui uni on piisav ning toidulaud ja liikumine korras, aga hoolimata sellest päeval energiapuudus tunda annab, siis teab apteeker, et kehal on tõenäoliselt mõne vajaliku aine varud otsakorral.
Jälile saamine, mille puudusega täpselt tegu, on juba peentehnika, aga tüüpiliselt võib tegemist olla ühega järgnevatest.

D-vitamiin ja väsimus

D-vitamiini puudujäägiga inimeste osakaal on meie vähese päikesepaistega kodumaal õnneks hakanud vähenema, kuid tüüpilisel eestlasel on ikka veel kehas puudujääk. See puudujääk võib tunda anda erinevatel viisidel, aga üks võimalik variant on justnimelt pidev väsimus. Kui Sa veel ei võta D-vitamiini, siis tõenäoliselt peaksid. Kui tahad kindel olla, saad umbes kinopileti raha eest (või teatud juhtudel isegi Haigekassa kulul) teha vereproovi, millega D-vitamiini taset enda veres mõõta.

Loe ka neid:

B-vitamiin ja väsimus

Kui D-vitamiini seis on korras, võib järgmine tüüpsüüdlane olla B-vitamiini vähesus. B-vitamiine on palju erinevaid, aga enamasti sisaldavad preparaadid neist kõiki vajalikke korraga. B-vitamiinide üksteisest eraldamine on keerukas ja enamasti ebavajalik protsess.

 • Erinevalt D-vitamiinist, mida võetakse lausa aastaringselt, piisab B-vitamiini puhul ühest kuurist, et oma varud pikaks ajaks taastada.
 • B-vitamiini saad võtta vastavalt eelistusele kas lahustuva või tavalise tableti või lausa suupihustina.

Q10 ja väsimus
Kui asi pole ka B-vitamiinide vähesuses, võib proovida abi leida koensüüm Q10 varude täiendamisest. Kuigi teaduslik tõendus koensüüm Q10 rollist väsimuse seljatamisel on nõrgavõitu, on apteekrid tähele pannud, et just see aitab mõnedel meist väsimusmullist välja murda.

 • Ka siin piisab tõhususe selgitamiseks üldjuhul ühest ainsast kuurist.

Lõpetuseks

Isegi kui ükski eelnimetatud nippidest ja vahenditest abiks pole ja väsimus jätkuvalt õlgadel istub, ei tohi veel alla anda.
Pidev energiapuudus ei ole normaalne seisund, vaid probleem, millele leidub lahendus. Selline inimene võiks pöörduda enda koduapteeki või perearsti poole ja mitte loobuda enne, kui tunneb taas jõudu ja tahtmist täiel rinnal tegutseda.
Isegi apteeker peab virkana püsimiseks teadlikult tööd tegema. Siinkirjeldatud apteekritarkused on meie põhirelvadeks stressirohke aja üle elamisel. Loodetavasti saad sellest abi, sest Sinu tervis on meie südameasi.

Allikas. sudameapteek.ee

Jaga

Vaata ka:

euroopa liit

Euroopa Komisjoni president: Euroopa Liit peaks arutama kohustuslikku vaktsineerimist kogu Euroopas.

Euroopa Liit peaks arutama, kas koroonaviiruse praeguse nakatumislaine vastu võitlemiseks oleks vaja kohustuslikku vaktsineerimist, teatas …

laps

Irja Lutsar: Eestis saab aasta lõpus vaktsineerida COVID-19 vastus 5-11.a lapsi. Ja igal juhul tuleb lapsi vaktsineerida.

„Uuringud on kinnitanud, et COVID-19 vastane vaktsineerimine on tõhus nii nakatumiste kui haigestumiste, eriti raskete …

terviseamet

OLULINE: Terviseamet prognoosib aasta lõpuks rohelise riskitasemeni jõudmist

Terviseamet prognoosib epiidülevaates koroonaviirusega nakatumiste languse jätku, mis võiks jõuludeks viia rohelise riskitaseme piirimaile. Nakatumiskordaja …

covid 19 g829362110 640

01.12 Ööpäevaga tuvastati 588 uut covid-19 haiget. Suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest

1. detsembri hommikuse seisuga on haiglas 275 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 225 vajab haiglaravi raskeloomulise …